MK6 ve MK8 ve hatta MK10 arasındaki fark nedir?


11

İki yıl önce kendi 3D yazıcımı yaptım ve monte ettim ve bazı ekstrüderlerin MK6 ve MK (* ne olursa olsun) olduğunu fark ettim. Bazıları blok ısıtıcı yatay ve diğerleri dikey, daha sonra bir meme kullanır.

Yaptığım blok ısıtıcı, M6 kısa nozul kullanılarak 20x20x10 mm'lik bir alüminyum bloktu. Daha sonra radyatörü Jhead ısıtıcıya yükseltmek için uyarladı.

Bu yüzden hangi grubun yazıcım olduğunu bilmek istedim, çünkü taban doğrudan ekstrüzyonlu bir prusa klonu.

Yanıtlar:


12

Aşağıdakilere ilişkin tüm krediler, bu konuya mesaj gönderen "vermon" kullanıcısına gider .

Aşağıda, onun uzun cevabından çok değiştirilmiş bir versiyon var.


Makerbot hotend serisine MK'yi yineleme belirleyicisi olarak ( Mark için ) kullanarak başladı. İlk ticari olarak temin edilebilen versiyonu ile [MakerBot] MK4 olduğu Cupcake 2009 MK4 olarak elle nikrom tel ısıtıcıları ile inşa edilmiş ve tüm arızalara eğilimli yaklaşık. Sadece ABS ve 3 mm filament ile çalıştılar.

Bunu takiben, Makerbot üretici olarak atlandı ve bahsettiğimiz hotend olduğunu. Doğru isimlendirme Makerbot Hotend MK # olacaktır.

MK5 tam bir yeniden tasarımdı ve büyük nozullara ve kalın bir PTFE astarına sahipti. Isıtma için paralel olarak 2 büyük güç direnci kullandı ve arızaya da eğilimliydi.

MK6 bildiğim bir kit olarak satılan ilk hotend (ancak Repraps da muhtemelen daha önce kullanmaya başlamıştı).

Mk6 + kit formunda satılan ilk kartuş ısıtıcı hotend idi. MK5 / MK6 ısıtıcı bloğu, MK6 + yükseltme kitinin biraz daha küçük, çok daha hafif ve şimdi standart 1/4 inç ısıtıcı kartuşuna sahip bir alüminyum blok olduğu paslanmaz çelikti.

MK7, tanıdık geldiğini düşünen ilk hotend oldu. 1.75 mm filament adanmış ekstrüderlere ilk hamleydi. Bir MK6 + kitinin 1,75 mm filamana uyum sağlayacak parçaları olmasına rağmen, hiç iyi çalışmadı ve gerçekten bir başarısızlıktı.

Yine, hepsi Thing-O-Matic ve Cupcake dönemi. Birkaç klondan başka, şu anda ABD'de hiçbir üçüncü taraf pazarı yoktu. Ya bir MakerBot'unuz ya da başka bir Reprap tabanlı kitiniz vardı. Wanhao, FlashForge- onlar bile yoktu ve eğer öyleyse, şimdi olduğu gibi konuşulmadı.

MK8, MakerBot Replicator'daki tüm yeni çift ekstrüder hotend kurulumuydu. Soğutma çubuğu MK7'den daha kalındı, ancak tüm metal termal bariyerle aynıydı ve sözde MK8'in dahili ve harici olarak biraz farklı meme geometrisi var.

MK9 bir MK8 hotend, soğutma çubuğu, termal bariyer ve nozuldu, ancak tüm mevcut modellerde bildiğimiz yay kollu yeni besleyici. Bu yüzden kafa karıştırıcı, MK9 bir hotend değişikliği değil, bir besleyici yükseltmesiydi.

MK10 hotend'in tam bir değişikliğiydi. MK10 daha büyük 4 mm OD 2 mm ID PTFE astarlı pürüzsüz OD termal bariyerler kullanır. MK10 ayrıca önceki tüm modellerin M6'ya karşı M7 dişlerini kullanır. Bunun nedeni, 4 mm'lik bir PTFE astarın, dış boruyu M6 dişleriyle yapmak için yeterli metaldir. MK10, önceki hotend parçalarıyla tamamen uyumlu değildir. Her bölüm farklı. MK10 hala MK9 besleyici parçalarını kullanmaktadır.

D6'daki MK11 sadece bir MK10 nozulu ve termal bariyerdir, ancak farklı bir ısıtıcı bloğu ve soğutma çubuğu D6 merkezi çaprazının bir parçasıdır. Yine, tek gerçek fark MK11'in farklı bir ısıtıcı bloğu olması ve farklı ve daha uzun bir ısıtıcı kartuşunu uyarlamak ve termokuplda kaymak. MK11 hala MK9 plastik besleyici parçaları kullanmaktadır.


Tabanı doğrudan ekstrüzyonlu bir Prusa klonu olduğu için hangi grubun yazıcım olduğunu bilmek istedim.

Serideki sayı, ısıtma bloğu teknolojisi ve formatı, besleyici geometrisi ve MakerBot yazıcılarda benimsenen nozül şekli ve ipliği kombinasyonuna göre atanmış gibi göründüğü için bu soruyu somut olarak cevaplamak zor görünmektedir. Bu üçünün gerçek kombinasyonunuz MakerBot evreninde bulunmayabilir.

Bununla birlikte, sorgunuzla ilgili daha fazla ayrıntı burada açıklanabileceğinden, yukarıda bağlantılı gönderinin tam, kısaltılmamış sürümünü okumanızı öneririz.


1
Teşekkürler mac, bu çok yardımcı olacak, modelimin Makerbot evrenine kabul edilemeyeceğini biliyorum, ancak başlangıç ​​ekranında zaten "Fernymaker Ready" diyor ve meme MKfer. Sadece ilk öğrenci sorumu sormak istedim.
Fernando Baltazar
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.