3D baskıların güvenli şekilde atılması


10

Çalıştığım şirket IP'yi koruyor ve endüstriyel casusluk için çalınabilecek her şeyi atmak için güvenlik prosedürlerine sahip. Kağıt parçalanır ve güvenilir geri dönüşüm merkezine gönderilir, tüm eski veri depolama ortamları silinir, ancak 3D baskılarla ne yapacağız? Herhangi bir fonksiyonel prototip için 10 veya daha fazla erken sürümüm ve başarısız baskılarım var. Bunları tanınmayan şekilde atmanın iyi bir yolu var mı? Atmam gereken baskıların hacmi göz önüne alındığında, güvenli, ucuz ve büyük partilerle başa çıkabilmelidir.


1
Bunun yeni bir sorun olduğundan şüpheliyim. Belki IP ile ilgili endişe, ancak tasarım şirketlerinin bu on yıllar önce çözmüş olması gerekir.
Sean Houlihane

@SeanHoulihane birçok tasarım şirketi prototipleri birçok şekilde yok eder: bazıları odun / kağıt prototiplerini ve eskizlerini yakmak için bir soba tutar , diğerleri bir atık kompaktör kullanır, diğerleri ise yeni, daha küçük prototipleri işlemek için stok olarak eski, büyük prototipleri kullanır. Ancak bunlar 3D baskı için iyi çalışmıyor
Trish

1
Peki, 3D yazıcıları üretmek için kullanmadan önce prototip modellerle ne yaptınız?
Carl Witthoft

Yanıtlar:


6

Büyük partiler zaman tasarrufu sağlamanızı veya az iş gerektiren bir yöntem kullanmanızı gerektirir. Bu yüzden önerilerim çoğunlukla gözetime ihtiyaç duyuyor. Bir yangın söndürücü ve güvenlik ekipmanını hazır bulundurun!

Birlikte erime

Çoğu filaman 200 ° C sıcaklıkta veya bu sıcaklıkta erir.

Kısa bir süre önce (PLA) atık materyal kutumdan bir tepsiye koyup yaklaşık 1-2 saat boyunca 200 ° C'de standart bir mutfak fırında eriterek kurtuldum. Ortaya çıkan plastik plaka, tanımlanabilecek tüm yapıyı tahrip etti. Bu plaka daha sonra herhangi bir şirket sırrını ifşa etme riski olmadan kırılabilir veya geri dönüştürülebilir.

Filament boş bir metal yüzeye GERÇEKTEN yapışkan olacak şekilde, filament altında erimiş bir fırın kağıdı veya teflon kaplı bir tepsi kullanmanızı öneririm.

Yaklaşık 4 litre kırık baskı yaklaşık 5x450x300 mm'lik bir tabaka ile sonuçlandı. Hiçbir filamanın ısıtma elemanlarına dokunmadığından emin olursanız, her partide oldukça fazla malzemeden kurtulabilirsiniz.

Bunu ABS ile yapmayın ve yemek tepsilerinizi plastik desteklerle kirletmeyin - yalnızca baskıların atılması için özel olarak işaretlenmiş olanları kullanın.

Yeşil yıkım

Baskıları imha ederken yeşil olmak istiyorsanız: cam kapaklı bir kutu güneş ocağı 200 ° C'de kolayca çalışır, oldukça ucuzdur ve tüm gün her saatte bir kaç saniye ayarlayarak çalışır. Erişim kısıtlı bir alanda kurmanız gerekir, ancak güneş parladığı sürece, hemen hemen ücretsiz olarak çalışır. Baskıların imha edilmesi için, folyo veya alüminyum tepsiler gibi bir tür yanıcı olmayan taşıyıcıya koyduğunuzdan emin olun.

Asetonda ABS

ABS kullanırsanız, aseton dumanlarına kısa bir süre maruz bırakmak (saniye ila yarım dakika yüzeyi pürüzsüz hale getirir. Birkaç dakika verin, aseton tekrar buharlaştıkça sertleşmeden ısı olmadan yapıyı bir plastik atık kümesine tahrip edebilir. Karmaşık yapıların bir saat kadar sürebilir. ABS'nin asetona sokulması saf kimyasal atık ile sonuçlanır, bu sadece bir aseton kaybıdır.

Asetonu ve kimyasal atıkların imha edilmesini sağlamak için şunu deneyin:

ABS'den yapılmayan büyük, hava geçirmez bir kutuya birkaç baskıdan oluşan bir parti koyun. Bir tepsiye biraz aseton dökün ve kutuda tutarlı bir aseton atmosferi oluşturmak için bir kağıt havlu ekleyin. Tepsiyi kutunun tabanında tuttuğunuzdan emin olun, ancak bir şekilde içine baskı kalmayacaktır. Bu, baskıları yaklaşık bir saat içinde büyük bir yumru haline getirerek imha etmelidir.

Bunu dışarıda yapın ve ateşi uzak tutun .


