PLA'nın ABS malzemesinden farkı nedir?


36

ABS'yi PLA ve tersi kullandığınızda ana farklar nelerdir?


7
Bence bu sadece ABS ve PLA ile sınırlı olmadıkça iyi bir ayrıntılı cevap için çok geniş ...
kaine

1
Bunu çok geniş olarak kapatmak için oy kullanıyorum. Filament türleri hakkında genel olarak sormak, cevabı çok fazla sayıda filamente açmaktır ve daha fazla filament tipi oluşturuldukça herhangi bir cevap zaman içinde tamamlanamayacaktır.
1337,

4
@ 1337joe: Katılıyorum. Birçok filament türünün mevcut olduğu doğru olsa da, genel amaçlı baskı için ABS ve PLA'nın genel özelliklerini ve farklılıklarını ele alan kanonik bir yazıya sahip olmak iyi olacaktır.
Paul

@Paul Evet, ABS ve PLA FDM yazdırma ile sınırlıysa. "Farklı filamentlere" açıksa kapatmayı öneririm.
Adam Davis,

@CJK Yalnızca en popüler iki FDM filamenti olan ABS ve PLA'nın yanıtlarını sınırlandırmak için düzenleme yapıyorum. Aksi takdirde, tüm filament türleri arasında bir karşılaştırma yaptıysanız, bu bilginin bir kitap alacağı için bu soruyu çok geniş olarak kapatmak için oy kullanırdım. Kabul etmiyorsan, devam et ve geri al.
Adam Davis,

Yanıtlar:


28

Bu siteyi yeniden şifrelemek . Yorum şeklinde öneriler eklemek için çekinmeyin ve ben de bunları dahil etmeye çalışacağım.

özet

  • ABS: PLA'dan daha güçlü, işlenebilir, daha esnek ve sıcaklığa dayanıklı. Genellikle ısıtılmış bir yatak üzerine basılır. Bükme, ABS yazdırırken sık karşılaşılan bir sorundur.
  • PLA: Daha geniş çeşitlilikte filamentler mevcut, daha kolay ve bazı durumlarda yazdırmak daha hızlı. ABS kadar güçlü değil ve biyolojik olarak parçalanabilir olması hem fayda hem de dezavantaj olarak görülebilir.

Malzeme özellikleri:

  • ABS: Hafif esnekliğe sahip güçlü plastik. Doğal olarak bej renktedir. Doldurulabilir ve zımparalanabilir. Daha yüksek sıcaklık Geri dönüşümü kolaydır.
  • PLA: ABS kadar güçlü değil ama daha sert. Doğal olarak şeffaf. Doldurulması ve zımparalanması daha zor. Sıcak sıcaklıklarda sarkabilir. Organik maddeden kaynaklı olarak ticari kompost tesislerinde bozulmayabilir.

Parça doğruluğu:

  • ABS: Kısmi çözgü önemli bir konudur. Keskin köşeler genellikle yuvarlanır.
  • PLA: Daha az ısı gerekli, daha az eğilmeye katkıda bulunur. Genel ekstruder sıcaklıklarında daha fazla sıvı olur, böylece daha ince detaylar basılabilir.

Güvenlik ve Taşıma:

  • ABS: ABS yazdırırken güçlü yanma / erime plastik kokusu var. ABS ( ref ) ile yazdırırken oluşan havadan ultra ince parçacıklara ilişkin sağlık sorunları ortaya çıkmıştır . ABS, nemi sıcak uca girdiğinde haşlanmaya neden olacak şekilde nemi emer. Bu, baskı işinde süreksizliklere yol açar.
  • PLA: Organik yapısı nedeniyle baskı yaparken kuvvetli kokmaz. Nem PLA'ya da alınabilir ve geri dönüşümsüz olarak ona zarar verebilir.

ABS için ısıtmalı yatak gerekli midir? Yazıcımız ABS'i destekliyor ancak ısıtılmış yatağı yok (ancak yalnızca PLA kullandım)
DA.

2
Evet. Olmadan mümkün olduğunu sanmıyorum.
Kevin Morse,

İşte sahip olduğumuz yazıcı: printm3d.com Hem ABS hem de PLA yazdırdığını ve ısıtmalı bir yatağı olmadığını iddia ediyor.
DA.

Araştırmadan sonra ABS'yi ısıtılmış yatak olmadan basan insanların bazı raporlarını buldum. Ortak uygulama hala ısıtmalı bir yatak kullanmak olduğunu düşünüyorum ama cevabımı gözden geçireceğim.
Kevin Morse,

PLA 50C'de yumuşak, 100'de ABS'de yumuşaklaşır. Güneşli bir günde güneşin altında oturabilecek bir şey basarsanız PLA yapmaz. PLA ayrıca UV ışınlarına karşı çok hassastır.
Leo Ervin,

7

Sorun, PLA / ABS sorusunu sadece malzemenin özelliklerine bakarak, uygulamaya ve hatta yazdırmakta olduğunuz özel nesneye bağlı olduğu için cevaplamanın neredeyse imkansız olmasıdır.

