Masaüstü 3D yazıcı ile çok renkli baskı?


10

MakerBot yazıcım aynı anda yalnızca iki filamanı destekler.

Bir nesne için ikiden fazla renk içeren nesneleri yazdırma teknikleri nelerdir?

Yanıtlar:


8

En belirgin çözüm, baskıyı duraklatmak ve filamenti başka bir renk için değiştirmek.

Başka bir seçenek, filament parçalarını birbirine eklemektir , ancak bu, anahtarın ne zaman gerçekleştiğinin çok hassas bir şekilde kontrol edilmesine izin vermez. Ayrıca filamenti otomatik olarak dilimleyebilen bir cihaz da vardır.

Son olarak, çok az harici ekipman kullanan başka bir seçenek, açık renkli filamanı renklendirmek için (kalıcı) işaretleyiciler kullanmaktır .

Diğer seçenekler arasında, daha fazla eklemeye sahip bir yazıcıya yükseltme veya birden çok filament girişi ve bir çıkışla bir eklemeye kurulum yer alır, ancak bu seçenekler yazıcınızın kurulumunu önemli ölçüde değiştirmeyi içerir.


6

Belirli dilimleyicilerin ve / veya ürün yazılımı kurulumlarının, farklı bir filaman yerleştirip devam edebilmeniz için baskı ortasında duraklamalar ayarlayabileceğiniz yeri gördüm. Farkında olduğum yazılımlar Sailfish . Bunu kişisel olarak kullanmadım, ancak makine (ler) i ile uğraşmaktan hoşlanan insanlar için birçok harika şey duydum. Alternatif olarak, ekstrüderiniz için filamanınızı renklendirmek için işaretleyicileri ayarlamanıza izin veren 3D yazdırılabilir eklentiler vardır (Tom tarafından başka bir cevapta belirtilir).


4

Başka bir yaklaşım Mosaic Manufacturing'in Paletidir - tek bir ekstrüder 3D yazıcıya filaman makarası olarak görünür, ancak anında özel bir filaman yaratır.

her bir renk segmentinin uzunluğunu ve sırasını belirlemek için bir çoklu ekstruder .gcode dosyasından bilgi çekerek.

Cihaz başarılı bir Kickstarter kampanyasıydı ve söyleyebildiğim kadarıyla henüz gönderilmedi (Ocak 2016 itibariyle), ancak sipariş alıyorlar ve Nisan 2016 gemi tarihi vaat ediyorlar.


3

Bu soruyu tam olarak cevaplamak sahip olduğunuz yazıcının türüne bağlıdır. Bazı yazıcılarda duraklama özelliği bulunurken, bazılarında duraklama özelliği yoktur. Bazılarında çoklu ekstrüder bulunurken, çoğunda yoktur. Bazılarının ekstrüdere giden bir tüpü vardır ve diğerleri yoktur. Özellikle bir çift ekstrüderiniz olduğunda ikiden fazla renkle uğraşmayı soruyorsunuz, ancak soru ekstrüderlerinizden daha fazla rengin nasıl elde edileceği konusunda genelleşiyor.

İşaretleyiciler muhtemelen en kolay çözümü sunar. Her bir ekstrüder için beslemelerde farklı işaretleyiciler olabilir.

Duraklatma yeteneği olmayan yazıcılar için, bir filamenti kesip ikinci rengi birinciden sonra besleyici dişli tarafından yakalanana kadar elle beslemeniz gerekebilir.

İki ipliği uzunlamasına birbirine bağlamanıza izin veren mevcut veya yapabileceğiniz donanımlar vardır. Daha sonra, birden fazla renge sahip tek bir filament parçası oluşturabilirsiniz. Böylece, bir ekstrüder kafası birden fazla renk üretecektir.

Başka bir yerde bahsedilen Kickstarter bunu, uzunlukları tam olarak özel yazılımla hesaplanan birkaç iplik için otomatik olarak yapar. Sonuç, ekstrüderlerinizden birine giren tek bir filament ipliğidir - diğer ekstrüder bu solüsyonla kullanılmaz.


Soru, bir çift ekstrüder yapıcı botuna sahip olduklarını belirtir. Belki bu durum için cevabınızı uzmanlaştırabilirsiniz?
Tom van der Zanden

Bir şekilde katılmıyorum - asıl soru, yazıcılarının zaten desteklediği iki renkten daha fazlasını sağlamakla ilgilidir . Bu, herhangi bir sayıda ekstrüder için yazıcılarının desteklediğinden daha fazla istenen renklerle başa çıkma konusunda genelleme yapar. Cevabımı bu şekilde daha açık olacak şekilde değiştireceğim.
Tony Hansen

2

Standart seçenek, baskı sırasında belirli zamanlarda filamanları değiştirmektir. Bu duraklamaları baskınıza otomatik olarak ekleyecek yazılım, bir tane ile ( ColorPrint ). Bu yöntem, yalnızca belirli bir Z yüksekliğinde değiştirmek istiyorsanız ve renkleri aynı düzeylerde karıştırmak istemiyorsanız çalışır.

Birçok yazıcı için işe yarayan bir diğer yeni gelişme (bu, tek nozul yazıcılar için de geçerlidir), 1'den fazla filamanın tek bir ekstrüdere beslenmesine izin veren ve filamanı geçmişe geri çekmek için hızlı bir geri çekme kullanan Y tipi adaptörler alıyor. bir sonraki rengin nozüle beslenmesini sağlamak için Y konnektörü. Birçok şirket şu anda bu gibi ürünleri piyasaya sürüyor. Bunun bir örneği bu sayfada görülebilir .

Diğer cevaplarda belirtildiği gibi, Mozaik Palet daha karmaşık çok renkli baskılar için bir seçenektir, ancak 999 $ 'da oldukça pahalı bir seçenektir.

E3d Kraken o işin adil bir miktar yer alacağı rağmen, bir MakerBot olası hotend yükseltme olabilir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.