Aseton birleştirme sistemi, ABS'de çözünmüş ve çok fazla aseton bırakmaktadır. Endişe sıcak ABS'den gelen duman ise, havalandırmalı bir fırında ısıtma yeterli olmalıdır. Plastikleri ve ortaya çıkan levhaları tutmak için tek kullanımlık alüminyum tepsileri düşünebilirsiniz. Üç parçalayıcı çözümün çok fazla bilgi bırakacağından endişeliyim. Bilgi gizlemek için değil, küçük parçalara ayrılmak için üretilmiştir.
cmm

4

Bir plastik parçalama makinesi bir erime / yanma çözeltisinden daha iyidir. Daha hızlıdır ve duman üretmez. PET şişeleri yaktığınızı hayal edin.

Öğütücü için motor için elektrikten başka bir şeye ihtiyacınız yoktur. Plastik eritme için çok daha yüksek tüketim olacaktır. Ayrıca kıyılmış plastiği Filastruder veya Strooder gibi filaman makineleri için tekrar kullanabilirsiniz .

resim açıklamasını buraya girin

2015'ten itibaren 3dhub'da öğütücüler hakkında güzel bir makale var .

Sonra bütçenize bağlıdır. 400 $ civarında bir tane inşa edebilirsiniz. Üzerinde güzel bir öğretici preciousplastic.com . 1000 $ için Alibaba üzerinde parçalayıcı makineleri bulabilirsiniz .


3

Hemen hemen her şeyi yok edecek endüstriyel öğütücüler var. En azından hobici bakış açısından ucuz değiller. Onlara bakabilirsiniz çünkü şirketinizin büyüklüğü için doğru olabilirler.

Aksi takdirde, onları sıcak bir fırında veya bir ısı tabancasıyla eritebilirsiniz. Bazı filamanlar ısıtıldığında zehirli dumanlar çıkarır ve bu da potansiyel sorumluluk riski ile tehlike riski oluşturabileceğinden, onları çok sıcak hale getirmeye dikkat ederim.


3

Şirketinizin bir kerede büyük miktarlarda kağıdı işleyecek bir öğütücüsü varsa, 3D baskıdaki plastikleri işleyebilmelidir. Daha büyük öğütücüler ataç ve zımbaları kullanabilir. 3D plastikler onlardan bile daha az yük olacaktı. Parçaları daha küçük parçalara ayırmanız gerekebilir, ancak bunun bir sorun olacağından şüpheliyim. Çoğu baskıyı elle imha etmek bile çok zahmetli olmamalıdır.

İkinci olarak, onları sıcak bir şey kullanarak eritebilirsiniz ... bir ısı tabancası muhtemelen işi sorunsuz bir şekilde yapardı. 1100 ° F'yi aşarlar . O zamandan beri , genellikle 200 ° C (~ 392 ° F) civarında filament eriyik bir ısı tabancası ile bu plastik tanınmayan bir damla yapmak için daha fazla sıcak yeterli olmalıdır.


2
Filament yapmak için başarısız baskıyı da geri dönüştürebilirsiniz. ABS'nin bir büyük kullanımı ABS suyu yapmaktır.
Himanshu

1
@Himanshu Filamente baskıların geri dönüşümü, özellikle bir şirkette çalışan bir mühendis için uygun maliyetli değildir. Ayrıca herkesin bu kadar çok ABS suyuna ihtiyaç duyduğundan şüpheliyim (birçok başarısız baskı kullanmak için).
Tom van der Zanden

Isı en kolay yoldur
Trish

2

Benim 2 sentim. Bir CNC makineniz varsa, bunları "frezeleyebilirsiniz". bunun dışında, bahçe parçalayıcı / malç yeterli olabilir.


PLA biyolojik olarak parçalanabilir, ancak özel bir kompostta değil - onu yok etmek için endüstriyel bir kompostlama kurulumuna koymanız gerekir. Öte yandan ABS ve PC kesinlikle are Açık değil biyobozunur, imkansız onları kompost yapım. Artı, aylarca ön bahçede yok edilecek IP nesnelerini gizlemek, gerçekleşmesini bekleyen bir dava. Baskıların frezelenmesi, kurtarıldığında baskının bazı kısımları hakkında bilgi verebilecek çok sayıda filament parçalayıcı ve parça oluşturur.
Trish

@Trish, asla bahçeye koy demedim. Parçalandıktan sonra fırlatıyorsunuz.
user77232

@Trish Hiç bir CNC'nin parçalarını gördünüz mü? Bahse girerim, orijinal parçayı, o parçanın parçaları bile değil, ondan yeniden kuramazsınız. Ve bu noktada sadece bir parçanın parçalarını, parçaların yığınında birden fazla öğütülmüş parçayı değil.
Horitsu

Ancak bir şeyi parçalamak için CNC kullanmak makinenin yanlış kullanılmasıdır. Makineyi diğer görevler için engelliyorum ve sadece ince bir öğütücü daha iyi olurdu.
Horitsu
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.