0,4 mm'den 0,3 mm'lik bir nozüle geçişte gözle görülür bir fark görecek miyim?


13

Şu anda ekstrüderime bir .4mm nozul ile baskı yapıyorum ve baskılarım oldukça doğru çıkıyor; .3mm'ye gitsem farkın çoğunu görür müyüm?

Daha büyük ve daha küçük meme boyutlarının artıları ve eksileri nelerdir?

Yanıtlar:


14

1) Daha küçük meme avantajı: daha keskin "köşeler" (daha yüksek X ve Y çözünürlük)

2) Daha büyük meme avantajı: daha hızlı 3d baskı (çünkü her çevre daha kalın olabileceğinden kabuğu daha hızlı yazdırabilirsiniz, böylece aynı kabuk kalınlığını elde etmek için yazdırılacak daha az çevre gerekir. Dolgu için aynı doğrudur).

3) Daha küçük meme dezavantajı (değişken, tartışmalı): daha yüksek tıkanma riski. Elbette tıkanmaya neden olabilecek başka faktörler de vardır, ancak bu daha az kaliteli filamentte daha ince parçacıklar bile sıkışabileceğinden bunu etkileyebilir.

4) Smallel nozul dezavantajı: Belirli bir sürede daha az plastik çıkabileceğinden, mümkünse daha büyük katman yüksekliklerinin daha az hızlı yazdırılması anlamına gelir.

(1) 'e geri dönüp neden böyle olduğunu açıklamam gerektiğini hissediyorum. Şirketler 3d yazıcılarını pazarlarken genellikle X ve Y'yi tamamen görmezden gelen katman yüksekliği (Z çözünürlüğü) hakkında konuşurlar. Bu pazarlama için mantıklıdır. Neyse ki, genellikle neyin dışarıda bırakıldığını ve daha küçük nozulların avantajları hakkında sorunuzun cevaplarından biri için neyin önemli olduğunu açıklamak zor değildir:

Z çözünürlüğü iki ana şeye bağlıdır: 1) 3d yazıcınızın anakartının step motor sürücüsü hassasiyeti. Hemen hemen hepsi aynı. 3d yazıcınızın 20 mikron katman yüksekliğinde yazdırabileceğini iddia etmek hiçbir şey söylemez, hemen hemen her 3B basılmış olabilir. 2) Meme / ekstruder kalitesi, meme çapı. İkincisi şaşırtıcı bir şekilde fazla bir şey belirlemez. FFF / FMD 3d baskının çalışma şekli nedeniyle, 3d baskınızın çevresi, nozul çapınızdan çok daha ince olabilir. Bu garip gelebilir, ancak basit bir açıklama var: Hotend'den çıkan erimiş plastik, kafa hareket ettiğinde ezilir ve gerilir. Gergin olduğu için, ne kadar ezildiğini artırdıkça daha ince hale getirilebilir. Bu konuda ve çevrimiçi olarak çok fazla deneme yapılmadı, sadece kişisel deneyimlerimden, 3mm nozulumdan% 50 daha ince olan çevreleri yazdırabileceğimi söyleyebilirim. Bu yüzden bundan daha ince çevre istiyorsanız, daha ince bir memeye takmanız gerekir. Neden daha ince çevre istesin ki? Daha keskin köşeler veya başka bir deyişle, abartılmış "katman yüksekliği" nin (Z çözünürlüğü) aksine çoğu kişi tarafından göz ardı edilen 3d baskılarınız için daha iyi X ve Y çözünürlüğü elde etmek için. Aşağıda, 3d modelinizdeki daha şişman çevrelerin ve daha az keskin köşelerin / kenarların "daha düşük X / Y çözünürlüğü" ile nasıl sonuçlandığını görselleştirmenize yardımcı olacak bir örnek (çizim, üstten 2d'lik bir kesiktir): Neden daha ince çevre istesin ki? Daha keskin köşeler veya başka bir deyişle, abartılmış "katman yüksekliği" nin (Z çözünürlüğü) aksine çoğu kişi tarafından göz ardı edilen 3d baskılarınız için daha iyi X ve Y çözünürlüğü elde etmek için. Aşağıda, 3d modelinizdeki daha şişman çevrelerin ve daha az keskin köşelerin / kenarların "daha düşük X / Y çözünürlüğü" ile nasıl sonuçlandığını görselleştirmenize yardımcı olacak bir örnek (çizim, üstten 2d'lik bir kesiktir): Neden daha ince çevre istesin ki? Daha keskin köşeler veya başka bir deyişle, abartılmış "katman yüksekliği" nin (Z çözünürlüğü) aksine çoğu kişi tarafından göz ardı edilen 3d baskılarınız için daha iyi X ve Y çözünürlüğü elde etmek için. Aşağıda, 3d modelinizdeki daha şişman çevrelerin ve daha az keskin köşelerin / kenarların "daha düşük X / Y çözünürlüğü" ile nasıl sonuçlandığını görselleştirmenize yardımcı olacak bir örnek (çizim, üstten 2d'lik bir kesiktir):

resim açıklamasını buraya girin


Mükemmel cevap! Ayrıca, daha ince genişliklerin, çoğu filamanda bükülmeye yol açabilecek şekilde zayıf yapışmaya yol açabileceğine dikkat çekebilirim.
tbm0115

Teşekkürler. Ama bundan emin değilim. Teori mantıklı ama ben bunu kendim deneyimlemedim. Ben bir "belki" ya da "olabilir" ile ekleyebilirsiniz, bu işe yarar mı?
Leo Ervin

3

Anladığım kadarıyla, tek fark katman yüksekliğinizin olabileceği aralıktır. Örneğin, 0.4 mm'lik bir nozul için optimum tabaka yükseklikleri 0.1-0.3 mm arasındadır. Böylece, daha küçük bir memenin daha düşük bir aralık vereceğini varsayabiliriz. Memedeki değişken boyutların standart boyuttan daha belirgin komplikasyonlar oluşturabileceğini unutmayın. Dilimleme motorunuz doğru şekilde kurulmazsa, sızma, tıkanma ve filaman yedekleme gibi şeyler daha küçük bir meme boyutuyla oluşabilir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.