TMC2208 sürücüleri - Mikro adımlar yanlış yapılandırılmış


10

RAMPS kartıma iki TMC2208 sürücü yükledim. Çok iyi bir adım adım eğitici takip ettim ve bazı sorunlardan sonra neredeyse işe yaradı.

Hala sahip olduğum bir sorun, yazıcıya Z eksenini 5 mm kaldırmasını söylediğimde, onu 10 cm kaldırmasıdır.

Adım / mm ile ilgili hiçbir şey değiştirmedim. Daha önce U, 1/16 mikro adım ile Pololus'a sahipti ve şimdi de Marlin 1.1.8'deki configuration_adv.h dosyasında 1/16 var

Ancak bir M122 yaparken fark ne okur bir satırdır:

msteps 256

bunun yerine mikro adım atma sesi 1/256 olarak ayarlandı.

Belki birisi bana bir şeyleri kaçırdığımı söyleyebilir?

GÜNCELLEME:

Biraz daha kazdıktan sonra, şu ana kadar yaptığım şey:

  • Sürücü üzerindeki pimleri lehimleyin. Watterrot'tan orijinal
  • UART iletişimini sağlamak için köprü pedlerini lehimleyin
  • İletişim yönü pimini yukarı doğru lehimleyin
  • Change configuration_adv.hMarlin (1.1.8) ve sağlamaktır hepsi etkinleştirmek: Z eksenini seçerek USE_TMC2208, ayıklama etkinleştirme, vb
  • Pimleri kontrol edin ve ayarımda pins_RAMPS.hmevcut olduklarından emin olun
  • TX pimi için 1 kOhm direnç ile bir Y kablosu yapın
  • Her şeyi bağla

Ne yaptığım önemli değil, motor istendiğinden iki kat daha fazla hareket ediyor. Her ne kadar 1/16 mikro adım oluşturmuş olsam da, Pololus'umda olduğu gibi, sürücüdeki gerçek mikro adımın 1/8 olduğunu bulmak için ters hesaplama yaptım.

Daha fazla soruşturmadan sonra, sorun sürücünün Marlin / Board tarafından hiç tanınmaması gibi görünüyor. Bunun TX / RX iletişimi ile ilgili bir sorun olduğunu düşünerek, orada mevcut bilgilere girdim ve buldum, Hata: TMC2208 UART İletişim SoftwareSerial # 9396 için yanlış pin kullanıyor .

Seri RX / TX için atanan pinleri değiştirmeye devam ettim, ancak her şey tamamen aynı.

Farklı bir Arduino (orijinal), başka bir RAMPS kartı ve hatta Marlin'in 1.1.x ve 2.0 bugfix dallarını denedim.

Sürücünün "eski" modda olduğu ve yazılım manipülasyonu mümkün olmadığı anlaşılıyor. Her ne kadar ben bunu etkinleştirmek için adımlar attı.


Bu sorunu çözdün mü? Sorunu çözdüyseniz, kendi cevabınızı göndererek deneyiminizi toplulukla paylaşmak harika olurdu, böylece başkaları ondan öğrenebilir veya kendi benzer sorunlarını çözebilir. 48 saat sonra kendi cevabınızı da kabul edebilirsiniz.
0scar

tmc adımlarınızı 256'ya önceden enterpolate config #define INTERPOLATE true // Interpolate X / Y / Z_MICROSTEPS 256
ddjikic

Benim daha da kötüsü, tüm denetleyiciler TMC2208 var ve bazı ilgisiz bellenim güncellemesinden sonra Z iki kez eşleşmeye başladı. Diğer eksenler iyi.
Slava

Yanıtlar:


1

Bu denetleyicilere sahip değilim, ancak varsayılan ayarlarla TMC2208'in G / Ç yapılandırma pimleri tarafından ayarlanan mikro adımları 256 mikro adım olarak arayacağını okudum. Lütfen panonuza dip anahtarları / atlama teli kapaklarını nasıl ayarladığınıza bakın, sadece 2'nin kullanıldığı anlaşılıyor (MS1 ve MS2). Ayrıca, DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNITyapılandırma dosyanızdaki Z girişi için dizi sayısını azaltamaz mısınız?


Steps_per_unit değiştirebilirim, ama bu sonuç için bir yama, bunun nedenini çözmüyor. Daha fazla araştırdım, lütfen orijinal
Felix Hauser

0

Büyük olasılıkla sorununuz TCM2208 Sürücü kartındaki PDN_UART piniyle ilgilidir, bazı üretici kartlarında jumper varsayılan olarak UART moduna ayarlanmamıştır, bu nedenle büyük olasılıkla jumper'ı doğru yapılandırmaya lehimlemeniz gerekir. Sürücü kartınızın veri sayfasına bakın. örneğin https://github.com/bigtreetech/BIGTREETECH-TMC2208-V3.0/blob/master/TMC2208-V3.0%20manual.pdf


2
Bunu yaptı, GÜNCELLEME bölümünde bahsedildi
FarO
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.