Neden lineer raylarla ilgili tüm heyecan?


15

Doğrusal raylar kullanan bir 3D yazıcı ne zaman duyurulursa (nokta: set ), İnternet (iyi ... en azından 3D baskı ile ilgilenen köşesi) heyecanla doludur.

Konuyu biraz araştırdım ve lineer rayların süper ağır makineler için harika bir hassasiyetle üretilebildiğini anlasam da, klasik lineer rulmanlara göre neden "varsayılan" olarak üstün görüldüklerini anladım. bir şaft üzerinde.

3D baskı hafif bir uygulamadır ve en az 2 eksenin hareketi sağlam bir yüzeye (birkaç cm'de bir doğrusal rayı cıvatalayabileceğiniz) karşı gelmez, ancak eksenin 2 ucu arasında asılı kalır. Ayrıca, lineer raylarda kullanılan yatakların iç kısımları, bir şaft üzerinde kullanılanlarla aynıdır.

Cetus sitesi "Kaliteli Lineer Raylar" başlığı altında şunları söylüyor:

Kendinden yağlamalı | Bakım Gerektirmez | Yüksek Hassasiyet | Uzun Ömür | Sessiz

ancak bu - benim deneyimime göre - "Şafttaki Kaliteli Lineer Rulmanlar" da söylenebilir ve bazı durumlarda burç bile 3D yazıcılarda yüksek bir standarda sahiptir.

O zaman neyi özlüyorum?


Doğrusal yataklar, biri hariç tüm serbestlik derecelerini engellediğinden, inşa ederken veya değerlendirirken düşünmesi kolay, güzel görünüyor. Bağlantılı bir halt gibi yavaş olmalı ama aynı zamanda insanların kolayca ne tür harcayabilirsiniz (~ 400 $ vergi ve nakliye ile sanırım. ya da elektronik kızartma ya da ... kesinlikle yazıcıya lineer rulmanlar daha başka şeyler var :-)
Valmond

ps. bu toplulukta ne var, hiç kimse sevmediğini onaylamıyor mu?
Valmond

Muhtemelen pahalı oldukları gerçeğine ve ayrıca aşırı tasarlanmış ürünlerle ilişkili züppeye bağlı.
Mick

@Valmond - Kendimi soruları onaylamayı unutmaktan suçluyum, birkaç gün önce aslında cevabımda OP'ye güzelce formüle edilmiş bir soru için teşekkür ettim ve oylamayı unuttum ! Ben şahsen almıyorum. Sorum özellikle cetus hakkında değildi, ama evet ... fiyat için görünüşte çeşitli incelemelere göre harika bir makinedir.
mac

Yanıtlar:


13

Aşağıda, birkaç kaynaktan gelen girdinin bir derlemesi verilmiştir.

Doğrusal raylar genel olarak - ekipman tasarlarken - büyük esneklik sunan mekanik bileşenlerdir.

Rayın profili neredeyse sonsuz şekilde tasarlanabilir. Bu da şunları sağlar:

  • Farklı yönlerde farklı sertlik seviyeleri (örneğin, sadece belirli bir düzlemde gerilmeler olabilir veya rayın bir düzlemde hafifçe esnemesini isteyebilirsiniz, ancak başka bir düzlemde değil).
  • Silindirlerin yüzeylerini stratejik olarak , örneğin kontaminasyon olasılığı düşük bir yere veya maksimum kuvvet uygulanacak bir yere yerleştirmek.
  • Kavisli yollar , böylece taşıyıcı düz olmayan bir çizgi boyunca hareket edebilir.

Makaralar ve yataklar arasındaki temas yüzeyi düz olduğundan, küreler yerine silindirler kullanılabilir . Bu sırayla mekanik gerilmeleri azaltır ve oyun miktarı, uzun ömürlülüğü arttırır ve diğerleri arasında daha fazla taşıma kapasitesi sağlar.

Lineer raylar , uçlarından ziyade, tam uzunlukları boyunca sabitlenebilir , böylece konumlandırmalarının doğruluğu, sertlikleri ve taşıma kapasiteleri artar.

Doğrusal raylar önceden yüklenirken işlenebilir , böylece fabrikadan çıkmak yerine kullanımda maksimum doğruluk elde edilir.

Lineer ray üzerindeki rulmanlar sadece bir dereceye kadar harekete izin verir . Aynı sonucu elde etmek için lineer yataklı / burçlu iki çubuk olmalıdır.

Tüm bunlar , tüketici sınıfı FDM 3D yazıcıların özel uygulaması söz konusu olduğunda, yukarıdakilerin hiçbirinin çok alakalı olmadığı veya son baskının kalitesi açısından yazıcıya gerçek bir avantaj sağlamadığı görülmektedir :

  • 3D baskıdaki mekanik baskılar çok küçüktür,
  • hareketlerin hepsi düz çizgiler boyunca gerçekleşir,
  • eksenin çoğu büyük, sağlam bir gövdeye bağlanamaz,
  • ...

Öte yandan, çubuklar + lineer rulmanlar ile tasarım ucuz, etkili, daha basit ve hafiftir, tüm özellikler bir 3D yazıcıda son derece arzu edilir.

Sonuçta, genel olarak çubuklar üzerinde lineer rayları tercih etmek için iyi bir neden yok gibi görünüyor .

Yine de, bunların benimsenmesinden faydalanabilecek belirli tasarımlar olabilir. Soruda bağlantılı Cetus yazıcının böyle bir tasarım olabileceğini varsayıyorum: ekseninin konsol düzenlemesi - örneğin, tek bir rayın tek bir yönde hareketi ve X'in yönünü kilitlemesi gerçeğiyle iyi hizmet ediyor ray yerçekimi etkisine karşı maksimum sertlik sağlar.


