Isıtmalı yatak neden önemlidir?


9

Isıtmalı yatakların bitmiş baskıların çıkarılmasına yardımcı olabileceğini duyuyorum, ancak tüm yazıcılarda bulunmuyor!

 • Bu özellik olması güzel mi yoksa olması mı gerekiyor?
 • Isıtmalı yatakların dezavantajları var mı?

Yanıtlar:


7

Ben diğer cevap (mükemmel ses cevap btw) "nasıl" ısıtılmış yatak kullandığımızı açıklar , ama "neden" aslında iyi baskılar için gerekli değil gibi bir denemeye çalışacağım .

Plastikler veya polimerler çoğunlukla amorftur (makro kristal yapı yok) ve düşük sıcaklıklarda genellikle nispeten sert ve kırılgandır (buna "camsı" olarak adlandırılır). Plastiklerin sıcaklığını artırarak malzemenin durumu yumuşak ve daha yumuşak hale geldikçe değişir (viskoz veya lastikli durum olarak adlandırılır). Bu geçişin gerçekleştiği sıcaklığa " cam geçiş sıcaklığı " denir.Yatağınızı da (veya bu sıcaklığa yakın) ısıtacağınız bu sıcaklıktır. Cam sıcaklığının altında genleşme azalır / düşüktür, çünkü polimer zincirleri daha yakın paketleme ve daha güçlü moleküller arası kuvvetler nedeniyle kolayca hareket edemez sıcaklığın arttırılması genleşmeyi azaltarak moleküller arası kuvvetleri arttırır.Yatak ile baskı arasındaki stres farkı bu nedenle azalır (ısıtılmış polimerin genleşmesi itibariyle).

Bu, baskıların yatağa yapışmasını sağlamak için neden ısıtmalı yatak kullandığımızı açıklar. Baskıların kaldırılmasında neden yardımcı olduğu sorunuzu yanıtlamak için, sıcaklık düşürüldüğünde, polimer tekrar "camsı" durumuna geri döner, biraz küçülür ve baskıyı yataktan otomatik olarak gevşetir.

Gerçekten de PLA baskı için ısıtmalı yatak olmadan baskı yapabilirsiniz, ancak daha yüksek cam geçiş sıcaklığı ve daha yüksek baskı sıcaklığı olan malzemeler için neredeyse bir zorunluluktur. Isıtmalı yatakların dezavantajları çok fazla güç gerektirmeleri ve yanlış takıldığında yanık tellere ve konektörlere yol açmasıdır. Kabloları yataktan rahatlatmak ve uygun ölçülü silikon uçları ve konektörleri kullanmak genellikle akıllıca olur.


Genel olarak iyi bir cevap, ama bu bit yanlış: ".. çünkü malzemenin daha viskoz durumu nedeniyle iç gerilimler daha düşük". Viskoz durumla ilişkili içsel "düşük iç gerilimler" yoktur. Baskının daha iyi yapışmasının nedeni, plastiğin ekstrüde edildiği andan itibaren soğuk bir yatakta olduğu kadar fazla büzülme olmamasıdır. Baskıdaki iç baskılar plastiğin "durumu" ndan değil, bahsettiğiniz şey buysa katmanlar arasındaki genişleme farkından kaynaklanır. :)
mac

@mac Gerçekten de devletle ilgili olmayan cevabı ben düzenledim.
0scar

6

Yatak yapışmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, çoğu 3D baskı plastiği ısıtmalı yatak olmadan çözülür (soğuduklarında küçülürler). PLA çok kötü olmasa da ABS bununla meşhurdur ve küçük parçalar için ısıtmalı yatak olmadan kaçabilirsiniz. ABS o kadar hassastır ki ısıtmalı (veya en azından taslak geçirmez) bir muhafazaya ve ısıtmalı bir yatağa ihtiyacınız olabilir. Bir 3D yazıcı satın almayı düşünüyorsanız, çok kısıtlı bir bütçeniz yoksa, ısıtmalı yataklı bir tane almak en iyisidir. Isıtmalı yatağı olmayan bir yazıcı satın alırsanız, yakında bir taneye ihtiyacınız olduğunu fark edeceksiniz.


4

Basit bir cevap yok. Sadece üç ana filamanı kapatacağım: PLA, ABS ve PETG.

 • ABS :

  • ABS, eğilmeyi sever ve esintileri ve sıcaklık değişikliklerini sevmez. bu nedenle esintileri kapalı tutmak ve ısıtmak için bir yol olduğu gibi bir ısı yatağı gereklidir (yazıcımın üzerinde plastik bir muşamba kullanıyorum).
  • Her ne kadar orada olan çözgü durdurmak iddia edecektir baskı yüzeyler. ancak bir baskı yüzeyi filamanın yapısını değiştiremez.
  • ABS için ısıtmalı yatak neredeyse gereklidir
 • PLA :

  • PLA şu anda en popüler filamenttir, düşük çözgü eğilimlerine sahiptir ve esintileri sever ve gerçekten kolay baskı yapar.
  • PLA'nın ısıtılmış bir yatağa ihtiyacı yoktur, ancak parça büyükse baskı yüzeyini soyabilir.
  • Isıtmalı yatak isteğe bağlıdır, ancak karşılaşabileceğiniz herhangi bir çarpıklığa yardımcı olacaktır.
 • PETG :

  • PETG, PLA'nın yazdırılabilirliğini ve ABS'nin gücünü birleştirmek olarak tanımlanmaktadır.
  • PETG oldukça liflidir ve PLA'ya göre biraz çarpılma şansı daha yüksektir.
  • Isıtmalı bir yatak önerilir ve eğilmesinin önlenmesine yardımcı olacaktır.

Şimdi, baskıyı kaldırmak için, ısıtmalı bir yatak da yardımcı olabilir:

 • Çoğu PLA baskısı, özellikle küçük olanlar ısıtmalı yatak olmadan gayet iyi bir şekilde çıkarılır,
 • Bir temizleme aracına sahip orta boyutlu baskılar,
 • Isıtmalı yatak, büyük baskıların veya diğer yöntemlerle serbest bırakılmayan baskıların çıkarılmasında gerçekten yararlıdır .
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.