Bir katmanın parçaları arasında çok sayıda dizeye sahip 3D baskılarımın nedenleri nelerdir?


19

Prusa i3 yazıcı ve PL8 kullanarak 210 derece santigrat, 60 mm / sn, dilim3r ile dilimlenmiş bir baskı yapıyorum. Baskı, daha sonra yazıcım için sorun teşkil etmeyen düşey bir çıkıntı eğimiyle birleştirilen 4 kule benzeri projeksiyona sahip bir tabandan oluşuyor.

Bununla birlikte, çıkıntı başlamadan önce, ekstrüder kafası baskıdaki dört kule arasına atladıkça, aralarında "örümcek ağı" etkisine yol açtığından büyük miktarda ip alıyorum. Bu dizelerle nasıl başa çıkabilirim ve yazıcımla ilgili yanlış bir şey olabileceği veya baskının diğer bölümlerinde olası diğer hatalar olabileceğine dair bir uyarı mı?

Yanıtlar:


16

Tel çekimi genellikle çok yüksek bir sıcaklığın veya yetersiz geri çekilmenin bir sonucudur. Meme ucunda yüksek oranda sıvı filament olduğunda, meme hareket ettikçe damlama sırasında baskının geri kalan kısmına yapışabilir, bu da filaman oluşumunun ince bir ipine yol açar. Her katmanda daha fazla hareket hareketi yapıldıkça, bu bir ağa dönüşür.

Yüksek sıcaklık, filamentin çok sıvı olmasına neden olur ve viskozite nedeniyle zorla ekstrüde edilmesinin aksine, nozül odasında aşağı doğru hareket etmesine neden olur. Sıcaklık ayar noktası 210 bunun olmasına neden olacak kadar yüksekti.

İkinci bir olası neden, yetersiz geri çekilme de bu sorunla suçlanabilir. Geri çekme, ekstrüderin filamanı hotend'e geri çekmek için hareketini tersine çeviren, ucundan damlamasını ve bir ip oluşturmasını önleyen bir işlemdir. Çoğu dilimleyici, milimetre filament cinsinden sayısal bir değer belirlenmesini sağlar. Nozul / hotend ve ekstrüder motoru arasında Bowden tüplü yazıcıların daha fazla geri çekme ve astarlama gerektireceğini (geri çekme ve taşıma işleminden sonra baskı yapmaya başladığında ekstrüzyon) gerektiğini unutmayın. Çok fazla geri çekmenin, bir sonraki baskı hareketinin başlangıcında hotend odasında yetersiz plastik gibi boşluklara ve diğer sorunlara neden olabilecek diğer sorunlara neden olabileceğini unutmayın.


9

Bakmak isteyebileceğiniz şeylerden sadece birkaçı.

  • plastik - bazı plastik türleri diğerlerinden daha liflidir ve ayrıca markalar ve renkler arasında farklılık vardır.
  • filamandaki nem - buhara dönüşen su, ekstrüderin baskı yapmıyorken sızmasına neden olur ve bu da tellenmeye neden olabilir.
  • sıcaklık - çok sıcak veya çok soğuk, sıkılığa neden olabilir.
  • Geri çekilme mesafesi - yeterli geri çekilme, nozul basıncını bırakabilir, bu da hareket hareketleri sırasında sızmasına neden olur (ne kadar geri çekme hızının önemli olduğundan emin değilim ama bunun da bir fark yaratabileceğinden şüpheleniyorum).
  • hızlanma - çok yavaşsa dizeleri çizme olasılığı daha yüksektir.
  • seyahat hızı - daha yüksek seyahat hızlarının, telleri önleme veya daha ince hale getirme ve daha az sorun olma olasılığı daha yüksektir.
  • z-hop - ekstrüderi hareket hareketlerinde kaldırmak, tel yapmayı daha olası hale getirir.
  • silme - daha uzun silme mesafesi, özellikle daha lifli filamentlerden bazılarında ipin azaltılmasında yardımcı olabilir.
  • tarama - açık alanlardan geçmekten kaçınmak bazı durumlarda ipliği azaltabilir
  • Parça soğutma fanı - daha fazla soğutma, sıkılığı azaltmaya yardımcı olabilir.

Başka şeyler de var, ekstruder tasarımı daha uzun bowden tüplerinin ayarlanması daha zor olduğu için büyük bir fark yaratıyor. Katmanların yazdırılma sırası bazı daha özel durumlarda da fark yaratabilir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.