Kloroform buharları ile PLA baskısını yumuşatmanın pratik endişeleri


9

PLA baskılarına pürüzsüz bir son vermenin bir yolu, kloroform buharları (veya bu cevapta belirtildiği gibi diğer çözücüler) ile işlemdir . Bu yöntem Ultimaker web sitesinde bile yer almaktadır . Bazı baskılarımda denemek istiyorum.

Kloroform buharlarını kullanmayla ilgili bilmem gereken pratik kaygılar nelerdir? Buharlaşma sıcaklığı, hoş bir sonuç veren sergi zamanı ve diğer deneyimlerle ilgili tavsiye arıyorum.

Dikkat! Kloroform orta derecede toksik bir kimyasaldır! Bu yönteme sadece, davlumbazlı iyi donanımlı bir kimyasal laboratuvara erişebildiğim için yaklaşıyorum .

Sorumluluk reddi: Soru, kloroform buharları kullanan güvenlik sorunları ile ilgili değildir. En az deneme yanılma yöntemiyle en iyi işleme sonrası sonuçların nasıl elde edileceği ile ilgilidir.

Yanıtlar:


3

Bu Reddit yayını bazı iyi deneme ve hata iletişim kutularına sahip gibi görünüyor.

Bu Thingiverse gönderisi, diğer birçok çevrimiçi referansla birlikte, sonuçların ABS ile yapılan bir Aseton uygulamasına çok benzer olduğunu düşündürmektedir. Nasıl çalıştığının iç işleyişine aşina değilim, ancak genel tavsiye, çalıştığınız şeyin farkında olmaktır. Isı ile indüklenen bir buhar işlemi en iyi yüzey kalitesini verir gibi gözükse de, uygun maruz kalma sürelerini izlemek zor olabilir. Arzu edilen bir yüzey kalitesi elde etmek için gereken süre, obje üzerindeki özelliklerin boyutuna ve açıklığına bağlıdır. Açıklık ile, buharın diğer özelliklerle karşılaştırıldığında kendini nesnenin yüzeyine ne kadar eşit bir şekilde bağlayabildiğini kastediyorum. Bu değişkenliğin bir kısmı işlemi düzene sokarak azaltılabilir. Belki de işlem sırasında parçayı veya buhar kabını döndürmenin bir yolunu bulduysanız. Bu, temasın küçük köşelerde / özelliklerde yapılmasını sağlayabilir. Dikkate alınacak diğer değişkenler şunlar olabilir:

  • Maruziyetin kademeli olarak azaltılması gerekiyorsa (çoğu ısıl işlem işleminde olduğu gibi);
  • Sıcaklık ne kadar zaman etkiler. Okuduğum çoğu sayfa, 100C'den kimyasalın buharlaşma sıcaklığı olarak bahsediyor;
  • Kimyasalın ne kadarının mevcut olduğuna göre "buharlaştırma odası" nın boyutu. Ben 1 "^ 3 ila yaklaşık 4" ^ 3 kısmı için Aseton ile hafif dabbed kağıt havlu ile kaplı bir galon boya kutu kullandım.

Şu anda, potansiyel olarak süreç üzerinde en fazla etkiye sahip olabileceğini düşünebileceğim tek şey bu. 3D baskıda olduğu gibi, parçalarınızın nasıl ortaya çıkacağını kesin olarak bilmenin kolay bir yolu yoktur. Parçalarınızın şeklindeki büyük fark, ortaya çıkardığınız herhangi bir "kanıtlanmış süreci" ortaya çıkarabilir. Umarım bu size başlangıçta nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair bir fikir verir.

OP ile ilgili yasal uyarılardan önce güvenlikle ilgili bilgiler Her kimyasalda olduğu gibi daima MSDS'ye (Malzeme Güvenliği Veri Sayfası) bakın ! Kloroformu hangi tedarikçiden ederseniz edin, ürünle birlikte bir MSDS göndermelidir. Biri gönderilmezse, bir tane talep edebilmelisiniz. Eğer bir tane yoksa, ürünü kullanmayın ve onlardan satın almayın.

Çoğu durumda, çevrimiçi MSDS bulmaktan kurtulabilirsiniz, ancak teorik olarak kimyasalın farklı bir "ipliği" olabileceğinden doğrudan tedarikçinizden bir tane almayı denemenizi tavsiye ederim. Bu nedenle, reaksiyonlar ve güvenlik önlemleri çevrimiçi bulacağınızdan farklı olabilir.

Hızlı bir araştırma , kloroformun diğer bazı uzun vadeli, istenmeyen etkilerle birlikte "kanserojenik etkilere" sahip olduğunu belirten bu MSDS'yi verir . Diğer MSDS'lerde olduğu gibi, en iyi uygulamalar ve ekstremite sınırlarını aşmaya devam etmektedir.


Bahsedilen Reddit yayını gerçekten yararlı bazı bilgiler var! MSDS ve güvenlik endişelerini paylaştığınız için teşekkürler, ancak aradığım bilgiler bu değil. Maruz kalma süresi, buharlaşma sıcaklığı vb. Gibi pratik işlem ipuçları hakkında sorular sordum. Kimyada yüksek öğrenim görüyorum ve kimyasalları güvenle işleyebiliyorum, endişelenmeyin :)
Klara

Üzgünüm, MSDS lol kadar önemli bir şeyi unutuyor kötü sap için "no-brainer" türü içerik eklemek istiyorum. Etrafta dolaşmaya devam edeceğim, hızlı aramamda bunun hakkında konuşan birkaç Google Grubu sayfası buldum. Ayrıca, forum sayfalarını 3DHubs web sitesinde aramayı da deneyebilirsiniz. Eş tabanlı baskı hizmeti, etrafında yüzen bazı işlem sonrası makalelere sahiptir.
tbm0115

2

Isı ile buharlaştırmanın yanı sıra, bir atomizer kullanabilir ve soğuk buhar yapabilirsiniz. Marvin veya bot gibi 10x10x20 mm'lik bir parça için süre 45ºC'de 1-5 dakika civarındadır. Bununla sadece gangster testleri yaptım, bu yüzden daha büyük parça bilgim yok.

Pasif buhar cilası çatlama eğiliminde olduğundan kloroform ile çalışmaz. Sadece dışarıda hızlı bir flaş gerekir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.