Yatak tesviye yöntemi?


16

3D yazıcıların yatağını düzleştirmek için iyi bir yöntem veya araç var mı? Kendimi küçük ayarlamalar yaparken buluyorum ve çoğunlukla sadece deneme yanılma. Normal kabarcık seviyesinin sınırlı yardımı vardır ve başın tüm köşelerde yataktan bir kağıdın kalınlığı olup olmadığını anlamaya çalışmak vizyonumun kapasitesinin ötesindedir.


1
Bir kabarcık seviyesi, yatağı düzleştirmek için işe yaramaz olmaktan daha kötüdür , çünkü yatağın yerçekimi ile aynı seviyede olmasını istemezsiniz, yazıcının eksenlerine göre aynı seviyede olmasını istersiniz.
Tom van der Zanden

@Micael, ne tür bir yazıcınız var? Otomatik seviyelendirme işleminiz var mı?
Tormod Haugene

Cevaplar iyi yöntemler sağlar, baskı sıcaklığındayken seviye kötü eklerdim.
EGHM

Yanıtlar:


12

Birkaç yol var.

1) En basit kartvizit / kağıt yöntemidir.

Bu video ne kadar basit olduğunu gösteriyor: Platformu dengeleme

Hotend ile her taraftaki yatak arasında aynı miktarda direnç hissetmelisiniz. Bazı 3D yazıcılarda yatağı tutan 3 vida vardır (örn. Solidoodle) ve diğerlerinde her kenarda 4 vida vardır (örn. Prusa i3). Bazı 3D yazıcılarda, vidayı ayarlamak için bir tornavida ile döndürmeniz gerekir (örn. Solidoodle 3) ve bazılarında bir somun (çoğunlukla kanat somunu) vardır (örn. Solidoodle 4).

Çoğu insanın motorları kontrol ederek yatağı ayarlarken ekstrüderi hareket ettirdiğini görüyorum. Daha hızlı yolun motorları durdurması (Repetier Host'da "Motoru Durdur" butonu) ve kızağı elle hareket ettirmek olduğunu düşünüyorum.

Öğretici: 3D baskı kılavuzları - Yatak seviyelendirme

2) İkincisi, yukarıdakilerin sadece daha gelişmiş bir versiyonudur. Ekstrüderinize takılı bir arama göstergesi / mikrometre kullanırsınız ve kadrandaki numaranın tüm kenarlarda mümkün olduğunca yakın olduğundan emin olun.

Mitutoyo Arama Testi Göstergesi ile RepRap / RepStrap 3D Yazıcıda Baskı Yuvasını Seviye Edin

Mikrometre op 3D yazıcı

Bu aracın dijital versiyonları da vardır.

Ekstrüdere mikrometre takabilmek için bir parça yazdırmanız veya başka bir yol yapmanız gerekebilir (Thingiverse'de 3D yazıcınız için bir tane olabilir).

Şimdi, baskı yatağının kenarlarının yüksekliğini bir vida / somunla ayarladığınızdan bahsettiğimi hatırlıyor musunuz? Baskı sırasında çok fazla titreşim olduğu için, bunlar yerinden çıkma eğilimindedir ve bu neden onu tekrar tekrar yeniden ayarladığınızı açıklayabilir. Bunu çözmek için bulduğum şey, somun / vidanın ortasında tek bir damla Loctite (siyanririlat yapıştırıcı) kullanmaktır. Tek bir damla yerinde sabitler, ancak gelecekte sökülmesini imkansız hale getirmez.

3) Yeterince uygunsa 3D yazıcınızda otomatik yatak ayarını ayarlama : 3D baskı kılavuzları: Otomatik yatak tramming seviyelendirme eğim telafisini ayarlama! .