Bu Infographic'deki karar kılavuzu, ABS ve PLA arasında karar verirken genellikle dahil edilmesi gereken aşağıdaki hususları kapsar:

Havalandırma - Burnunuzu herhangi bir malzemeyle yazıcıya sokmanızı tavsiye etmem, ancak ABS dumanına maruz kalmak çok daha kötü bir durumdur.

Isıtmalı Yatak - Bu kolay bir tanesidir: Biri olmadan, PLA sizin seçiminiz olmalıdır. Bir tane varsa, PLA'nın yapışmasını da iyileştirebilir (ABS için 90C-110C yerine ~ 60C olarak ayarlanmıştır)

Isı veya Mekanik Strese Maruz Kalma - ABS, PLA düşük sıcaklıklarda eridiğinde tercih edilir (yaz aylarında arabanızda bırakıldığında deforme olabilir) ve ABS kırılmadan önce daha fazla viraj alabilir.

Elbette ABS'nin bile üst sınırları vardır ve aşırı uygulamalar için Polikarbonat gibi diğer malzemeleri de düşünebilirsiniz .

Öte yandan, birçok PLA özelliğini paylaşan (biyolojik olarak parçalanabilen, ısı yatağı gerektirmeyen) ancak mekanik özelliklerinde (örn. BioFila Keten) ve sıcaklık stabilitesinde (örn. Advanced PLA, ExcelFil EVO) ABS ile daha benzer malzemeler bulunmaktadır.

Yazıcı Kasası - ABS kullanmak için olmazsa olmaz bir şey değildir, ancak özellikle büyük ayak izleri olan nesneler çok hızlı soğuduğunda bükülmeye yatkındır. Tamamen kapalı bir yazıcı, yavaş ve eşit bir soğutma işlemi sağlar.

İşlem Sonrası - Genellikle bir düşünce, ancak ABS'nin zımparalanması biraz daha kolay olduğundan ve aseton ile çalışma seçeneğiniz vardır (gerçekten gerekmedikçe şahsen uğraşmam).

Baskı Sıcaklığı - Kabaca PLA için 190C-220C ve ABS için 220C-240C, bu nedenle yazıcınızın ABS'yi çıkarmak için yeterince yüksek olabileceğinden emin olun.

Biyodegrabilite - PLA, test nesneleri, prototipler ve atılacak diğer nesneleri yazdırırken dikkate alınması gereken (belirli koşullar altında) biyolojik olarak parçalanabilir.


3
Lütfen link rot
tbm0115

3

PLA / ABS genel ve termal özellikler

PLA vs ABS genel özellikleri PLA ABS Performansı Daha yüksek mukavemetli daha yüksek sertlik Daha güçlü katman bağı Daha yüksek darbe dayanımı Daha yüksek esneklik Daha yüksek sıcaklık dayanımı daha yüksek Tg Kalitesi Daha keskin detaylar köşelerinde yüzeyler Proses Düşük çözgü Daha iyi renk Les partikül emisyonları Daha düşük sıkışma riski


4
Lütfen görüntüleri yazınızın ana içeriği olarak kullanmayın, özellikle de metnin bir resmiyse. Bu arama motoru veya ekran okuyucu dostu değil. Resimler diyagramlar ve resimler dahil etmek için harika olsa da, eğer metin bilginiz varsa, lütfen gerçek metni kullanın . Ayrıca, bu görüntüler kendi işin mi? Aksi halde, onları ilk etapta buraya dahil etmek yasal olmayabilir. StackExchange'te, insanların yalnızca başka sitelerden bir şey kopyalamak yerine, kendi yanıtlarını yazmalarını bekliyoruz.
Tom van der Zanden 21:17

1
Neden görüntü StackExchange yalnızca temel HTML etiketlerine izin verir ve tablo bunlardan biri değildir. ` meta.stackexchange.com/questions/1777/… <table> etiketlerine izin vermeyiz (ve vermeyiz). Üzgünüm. Bu kasıtlı ve tasarım gereğidir. Hızlı ve kirli bir "masaya" ihtiyacınız varsa, <pre> ve ASCII düzenini kullanın. `Aranabilir değil mi? ` support.google.com/webmasters/answer/114016?hl=tr Eklendi! `Yasal sorunlar? `` Öğrendiğim şeyden kendi masamı oluşturdum. `
Ales Rebec

2

PLA (polilaktik asit), daha düşük bir sıcaklıkta erir ve soğutulduğunda SADECE ASLA çözmez. Toksik değildir (ABD'de mısır nişastasından, bazı ülkelerdeki pancarlardan veya tapyoka kökünden gelir) ABS'den daha az esnektir, yırtılabilir veya parçalanabilir.

ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) daha sert ve daha sağlam bir plastiktir. (Legolardan yapılmış olan). Çok hızlı bir şekilde soğumasını engellemek için ısıtılmış bir yatak kullanılır, çünkü çözgü bir sorun olabilir, çok hızlı bir şekilde soğutmanız (bir dış kapıya veya bir havalandırma deliğine yakın olmak) Kapalı bir yazıcı, sıcaklığı düzenlemeye yardımcı olur ve bu sorunun bir kısmından kaçınır. Bazı insanlar uzun süre erimiş ABS kokusundan baş ağrısı çekerler. PLA'dan daha iyi esniyor. Kolayca zımparalanabilir veya kesilebilir ve bütünlüğü korur.

CHEAP ABS'ye, kullanıldığında salınabilecek daha yüksek miktarda HCN (Hidrojen Siyanür) içerebileceğinden (ancak genellikle milyon başına 1 parça, tehlikeli sınırın dörtte biri kadar) içerebileceğinden sakının.

"İYİ" ABS de HCN içerebilir, ancak "normal" yazdırma sıcaklıkları tarafından serbest bırakılmaz. (ABS veya Naylonun yanmasını önleyin)

Sonuçta, hepsi: PLA güvenli / toksik değildir, biyolojik olarak parçalanabilir, yazdırmak için daha az enerji kullanır, daha az esnek.

ABS daha sert, daha sert, neredeyse sonsuza dek sürecek (eğer bükülmemiş, gerilmemiş veya donmuşsa). Biraz esnek ve geri çekilecek.


2

ABS ve PLA malzemelerini kullanmak ve seçmek için temel bilgiler ve ipuçları:

Den imal edilmiş:

ABS: Petroleum based

PLA: Corn or other plants

Koku:

ABS: smell of hot plastic, 

PLA: gives off a smell similar to a semi-sweet cooking oil. Less intense smell than ABS. 

Parça doğruluğu:

Hem PLA hem de ABS, boyutsal olarak hassas parçalar oluşturabilir. Ancak, ezberlememiz gereken özellikler var. ABS: 3B yazıcının baskı yatağı ile doğrudan temasta olacak şekilde yüzeyden yukarı doğru kıvrılacaktır. Dişliler gibi keskin köşeler içeren parçalardaki ince ve hassas özellikler için, genellikle köşede hafif bir yuvarlama olacaktır. PLA: çok daha az parça çözgü. ancak ısıtıldığında daha fazla faz değişimine uğrar ve daha fazla sıvı hale gelir. Artan akış ayrıca katman arasında daha güçlü bağlanmaya yol açabilir.

Recycling:

ABS: Geri dönüşüm numarası 7, çoğu yerel geri dönüşüm programı ABS'yi kabul etmemektedir. Genellikle plastik kereste içinde geri dönüştürülür. PLA: biyolojik olarak parçalanır, ancak endüstriyel kompost tesisinin dışındayken bu işlem uzun zaman alır. Neden ABS ve PLA ürünleri için vakumlu bir paket sunuyoruz? Kapalı ambalajsız nemli bir ortama uzun süre maruz kalmak, hem baskı işlemi hem de bitmiş parçaların kalitesi üzerinde zararlı etkilere neden olabilir.

ABS: baskı, parça doğruluğu, mukavemet azalırken ağızlığın ucundan kabarcıklanma ve sıçrama eğiliminde olacaktır. Memenin tıkanması riskini arttırır. ABS, kuru veya sıcak hava kullanılarak kolayca kurutulabilir. PLA: Uzun süreli nem ortamında, nozulda kabarcıklar veya spor, ayrıca renk değişikliği ve 3B basılı kısımlarda azalma bulunur. Baskı sonuçlarının iyileştirilmesi (Mavi şerit ve Kapton şerit resimler) PLA: yaklaşık olarak baskı sıcaklığı: 190 ° C - 240 ° C ABS: yaklaşık olarak baskı sıcaklığı: 225 ° C - 250 ° C (ısıtılmış bir baskı yatağı kullanmanızı öneririz)

Baskılar için en iyi sonuçları elde etmek için iyi bir ilk katman yapışması çok önemlidir.

Mavi Bant veya Kapton Bant Kullanma. Baskı yatağını saç spreyi. Baskılar için en iyi sonucu elde etmek için, nozül çapı, baskı hızı ve katman yüksekliği gibi değişkenleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Özet: ABS: Mukavemeti, işlenebilirliği, esnekliği ve yüksek sıcaklık dayanımıyla mühendislik ve profesyonel amaçlı baskılar için tercih edilen bir filament. Kötü plastik koku, petrol bazlı kökenlidir. ABS yazdırma güvenilirliğini sağlamak için ısıtılmış bir baskı yatağı gerekiyordu. PLA: Çok çeşitli renkler mevcuttur, yarı saydamlıklar ve parlak baskı hissi verir. Bitki bazlı ve yarı tatlı mısır benzeri kokular ABS'den daha çok beğenilmektedir. Uygun şekilde soğutulduğunda, PLA daha yüksek maksimum baskı hızları ve daha keskin basılmış köşeler yapıyor gibi görünmektedir. Bunu parçaların az bükülmesi ile birleştirmek, ev kullanımı, oyuncaklar, hobiler ve eğitim amaçlı. daha fazla bilgi edinmek için lütfen ziyaret edin abs vs pla

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.