Aşınmaya dayanıklı nozullar


9

Son zamanlarda karanlıkta parlayan bir PLA filamenti satın aldım (sadece "çünkü"). 3D baskıda yeni olan bu tür bir filamanı standart bir pirinç nozuldan geçirmemeniz ve "aşınmaya dayanıklı" tip bir nozul kullanarak değiştirmemeniz gerektiğini fark etmedim. Bu karbon fiber tipi filament için de geçerlidir.

Sorularım:

  • Ne tür meme malzemeleri "aşınmaya dayanıklı" olarak kabul edilir ve bazı malzemeler diğerlerinden daha iyidir?
  • Bu tip nozulu her zaman kullanabilir miyim (yani: düzenli kullanım için herhangi bir dezavantaj var mı?)
  • Aşınmaya dayanıklı bir meme ile ne tür filaman kullanmalısınız?

Son nokta biraz geniş, ancak 2 noktasıyla bağ
Sean Houlihane

Tüm GID filamentleri aşındırıcı değildir.
Carl Witthoft


@CarlWitthoft - Bunu bilmek güzel. Satın aldıktan sonra yorumları okudum (yah, go figure). Satın aldığım aşınma teşvik ediyor gibi görünüyor. Bazı (kullanım miktarını hatırlamıyorum) kullanımdan sonra bir nozul görüntüsü vardı. .4mm'ye kıyasla (karşılaştırma için yeni bir nozulun bir resmini yayınladılar), 2mm'lik bir nozul hakkında görünüyordu. ... ugh. Aslında öğrendiğiniz şeyler.
Pᴀᴜʟsᴛᴇʀ2

3 soruya bölün, o zaman
Trish

Yanıtlar:


6

E3D'nin sertleştirilmiş nozullar konusunda bir blog yazısı var. Yaygın aşındırıcı malzemeler karbon fiber, ahşap emdirilmiş filament (veya başka herhangi bir partikül dolgu) ve bazı pigmentlerdir. Blog, 250g kadar daha aşındırıcı filamentlerin pirinç nozulu yıkabileceğini açıklıyor.

Aşınma direnci için, farklı üreticilerin farklı seçenekleri olacaktır. Paslanmaz çelik pirinçten biraz daha serttir ve sertleştirilmiş çelik ileriye doğru büyük bir adımdır. Daha fazla para harcamadan hoşlanıyorsanız, alüminyum oksit (yani Ruby) bir seçenektir .

Dezavantajı yazdırılabilirlik ve maliyettir. Özellikle pirinç (veya bakır) termal iletkenliği çelikle karşılaştırıldığında çok iyidir. Ancak, çok büyük bir makine kullanmıyorsanız, baskı için sınırlayıcı bir faktör olmayabilir. Çeşitli malzemeler, sıkışmaları etkileyebilecek farklı sürtünme / ıslatma performansı da verebilir.

Yazıcıya ve sertleştirilmiş nozul tipine bağlı olarak, çoğu zaman sertleştirilmiş ve standart nozullar arasında geçiş yapmaktan kaçınmak mantıklıdır.

Sertleştirilmiş nozullar, markalı bir pirinç nozul için ödeyeceğiniz miktarın 3 ila 20 katı arasındadır (ve muhtemelen bir torba no-nozul nozul torbası, karşılaştırmada yeterince serbest tek kullanımlık olarak kabul edilebilir).


3
Son satır önemli olan şeydir - sadece kötü bir filaman kullanmıyorsanız, pirinç nozullarını toplu olarak satın almak ve bunları giderilebilir olarak işlemek daha hızlı ve daha ucuzdur.
Carl Witthoft

1
Ahşap filamentler plastikten çok daha aşındırıcı değildir. Asıl mesele karbon fiber, bronz, çelik ve diğer metaller.
amra

Katkı maddeleri veya çok sert katkı maddeleri içeren herhangi bir malzeme aşındırıcı olarak kabul edilebilir: bu "fırında yanma"% 80 metal malzemeler kahvaltı için nozullar, gerçek mineralik pigmentler içeren bir PLA nozulları hızlı bir şekilde yiyecektir, seramik dolu PLA da oldukça aşındırıcıdır .
Trish

Bir süre önce kickstarter'da yaklaşık 40 dolarlık bir tungsten karbür nozul gördüm. İyi ısı iletkenliği, yakut kadar sert, çok daha ucuz.
Rafael
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.