Son olarak, ne olursa olsun yatağı düzleştiremezseniz, düzensiz olabilir. Bu genellikle çarpıklıktan kaynaklanır. Hem PCB yatakları hem de alüminyum yataklar bükülebilir. Eski ile sadece üstüne bir cam yatak sandviç ve iyi olmalı. Çarpık alüminyumun düzleştirilmesi oldukça zordur. Bu aşırı durumda, aynı koşullar altında çözülme olasılığı daha düşük olan, tercihen mm daha kalın olan yeni bir alüminyum levha kesip delmeniz gerekebilir. Sanırım yatak sıcaklığını çok yükseğe ayarladığınızda ve / veya alüminyum yatağın kalınlığı çok küçük olduğunda (kötü veya ucuz 3D yazıcı tasarımı) olur.


4

Bilmemin en kolay yolu (yazıcınızda bir Z-probu ve otomatik hizalama yoksa), nozulları yatağa oldukça yakın (belki 1/4 "veya daha fazla) aşağıya getirmek ve daha sonra Düzgün görünmeyen herhangi bir yeri izliyor. Yatağı düz görünene kadar ayarlayın.

Sonra memeyi yaklaştırın ve tekrarlayın. Her yaklaştığınızda, daha doğru göz küresi yapabileceksiniz.

Oldukça yakın olduğunuzda, 3x5 kartı veya kartviziti veya benzerini çıkarın ve kart meme ile yatak arasına oturana kadar memeyi yukarı veya aşağı hareket ettirin (büyük bir baskı olmadan, ancak boşluk olmadan). Yine, kafayı yatağın etrafında hareket ettirin ve kalan (küçük) ayarlamaları yapın, böylece her yerde aynıdır.

Tabii ki yatak hiç bükülmüşse, bu çok daha zor hatta imkansız olacaktır. Bu yüzden başlamadan önce, aslında düz olduğundan emin olmak için kaliteli bir kenar yerleştirin.


Ayrıca, @ OlafM'ın bunu sistem sıcakken yapma konusundaki konusuna bakın. Bu şekilde sıcaklıkta bir değişiklik olursa, bu değişkeni ortadan kaldırırsınız.
TextGeek

3

İlk seviyelemeden sonra, yatak yapım ahşap olsa ve zamanla bükülebilir olsa bile, genellikle uzun süre dokunmam gerekmiyor.

Sanırım onu ​​ayarlamanız gerekiyor çünkü ısıtmayı açıyorsunuz ve bu arada tesviye yapıyorsunuz. Yatak 5 dakika sıcak ve sabit olduğunda yapın ve baskılar arasında doğru kalacağını göreceksiniz.

Benim durumumda, sıcaklığın ekstrüderin pozisyonunu da değiştirdiğini unutmayın: filament takılı olmasa bile her şey sıcakken tesviye yapın.

Düzenleme: Hem ABS'yi hem de PLA'yı yazdırırsanız, ara sıcaklıkta yapılan tek bir seviyelendirme yeterli olacaktır.

Ayrıca, vidaların titreşimler nedeniyle hareket etmediğinden emin olun. Onları yerinde tutmak için bir köpük yıkayıcı kullandım. İlk uygulama saatlerinde bükülür ve sonra iyi sürtünme sağlar.


2

X Ekseniniz için otomatik tesviye plakası veya derinlik mastarı ataşmanınız yoksa, "kağıt parçası" yöntemiyle hemen hemen sıkışmış olursunuz. Bunu daha kolay gerçekleştirmek için, yatağı ayarlarken kağıdı kaydırmayı deneyin. Kağıdın taşınması zorlaştığında (nozul şimdi dokunuyorsa), yapı plakasını yaklaşık çeyrek tur geri çekin.

Lütfen yazıcınızın nasıl inşa edildiğini de unutmayın. Yapı plakası kollarınız plastikse, ısıtmalı bir yapı plakasına sahipseniz eğilmeye kolayca yatkındırlar. Çözgü kalıcı olmasa bile, baskı plakası baskı sırasında kollar ısındıkça teknik olarak kayabilir. Bazı insanlar bu kolları alüminyum versiyonlarla değiştirmek kadar ileri gider.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.