PLA'dan beyaz lekeler nasıl kaldırılır


14

Bir PLA modelini kestiğinizde veya kırdığınızda (örneğin, desteği çıkarmak için) genellikle çirkin bir şekilde bırakılır ve çıkarılan parçanın nereye bağlandığı işaretlenir.

Zımparalama ayrıca zımparalanan yüzeyde mat beyaz çizikler bırakma eğilimindedir.

Beyaz alanları orijinal filaman rengine geri döndürmek için ne yapabilirim?

Yanıtlar:


6

Ryan Carlyle tarafından önerildiği gibi plastiği yeniden akıtmak için ısı kullanmanız gerekecektir. Bununla birlikte, genellikle çok konsantre küçük bir alanın ısıtılmasını istediğiniz için bir ısı tabancası kullanılmamasını öneriyorum.

Ben sorun alanına yakın (ama belli ki dokunmadan) yerleştirilen ucu ile bir havya kullanarak büyük bir başarı oldu. Yaklaşık 3-5 mm içinde tutmak çok iyi sonuçlara sahiptir, kontrol edilmesi ve konumlandırılması daha kolaydır. Bu, çevredeki alanlara olan etkiyi sınırlar ve küçük yarıklar vb.

Sadece parçaya dokunmamaya dikkat edin.


13

Isı tabancasından gelen hızlı bir patlama, yüzey dokusunu çok hafifçe yeniden akıtır ve beyaz lekeleri ortadan kaldırır.

Bununla birlikte, çevre katmanlarını aşırı ısıtmaktan kaçınmak önemlidir, aksi takdirde dolguda yumuşadığını ve sarktığını görürsünüz. Isı tabancasının tamamen ısınmasını bekleyin ve kısa bir süre yüksek ısı kullanın. İlk kez almazsanız veya geniş bir alanı temizlemeniz gerekiyorsa, parçanın denemeler arasında soğumasını bekleyin.

Bu arada, ısı tabancası da telleri seyahat hareketlerinden temizlemeye yardımcı olacaktır.


1
İyi yanıt için +1. Bir arıza modunun etkilerini etkili bir şekilde temizlemek için alanın minimum erime noktasına ulaşması gerektiğini lütfen unutmayın.
tbm0115

4

İki şekilde başarılı oldum. Zımparalamadan sonra, yağla biraz parlatma (bitkisel yağ iyidir) rengi geri getirmeye yardımcı olacaktır. Yağ temizlenirse yine beyazlaşmaya geri dönersiniz.

Ben de yeniden ısıtma hayranıyım. ABS üzerinde de çalışır. Isı tabancası kullanmadım, sadece açık ateş. Bir çakmakla başarı elde ettim ve bir aşçının lehim lâmbasıyla, bu şekilde ısıtacağınız yerde çok lokalize olabilirsiniz, ancak ÇOK kısa olmanız gerekir. Bir çakmakla alevi ilgili alanın üzerinde titreşin; kaynak makinesi ile uzaktan başlayın ve beyazlığın gitmeye başladığını görene kadar alevi hedefin içine ve dışına hareket ettirin.

Çok önemli olmayan bir parça üzerinde küçük bir uygulama ihtiyatlı olacaktır ve lütfen dikkatli olun. Kendinizi yakmanız için hiçbir sorumluluk almıyorum :).


Petrol ile de başarılı oldum. Yazıcı bileşenlerini yağlamak için de kullandığım 3'ü bir arada yağın bir damlaını uygularım. Neden çalıştığından emin değilim, ama işe yarıyor (başlangıçta bir önsezide denedim). Birisi arkasındaki prensibi anlarsa, belki daha etkili bir çözüm bulabilirler.
mhelvens

Daha hafif için +1. Sadece ek bir açıklama, çakmağı yüzeye çok yakın tutun. Yüzeyi çok hızlı bir şekilde ısıtmak istersiniz, böylece ısı alttaki katmanlara dağılmadan ve parçanın yumuşamasına neden olmadan rengi pürüzsüzleştirir / geri kazanır.
Cem Kalyoncu

2

PLA için, beyaz lekeler 60 ° C'nin biraz üzerinde kaybolur. Sıcak su banyosu, kaynar su üzerinde tutmak gibi harika çalışır (maşa kullanın!)

En sevdiğim teknik, parçayı maşa ile tutmak ve kaynar bir çaydanlıktan buharın önünde sallamak. Bir saniyeden fazla sürmez, bu yüzden bunu bir düzine parça üzerinde hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Bunu hızlı bir şekilde yaparsanız, plastik belirgin bir şekilde yumuşamayacaktır; beyaz lekeler anında kaybolmalıdır.

Islatmak istemiyorsanız, bir ısı lambası da yeterli olmalıdır. Bir tost makinesinin üzerinde bir saniye bekletmek de işe yaramalıdır. PLA bu kadar düşük bir sıcaklıkta yumuşar, bir ısı tabancası, açık alev veya havya kullanmaya gerek yoktur.


Aynı sonuçları elde etmek için genel ev eşyaları kullanımı için +1 ty :)
Fuzzybear

1

Sadece çok az miktarda vazelin sürünerek şaşırtıcı sonuçlar elde ettim. Beyaz işaret neredeyse yok olur.

Oğlum için bir kayıt cihazı yazdırdıktan sonra bu numarayı buldum . Bağlantı borularını daha iyi oturmaları için zımparaladım ve orada vazelin için de kullandım, ancak esas olarak hava kaybını önlemek için bağlantıları mühürlemeye yardımcı oldum. Beyaz lekelerin tamamen kaybolduğunu görünce şaşırdım.

Efektin gösterilmesi için kaydedicinin resimlerinden önce yok, bu yüzden burada eski dostumuz Benchy'yi kullanıyor.

İlk olarak, yayın tabanındaki çıkıntıda mükemmel olmayan bazı sonuçlar görebileceğiniz orijinal baskı (üzgünüm, cep telefonu kameram o kadar iyi değil)

Mavi Benchy daha önce, yay altında çıkıntı üzerinde marring ile

Sonra bölümü düzeltmek için bazı zımparalamadan sonra aynı parçaya sahibiz:

Aynı mavi Benchy, zımparalamadan çok beyaz

Not Zaten elimden geldiğince beyaz tozu sildim. Bu umursadığım bir şey olsaydı, sadece bu bölümden ziyade tüm gövdeye daha eşit bir şekilde zımparalardım.

Sonunda, aynı kısım, bir vazelin ovuşturduktan sonra. Bu durumda, aslında elimde olan küçük bir Carmex konteyneriydi, ama aynı zamanda işe yaradı.

Görünür beyaz leke olmadan son mavi tezgah

Yine, kameram berbat ... ama önemli şeyleri görebilirsiniz: beyaz iz yok. Oldukça geniş bir alanı temizlemek için çok az miktarda vazelin gerekir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.