PLA için hangi yapıştırıcılar?


13

İki plastik parçası arasında birleşme yeri olarak kullanmak için küçük bir tüp tarzı parça yaratacağım. Fikir, iki parçayı yeniden takmak ve tekrar ayrılmamaları için güç sağlamaktır. PLA kullanmayı planlıyorum. Benim sorum, süper yapıştırıcı (siyanoakrilat) bunun için en iyi sonucu verecek mi yoksa PLA'yı sert (enjekte edilmiş kalıplanmış) plastiğe bağlamak için daha iyi seçenekler var mı? Emin olmak istediğim en büyük şey, bu yapıştırıcılardan herhangi birinin PLA'yı çözüp çözmeyeceği ve bazı yapıştırıcıların diğerlerinden daha iyi yapışıp bağlanamayacağıdır.

Yanıtlar:


17

PLA güzel bir şey ve yapıştırma en sevdiğimiz yapımcı kanallarının bazılarında bir konu oldu. Örneğin CNC mutfağından Stefan ( bu video ) ve 3DPrinting Nerd'den Joel ( bu video ). Burada kendi deneyimlerimle birlikte onlardan bazı bilgiler. Bu yapıştırıcıların çoğu bu arada tam olarak PLA'ya özgü değildir ve diğer birçok malzeme için de çalışır. Özellikleri içeren ciddi şekilde değiştirebileceğinden, infil içeren PLA'ya dikkat edin.

Adım 0: Önce Güvenlik!

Bu yöntemlerden bazıları cildi tahriş edebilecek kimyasallar (reçine, siyanoakrilat), tahriş edici dumanlara (aseton) sahip, yanıcı (aseton) ve diğerleri ile çalışmaktadır.

Bunlarla çalışırken uygun koruma kullanın ! Gerektiğinde göz koruması ve solunum koruması ile eldiven kullanılmalıdır. Birlikte çalıştığınız ürünlerin kullanım kılavuzunu okuyun!

Hazırlıklar

Çoğu yapıştırıcı için, yüzeyin hazırlanması tavsiye edilir: yüzey alanını arttırmak için zımparalayın, parmak izlerinden gresi çıkarın vb. Kılavuzu izleyin!

Tutkal

 • Siyanoakrilat - evet, "herkes için bir tür" PLA için de bir çözümdür: Superglue. Ancak, ne tür olsun bak! Bazıları açıkça diğerlerinden daha iyidir ve bir hızlandırıcı kullanmak tutkal noktasının özelliklerini değiştirebilir.
  • Talk pudrası ile birlikte CA yapıştırıcı boşlukları kolayca doldurabilir.
  • CA ısıtma altında sabit değildir ve çok fazla ısıtıldığında oldukça zararlı bir dumanı ayırır! Bu, küçük parçaların işlenmesinde metal-CA-metal bağlarını kırmak için kullanışlı olabilir, ancak aynı alanlarda ekler veya plastik tabanlı parçalar kullanmak istiyorsanız bunu aklınızda bulundurun! Bu durumlarda CA ile yapışma.
 • Epoksi reçine - Epoksi çok sert yapıştırma için bir favori, birkaç damlacık bir arabayı çatıya yapıştırabilir ... ve kürleşirken ısınır. Yavaş kürleşen bir reçine alırsanız, parça deforme olmadan PLA'yı yapıştırmak için güvenle kullanabilirsiniz.
 • Üretanlar - 2 Bileşenli Üretanlar güçlü ancak esnek bağlar sunar ve Joel'e göre harika çalışır. Onların kürlenme süreci de ekzotermiktir, bu yüzden parçanızı 'pişirmemeye' dikkat edin.
 • 2-fazlı Macun - benzer bir damarda , karıştırıldıktan sonra sertleşen Green Stuff veya Miliputt gibi 2 fazlı macunlar gelir . Isı üretimi çok büyük değildir ve boşlukları kolayca doldurmaya izin verir. Benim en sevdiğim şey pahalı modelleme macunu değil ama ev deposundan şeyler: Pattex Tamir gibi şeyler üzgünüm, bunun için bir İngilizce sitesi veya UHU Onarım Tüm Powerkitt bir saat içinde sertleşir, şaşırtıcı derecede ucuz ve pürüzsüz bir yüzey elde edin.
 • Aseton - Hepimiz ABS'yi Aseton veya bir aseton-ABS bulamacı ile düzeltebileceğinizi ve yapıştırabileceğinizi biliyoruz. Tom (Thomas Sanladerer) onunla birkaç deney yaptı. Ayrıca PLA için çalıştığını keşfetti: bir noktaya biraz aseton uygulayın ve ikinci parçayı (bu şekilde de hazırlandı) ona bastırın ve bir süre sonra kendilerini birleştirecekler.
 • Almanya'da yaygın olarak "Kraftkleber" veya "Alleskleber" olarak adlandırılan bir tür yapıştırıcı vardır, örneğin UHU Hart veya Pattex Kraftkleber German . Sıklıkla PLA'ya bağlı kalırken, kişisel olarak yapıştırma güçlerini sevmiyorum ve genellikle çalışmak için oldukça dağınık buluyorum.