Dinamik stresler o kadar küçük değil ...
Sean Houlihane

Bunlar, tipik olarak doğrusal raylar kullanan diğer CNC makineleriyle karşılaştırılırsa (CNC kesiciler ve değirmenler gibi). Ya da mütevazi torna tezgahına kıyasla. Ancak, bir 3D yazıcının dayanması gereken tüm mekanik baskılar arasında, muhtemelen büyük olanlar ve bir streç var! :)
mac

-1

Lineer raylar her zaman PTFE burçları ve / veya yatakları olan yuvarlak çubuktan daha yüksek bir doğruluk ve stabilite derecesi ve daha fazlasını üretir.

Bununla birlikte, bir ürün geliştiricisi olarak ve makinelerin mekanik ve gelişmesi ile ilgilenen bir kişi olarak bile, günlükleri karşılaştırırken, çubuklar üzerinde raylar kullanarak ve bir Z ekseninde uygun şekilde kullanıldığında “önemli” gelişmeler olduğunu görüyoruz. baskı yatağı, bir sürücüye karşı iki sürücüye sorunsuz ve doğru bir şekilde çalışabilen tesviye sorunları olmayan bir yatağa sahip olacaksınız.

Ayrıca, çubukların mükemmel şekilde hizalanmasının ortalama bir kişi için zor bir görev olduğunu ve hafif bir bükülme veya açısal pozisyonun bile son baskı kalitesini etkileyebileceğini de ekleyeceğim. Görsel olarak düz görünen birçok doğrusal çubuk gördüm ve 0.0000 hassasiyetle bir torna miline takıldığında salgıda 0.005 veya daha fazla olacak. Aslında henüz 6 inçten daha uzun olan mükemmel bir eş merkezli hareketi görmedim. Bu bana makul bir şekilde doğru olamayacaklarını ve işlevlerini yerine getirirken asla yüksek bir doğrulukla işlev görmeyeceklerini söylüyor.

3D yazıcı ekseninde daha yüksek hassasiyete ihtiyacımız var mı? Tabii ki bir dereceye kadar telafi eden kalite kontrol kartlarımız olabilir, ancak kart ve yazılım kalitesini seçmeden önce makinenin mekaniği çok önemlidir. Tam avantajları görmüyorsanız neden ucuz bir lineer çubuk yazıcıya 300 dolarlık bir hareket kontrolü yüklemelisiniz ?

64 bit ve sonunda 128 bit ve daha yüksek hassas doğruluk derecelerine doğru ilerleyen teknoloji ile 3D baskı bir sayfayı çeviriyor ve zaten mikro çözünürlük doğruluğu sağlayamıyorsa ve bunu ancak tüm bileşenler birlikte düzgün çalışıyorsa yapabilir.

Bu yüzden çubuk kılavuzlu yazıcınız çalışır. Ancak, bilyalı vidalı ve servolu lineer ray kılavuzlu yazıcımın yanı sıra asla çalışmaz. Katmanlı bulanık baskılarınızı alabilirsiniz. Tipik bir masaüstünün yazdıramadığı malzemelerden yapılmış pürüzsüz bitmiş enjeksiyon kalıplı görünümlü parçalarımı tutacağım. Dolayısıyla, bunun gerekli olmadığını savunmak, daha düşük bir fiyat noktası piyasasında yüksek kalitenin kabul edilmediğini savunmaktadır.

Burada bir ek daha. Kendinize yazıcınızın ne kadar düz ve kare olduğunu sorun. Makinenizi kontrol etmek için bir marangoz seviyesini kullanmaktan bahsetmiyorum, 10 feet başına 1/4 inç'e kadar yanlış olabilirler. Yazıcılarınızı her yöne 0.00005 veya daha düşük bir değere kadar çevirebildiğinizde, yapınız kaliteli bir yazıcı ve baskının nasıl göründüğünü bildiğiniz kadar doğrudur.

Ben fiyatlı hiçbir yazıcıyı garanti $ 300- $ bile yakın doğruluk o derecede gelir 1000. Ortalama bir tüketici, nihai baskının teknolojisine çekilir ve söz konusu hassas yönleri göz ardı eder ve daha azına razı olmayı öğrenir. Sonra da istemem $ benim yarisacak 500 yazıcıyı $ ya 10.000 yazıcıdan.

Alt satırda sizin için ne ödeme olsun.


7
okunabilirliği artırmak için birkaç paragraf eklemek ister misiniz?
Trish

1
With technology further advancing into 64 bit and eventually 128 bit and higher degrees of precisinal accuracy264

2
When you can dial your printers bed down to .00005 or less every direction and your structure is just as accurate than you know what a quality printer and print looks likeHayır. .00005 mm'yi aradığınızda, bu çözünürlük düzeyiyle hiçbir şey basmayacağınız göz önüne alındığında, büyük olasılıkla alakasız bir şeye zaman ve para israf ettiniz. :)
mac

Bitler = Adımlar = Doğruluk .. 1. tahtalar 8 bit idi ... şimdi 16 normdur Step motorlar mikro basamaklar kullanır 16 32 .... 250 (16 -1000 yazıcıdaki norm Somon derisi, iplikler, tüyler veya problemler tekrarlama nedeniyle çoğaltılan küçük sorunların neden olduğu .. 2 $ görünüşte zararsız plastik tüp değişikliği nasıl bir baskı birçok kat (ptfe tüp) önemli ölçüde artırabilir .. Pardon dilbilgisi, benim ped hareket ediyor ve ben yiyorum .. şerefe
Lolipopssuck

-1 Bu okunamaz olduğu için
Greenonline
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.