Aynı cihaza farklı özelliklere sahip birden fazla malzeme yazdırma


9

İnternette arama yaptım ve basabildikleri farklı avantajlara ve malzemelere sahip çeşitli 3D yazıcılar buldum - hatta bazıları çok renkli.

Ancak, farklı özelliklere sahip birden fazla malzeme yazdırabilen bir yazıcı bulamıyorum; örneğin, aynı anda PLA ve metal baskı. Şu anda böyle bir yazıcı var mı veya geliştiriliyor mu?


Aklınızda hangi metal baskı teknolojisi var?
amra

@ Amra'nın sorusunu genişletmek için: "farklı malzeme özellikleri" ile, yaygın masaüstü 3D yazıcı filamentlerini mi, yoksa plastik alaşımları, esnek malzemeleri vs. mi, yoksa farklı ekstruder mekanizmalarına sahip tamamen farklı filamentleri mi kastediyorsunuz?
Tormod Haugene

Yanıtlar:


7

Evet ve hayır.

örneğin plazmalı plazmanın eşzamanlı baskısı ve metal diyelim. Böyle bir yazıcı mevcut mu veya geliştiriliyor mu?

Pratik olarak, hayır. Metal baskı, plastikten önemli ölçüde daha yüksek sıcaklıklar gerektirir ve iki işlem o kadar uyumsuzdur ki, şu anda bir yazıcının her ikisini de aynı baskıda basmasına izin verecek iyi bir çözüm yoktur. Ekstrüzyon ipliği, lazer sinterleme veya kürleme reçineleri olsun, ilgili malzemelerin sorunsuz bir şekilde birbirine bitişik baskı yapabilmek için işleme ortamında oldukça benzer olması gerekir.

Yazdırma kafasını değiştirerek birden fazla malzeme basmayı amaçlayan birçok yazıcı vardır. Örneğin, bir seramik macunu ekstrüderi kullanabilir, daha sonra plastik kullanarak bir sonraki baskı için kafayı değiştirebilirsiniz.

Geçmişte çabalar olmuştur ve bunu çözmek için bazı çabalar sürmektedir. Örneğin, düşük sıcaklıkta bir alaşım olan ahşabın metali, plastiklerle uyumlu sıcaklıklarda dökülebilir, bu nedenle plastik basan, plastikte oluklar veya boşluklar bırakan bir yazıcı oluşturmak mümkündür, daha sonra bu baskı sırasında aynı yazıcı erimiş ahşap metali dökür daha sonra bir iç metal yapıya katılaşan bu alanlara. Bunlar devre ve elektriksel kullanım için tasarlanmıştır, ancak bu malzemelerdeki termal genleşme farklılıkları strese yol açtığı ve güvenilirliğin düşük olmasına neden olduğu için hala önemli sorunlar mevcuttur.

Dolayısıyla, bu süreçlerin bazıları geliştirilirken, bu hala sadece deney aşamasındadır ve yazıcıların tek bir baskı oturumunda çok farklı malzemeler basabilmesi için aşılması gereken önemli sorunlar vardır.

Tabii ki, farklı malzemelerin basılması olarak görülebilecek kadar geniş özelliklere sahip plastikler bulabilirsiniz. Odun lifi ile yapıştırılmış plastikler, grafitli iletken plastiklerin yanına baskı, esnek plastiklerin yanına baskı vb. Artık mümkündür ve gereksinimlerinize bağlı olarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirler.


geniş yorum için teşekkürler! diyorsunuz ki, bu süreçlerin bazıları geliştirilirken, bu hala sadece deney aşamasındadır ve yazıcıların tek bir baskı oturumunda çok farklı malzemeler basabilmesi için üstesinden gelinmesi gereken önemli sorunlar vardır. bunun hangi deneysel yazıcılar olduğunu biliyor musunuz?
pwghost


3

Çoğunlukla bunu bir çift ekstrüzyon yazıcısı ile elde edebilirsiniz. Ancak, çift ekstrüzyon, çok renkli baskı veya destek malzemesi ile baskı için en iyisidir. Örneğin, parçayı PLA ile ve tüm destek malzemesini suda çözünür PVA ile basmak.

Uygulamada, tamamen farklı iki malzeme basmak sağlam bir mühendislik uygulaması değildir çünkü birbirlerine yeterince iyi bağlanma potansiyeli yoktur. Bu nedenle, saf metal ve saf plastik durumunda, iki malzeme iyi bir şekilde bağlanmayacaktır, çünkü ikisi de herhangi bir zamanda aynı fiziksel durumda olmayacaktır.

Bununla birlikte, en iyi seçeneğiniz, ortak bir bağlayıcıyı (ABS, PLA, Naylon vb.) Ve Karbon Fiber, Fiberglas veya Kevlar gibi güçlü bir malzemeyi birleştirerek kompozit bir yaklaşım kullanan MarkForged gibi bir yazıcı olacaktır .


Yorumunuz için teşekkürler, hmm ilginç yani hiç yazıcı yok, hangi birden fazla malzeme yazdırabilir? neden bu alanda gerçekleşmesi için herhangi bir araştırma yok? böyle bir şeye talep yok mu?
pwghost

Teknik olarak Çift ekstrüzyonlu FDM yazıcılar farklı malzemeler basabilir, ancak plastik veya kompozit olacaklardır. Böyle bir makineye ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Odak noktası Malzeme Bilimi ve yine de kompozit malzeme geliştirme. Metaller ağırdır, ancak özellikleri mükemmeldir. Plastik hafiftir, ancak özellikler genellikle emilir. Şimdi odak noktası onları birleştirmektir. Bu tür kompozitler FDM ve FFF yazıcılarda kullanılabilir.
tbm0115

bir makinede plastik, cam (si) ve metal baskı pazarı olduğunu düşünüyor musunuz?
pwghost

Belki de sadece üretim için odaklanmanızın ne olduğuna bağlıdır. Kişisel olarak camı sanat / el sanatları veya tadilatları bir kenara nasıl bastıracağınızı nasıl / neden göremiyorum. Bununla birlikte, plastikteki camın bazı özelliklerine erişebilirsiniz.
tbm0115

Ben ve bir başkası, metal, plastik ve silikonun bir modelde yazdırılmasını mümkün kılan bir yöntem düşünmüştük; Şahsen bunun için bir pazar olduğunu düşünüyorum çünkü tam işlevli ürünler yaratmayı mümkün kılacaktır. çözünürlüğü 5um'a alabilirsek pic kontrolörleri vb. yapabiliriz
pwghost
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.