Hangi parametreler silindir düzenliliğini etkiler?


10

Bir makara tutucu için silindirik pimler basıyorum , ancak tüm pimlerim silindirlerin dış yüzeyinde düzensizliklere sahip (düzensizliği olan kısmen basılmış pim için fotoğrafa bakın).

Kesin olarak söylemek zor, ancak sıcak ucun zaman zaman önceden döşediği yumuşak bir parçayı hareket ettireceği anlaşılıyor.

Baskı hızını, seyahat hızını ve katman yüksekliğini azaltmayı denedim ama yine de düzensizlikleri alıyorum.

Hangi parametrelerin silindir düzenliliğini etkilemesi daha olasıdır?

Silindir Düzensizlikleri


1
Filamentte nem, aşırı ekstrüzyon, kısmen tıkanmış hotend, çok yüksek ekstrüder ve / veya yatak sıcaklığı veya bunların bir kombinasyonu olabilir.
Leo Ervin

Teşekkürler Leo. Ben 3d baskı n00b. Bunlardan hiçbirini düşünmemiştim bile.
Doug Richardson

Oy vermek ve kabul etmek için bir yorum yerine bir cevap vermelisiniz.
Doug Richardson

1
Bana kötü aşırı ekstrüzyon gibi görünüyor.
Ryan Carlyle

1
Yine de emin değilim. Başka şeyler de olabilir. Sanki sadece bazı bölümlerde aşırı ekstrüzyona neden olan okuma dalgalanmalarına neden olan veya onu kesen kısmi bir tıkanma veya başka bir şey olabilecek bir termistör arızası olabilir.
Leo Ervin

Yanıtlar:


4

Bu muhtemelen kötü kalitede filamentin bir sonucudur. Kurulumlarınızda çok fazla değişiklik yapmadıysanız, dilimleyicileri değiştirmediyseniz, ancak makaraları değiştirdiyseniz, sonuç bu olabilir. Başka bir makara kullanmayı ve belki tedarikçileri değiştirmeyi denerdim. Pahalı olduğunu biliyorum ve etrafında bir damgalama var gibi görünüyor, ancak MakerBot Industries kaliteli PLA (bazı ABS'ler de) sağlıyor.

Bunun dışında, bu durumda aşağıdakileri önereceğim bazı şeyleri yaptınız:

  • hızları
  • Katman yüksekliği

Diğer tek önerilerim:

  • Yapım plakanızın ne kadar düz olduğunu kontrol edin
  • Malzeme gereksinimlerini kontrol edin. yani, MSDS'ye göre 230-240C arasında yaklaşık 110C yapı plakası sıcaklığı, PLA 210-230C arasında idealdir. Bazen bir sıcaklığın çok sıcak olması, aşırı ekstrüzyon veya sızmaya neden olabilir.
  • Silindir daha küçükse, dilimleme ayarlarınızı her katman için minimum süreye sahip olacak şekilde değiştirmeyi deneyin. Deneyimlerime göre, ABS gibi bir malzeme baskı ortamındaki değişikliklerle parlamaya başlayacaktır. Materyal patladığında, meme tekrar alanın karşısına geldiğinde, alevlenen alanlar bir kenara itilecektir. Dilimleme ayarlarınızı yaklaşık 15 saniyeye ayarlarsanız ( bu hesap makinesine bakın ), malzemenin plastik durumundan biraz soğuması için zamanınız olacaktır. Aynı yüksekliğe sahip plaka üzerinde başka bir yere başka bir nesne ekleyerek bunu biraz hile yapabilirsiniz, çünkü alana hızlı bir şekilde ulaşması ve katmanın yazdırılması için gereken süre soğutma için yeterli zaman olabilir.

Ayrıca , belirgin sorunları (nozulunuzu, çubuklarınızı, kayışlarınızı vb. Temizlemek gibi) ortadan kaldırmak için bazı derinlemesine bakım yapmanızı da öneririm .


Filament kalitesi! = Ne kadar nem emdi. Herhangi bir kaliteli filaman nemi emebilir ...
Leo Ervin

1
Haklısın, (filament kalitesi)! = (Emilen nem miktarı) doğrudan. Bununla birlikte, (emilen nem miktarı) (filament kalitesi) 'na katkıda bulunan bir değişkendir. Bir makine atölyesiyseniz ve çeliğinizi bir tekne bahçesinden satın alırsanız, bu muhtemelen kötü kaliteli malzeme kullandığınız ve dolayısıyla daha iyi bir tedarikçi bulmanız gerektiği anlamına gelir. Siz üretici olarak malzemelerinizdeki kötü kaliteyi de uygun olmayan şekilde depolayarak / taşıyarak engelleyebilirsiniz. Cevabımı daha sonra dikkat edilecek daha fazla şey veya uygun depolama / taşıma teknikleri içerecek şekilde güncelleyeceğim.
tbm0115

Dolaylı olarak da. Sana tamamen dürüst olacağım: Bu gerçekçi olmayan bir benzetme ve inanıyorum ki bu. Eğer yemeğim çürümüşse, onu üreten şirketten ziyade yanlış saklamamın olasılığı nedir? 50/50 olduğunu sanmıyorum ...
Leo Ervin

Cevabımı basitleştirmek için tepkim gerçekçi değildi. Ayrıca, herhangi bir olasılık çıkarım yapmıyorum, yanıtlarımda istatistik yok. Sadece olası sorunları ve belirtilen sorunlar için sahip olduğum olası çözümleri belirtiyorum. OP'nin sorunuyla doğrudan nemi ilişkilendirdiğim konusunda daha fazla karışıklık yaşamamak için yorumumla ilgili referansımı kaldırmak için cevabımı düzenliyorum.
tbm0115

Gerçekçi olmayan bir benzetme hiçbir şeyi kanıtlamaya yardımcı olmaz. Bununla nereye gittiğini gerçekten göremiyorum. Nemin sorun olan kısmını kaldırdıysanız, cevabınız OP'nin bahsetmediği makaraları değiştirdiği öncülüne dayanır. Ayrıca, olası hızlarda "Hızlar" ve "katman yüksekliği" derken ne demek istersiniz.
Leo Ervin
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.