İki ekstrüder yazıcıda her iki sıcak ucun aynı yükseklikte olması gerekli midir?


Yanıtlar:


7

Ben bir çift ekstruder Çoğaltıcı 1 var ve aynı yükseklikte memeleri olması bir zorunluluktur ve aksi takdirde biraz mücadele olsa da. Bir noktada, ekstruder kafamı sökmek zorunda kaldım ve nozullar doğru şekilde hizalanmadı. Bundan sonra, düşük olanla baskı yapmakta herhangi bir sorun olmadı, ancak yüksek ekstrüderle baskı yapmak, düşük ekstrüderin erimiş plastik tabakayı kazımasını sağladı. Bu, yüzey kaplamalarımı korkunç ve destek yapılarının yazdırılması için neredeyse imkansız hale getirdi.

Her şeyi mükemmel bir şekilde sıralamak için stok nozul tertibatımla kavga etmek yerine, bir tarafı kağıt kesikli yığınlarla şımarttım. Bu, ekstrüderlerimi bile çok yakına getirdi.

Ayrıca, her iki püskürtme ucu ile baskı yaparken fazla plastiğin her iki uçtan temizlendiğinden emin olmak istersiniz . Diğer nozuldaki önceki baskıdan küçük deşarj nedeniyle bazı baskıların başarısız olacağını buldum.


4

Kendimde çift ekstrüder yazıcım yok, ancak her iki memenin de aynı yükseklikte hizalanmış olması, başarılı baskılar almak için kritik önem taşıyor.

Tipik FDM yazıcılar için, uç efektörün en alt noktası daima nozul olmalıdır. Örneğin, nozulunuzun ucundan daha düşük bir fan monte ederseniz, sonunda basılı nesne ile çarpışacaktır.

Bir çift ekstrüder yazıcı için eşit olmayan şekilde yerleştirilmiş nozul uçlarına sahip olmanın etkisi tamamen aynı olacaktır: nozullardan biri baskı sırasında modele sürüklenecek veya çarpışacaktır; veya nozullardan biri modelden çok uzakta olacak ve zayıf tabaka yapışması sağlayacaktır. Her iki durumda da, sonuç alt optimal olacaktır.

Bu nedenle, her iki memeyi eşit olarak dengelemek muhtemelen iyi bir fikirdir. Nasıl yapılacağı ile ilgili bazı tavsiyeler için bu soruya göz atmak isteyebilirsiniz .


3

Yazıcınızın başları yukarı ve aşağı hareket ettirmenin bir yolu yoksa veya başka bir şekilde yoldan çekilemiyorsa ve dilimleyiciniz çarpışmaları algılayamaz ve üretilen G kodundaki kafa yüksekliği farklılıklarını açıklayamazsa, tam olarak yataktan aynı yükseklikte .

Ekstrüder A, ekstrüder B'den daha alçakta duruyorsa, B belirli bir seviyede yazdırıldığında ve A bu alanda hareket ettiğinde, A, B'nin yazdırdığı malzemeye çarpar.

Ne yazık ki, bu yeni yazıcılar için daha da karmaşıktır, çünkü bazıları dijital yatak seviyelendirmeye dayanmaktadır. Yatağınız X ve Y ekseni hareketinize paralel değilse, kafaların yatağa paralel olduğundan emin olmak için çok çalışmanız gerekir ve bazı mekanizmalarla, mekanizmanın kendisini paralel hale getirmeden bu mümkün değildir. Bu nedenle, yazıcınız zaten mükemmel şekilde kalibre edilmemişse, yeni kafayı diğer kafayla aynı yüksekliğe monte etmek yeterli olmayabilir.

Henüz farklı yükseklikteki kafaları yöneten bir yazıcı veya dilimleyici görmedim, ancak sorunu ek zeka ile yönetmenin mümkün olduğunu düşünüyorum. Örneğin, yazıcı kafaları bağımsız olarak yukarı ve aşağı hareket ettirebiliyorsa, yazdırmak için biri aşağı, diğeri yazdırılmadığı zaman yukarı ve dışarı doğru hareket edebilir, sonra da değiştiğinde tersi hareket edebilir. Yine de bunu yapmak için iyi bir neden düşünemiyorum.

Başka bir seçenek, bu tür çarpışmaları önleyecek G-Kodu oluşturmak için bir dilimleyici geliştirmek olacaktır. Belli bir alanda yazdırılması gereken bazı durumlar olduğu için yazıcı, ikinci kafanın konumuna bağlı olarak yazdırabileceği şeyle sınırlı olacaktır, ancak bir çarpışma o bölgeye ulaşmasını önler.

Her halükarda, hiç kimse henüz böyle bir yazılım veya mekanizma geliştirmedi, bu yüzden kafaları farklı yüksekliklere monte etmek için iyi bir nedeniniz varsa, tüm bu faktörleri hesaba katmanız ve komple çözümü kendiniz geliştirmeniz gerekir.


Octopi'deki (RaspberryPi Baskı Sunucusu) dilimleyicinin ekstrüder yükseklik ofsetleri ve normal X Ekseni ofseti için seçenekleri olduğunu söylemek istiyorum. Benim
sözüme

@ tbm0115 Octopi, dilimleme için Cura'yı kullanıyor, belki de bu yazılımda farklı yüksekliklerde birden fazla kafa kullanımına bir referans bulabilirsiniz.
Adam Davis

Z-Y ekseni ofsetini yanlış yapmış olabilirim. Hala kullanışlı bir ayar ve Octopi'nin bir Cura çerçevesi (tam gelişmiş Cura değil) kullandığından eminim. Aşağıdaki ekran görüntüsünü buldum: flickr.com/photos/ultimaker/9536542189
tbm0115

0

Yukarıdaki cevaplara eklemek için, bir hotend'in yazdırıldığından daha düşük konumlandırılmış başka bir hotend ile çarpışabileceği açık noktasının yanı sıra, her iki hotend'in yatağın üzerinde X mikronun minimum yükseklikte konumlandırılmasını istersiniz, böylece filamentiniz düzgün yatak. Birini diğerinden biraz daha yükseğe yerleştirin ve yazdırdığı şey yatağa çok iyi yapışmaz, birini biraz daha alçak konuma getirin ve yatağa çarpar ve ilk tabakayı tıkayamaz / yazdıramaz. Bir hotend'in daha yüksek olmasını istediğinizde düşünebilmemin tek nedeni, hem hotend'i kullanmadığınız hem de ikinci hotend'in ana hotend'in yazdırdığı ve katmanını sürükleyip deforme etmesini istemediğiniz bir durumdur. hala sıcak ve deforme olabilir. Bu bir sorunsa (şüpheliyim) o zaman emin olun, biraz daha yükseğe taşıyın.

Hotend'lerin farklı yüksekliklerde olmasını istediğiniz başka nedenler varsa, lütfen sorunuza ekleyin. Kendimden birini düşünemiyorum.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.