Tutkal? Neden yapıştırıcı ?!

"Lehim"

Parçaları birleştirmenin kaynak veya lehimlemeden daha iyi bir yolu var mı ?! Genellikle hiçbiri. Tüm zamanların en sevdiğim PLA tutkalı PLA lehim olarak kullanarak PLA'nın kendisidir . Bu yöntem aynı zamanda diğer filaman türlerinin çoğunda işe yarar, ancak solunum koruması kullanmadan duman yayan ABS ve diğer plastikler için önerilmez!

 • Parçaları alın ve her iki tarafta doldurulabilen bir boşluk olduğundan emin olun.
 • Bir havya alın ve yaklaşık 200 ° C'ye ayarlayın.
 • PLA filamenti uzunluğunda alın.
 • Filamanı havya ile eritin ve iki parçayı birleştirirken lehim olarak kullanın. En azından bazı filamentlerin boşluklara girip oraya yapıştığından emin olun - havyayı dolgu / duvarlarla birleşmeye ve sıcak PLA goop dolu parçalarını ütüye karşı bastırmaya zorlamak için oradaki goop içine yapışmasına yardımcı olabilir. çekmeden önce parçaları birbirine bastırın.
 • PLA soğudukça ve sertleştikçe, eklem genellikle gerçek katman sınırlarından daha serttir.

Dolma kalem

Bir havya kullanmak yerine, PCL veya jel için değil, filament yiyen bir 3D baskı kalemi One kullanılabilir! , ama ben şahsen bunları sevmiyorum.

Ekler!

Farklı bir notta, bir havya da PLA içine ekler yapmak için çok iyi bir çözümdür - metal ek parçayı (bir somun gibi) ısıtın ve cılız bir deliğe bastırın ve plastiği kendi başına mükemmel bir şekilde kalıplayacak yapıştırıcı olmadan.

Sürtünme Kaynağı

Bir havyadan doğrudan ısının kullanılmasının bir alternatifi sürtünme kaynağıdır . Bunun için döner bir elektrikli alet ve biraz filament alın. Filamanı aletin içine sokun, sıkın ve yaklaşık bir inç pençeden çıkacak şekilde kesin. Orta hızda, yaklaşık 800 ila 1200 RPM açın. Şimdi, iplik telinin ucunu diğer PLA'ya karşı bastırdığınızda ısınır ve erir ve bir kaynak dikişi oluşturur. Joel'in iyi bir açıklaması var.


Kaynak en iyisidir, ancak parçayı "lehim" ile birleştirilecek kadar eritmek zor olabilir, ancak parçayı deforme etmemek veya zarar vermemek.
Carl Witthoft

1
Havya yerine 3d kalem kullanmayı düşünün. Bu günlerde oldukça ucuzlar. İşte güzel bir liste: all3dp.com/1/… Çok hoşuma gitti 3D simo Mini 2.
amra

İşte BJB Enterprises'dan bir süper yapıştırıcı, üretan yapıştırıcı ve 3 boyutlu basılı parçaları birbirine yapıştırmak için 5 dakikalık epoksi kullanma hakkında bir video: youtube.com/watch?v=s1q2D_pK0BE
amra

Aseton ile PLA'yı yumuşatma şansım olmadı. Bildiğim ilk filaman plastik kaynak çubuğu olduğundan, filamenti plastik kaynak çubuğu olarak kullanmanın "yaratma çarkı" yönünü seviyorum.
cmm

Metilen klorür de işe yaramaz mı? :-)
R .. GitHub BUZA YARDIMCI DURDUR

5

Evet Süper Tutkal en iyi seçimdir. Şahsen birçok PLA projesinde kullanıyorum. Katman ayrımını önlemek için ABS baskılara Süper Tutkal katmanı bile uygularım.

Hem ABS hem de PLA ile iyi çalışır, ancak Süper Tutkal kullanırken çok dikkatli olun çünkü çok kötü göz yaşartıcı gaz üretir. İyi havalandırılmış bir alanda kullanın.


SuperGlues, duvarlarınızı boyamak için kullanacağınız boyalardan daha tehlikeli değildir. Onları "karıştırmamanız" gerektiğine katılıyorum, ama hepsi bu.
Carl Witthoft

1
süper sıvıların tehlikeleri büyük ölçüde kişinin ne akrilat aldığına ve çözücüsüne bağlıdır.
Trish

3D baskılarımda hızlandırıcı ile starbond orta tutkal kullandım ve 30 saniye içinde sert bir şekilde kurur. Eğer hızlı bir kurutma yöntemi arıyorsanız tavsiye ederim. İşte neden bahsettiğimi gösteren bir link. youtu.be/uI5bwvYwcyM
Adam
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.