Çizgi genişliği> meme çapını ayarlamak neden gelenekseldir?


11

Son zamanlarda Cura'daki Çizgi Genişliği ayarını ve farklı boyutta meme kullanmıyorsa neden değiştirebileceğini merak ettim.

Ender 3'ümü aldığımdan beri, çizgi genişliğini her zaman meme boyutuma ( 0.4 mm ) eşit tuttum . Biraz etrafa baktım ve çoğu insanın çizgi genişliklerini% 120-150 nozul çapından kime sorduğunuza bağlı olarak daha yüksek olarak ayarlamış gibi görünüyor.

Bu neden? Baskı yapışmasına yardımcı olduğunu belirtiyorlar, ama neden? 0,4 mm'lik bir başlık 0,4 mm'lik bir çizgi aralığı gerektiren 0,4 mm genişliğinde plastik bir çizgi oluşturmamalı mıdır?

Yanıtlar:


12

Oyunda, daha geniş bir çizginin olması güzel olabilen birkaç şey var:

İlk kat yapışması

Sadece daha büyük bir yapışma kuvveti üreten çizgi genişliği artış nedeniyle ilk satırı veya katman yatağı yapışmış için ciddi bir mücadele olan bazı ipliklerin, kolay bir düzeltme olabilir A, burada, çizginin kapsadığı alan ve dolayısıyla çizginin uzunluğu l ve genişliği w olan . Bu nedenle, daha geniş bir çizgi daha iyi başlangıç yapışması anlamına gelir ve katman 1'de daha az başarısız baskıya neden olabilir .Fbirαbir(l,w)bir=l*w

Plastik Goo

Isı altındaki plastikler belirli şekillerde davranırlar: genişleyen huysuz bir maddeye dönüşürler. Baskıların soğudukça küçülmesinin de nedeni budur. Şimdi, plastiği yatağa daha fazla kuvvetle bastırırsak (öncekinden daha fazla plastiği 0,4 mm'den 0,5 mm'ye geçmeye zorladığımız için) ilk kez kabaca düz bir alanımız var. Ekstra filament daha geniş bir çizgi oluşturacaktır. Slicher bunu açıklayabilir ve yapar.

Şimdi, bir sonraki katman: Ekstra malzeme nereye gidiyor? Plastik goo'nun çok ilginç bir özelliği var: yüzeyini mümkün olduğunca küçültmeye çalışıyor. Kısa bir parçayı bir hava tabancasıyla ısıtın ve biraz boncuklu hale gelir. Ancak öte yandan, zaten inşa edilmiş katmanların küçük bir yüzey alanını eritmek için nozuldan yeterince sıcak gelir, bu da ilk etapta katman yapıştırma yöntemidir. Ancak goopy plastiğin altındaki katman, ilk katın alt yüzeyini bulduğu gibi tam olarak düz değil, sırtlar ve vadinin bir şeklini bulur. Plastik olmayan (= hava) yüzeylere en az yüzeye sahip olmak ve baskı ile hafifçe çapraz bağlar yapmak istediği göz önüne alındığında, bu köşeleri ve çatlakları içeride dolduracaktır.baskı biraz daha iyi, onu itmek için kullandığımız artan kuvvet de onlara genişleme hızını arttırdı: oraya ulaşma süresini biraz azaltıyoruz. Bu nasıl bir şey?

3D baskının termal görüntüsü

Peki, ısı transferi temelleri, kabaca konuşmak gerekirse, böyle bir formül üzerinde: Q nesnenin termal enerjisidir, nesnenin kütlesi m, c spesifik ısı kapasitesi ve T sıcaklığı, theT sıcaklık değişiklik. Fakat homojen bir nesnemiz yok, farklı ısı bölgelerine dokunmakla hemen hemen bir ısı dağılımı elde ettik. Nesnenin içindeki ısı transferi için gerçek formül, , termal iletkenlikler ve integraller gibi şeyler içeren uzun bir karışıklıktır , ancak önemli olan sonuçtur: Daha hızlı genişleyen filaman çizgisi biraz daha az kaybeder çevreye daha az kuvvetli ekstrüzyon hattından daha fazla termal enerji, bu da birkaç cephedeki sıcaklık olarak ikisi arasındaki bağı artırabilir:S=mcΔTmezunT

  • goo'dan katıya dönmeden önce yarıklara daha fazla girerek daha fazla yüzey için daha iyi yapışma sağlar.
  • aşağıdaki katmana iletilebilen ve iletilecek daha fazla termal enerji içerir ve daha büyük bir yüzey alanına sahiptir, böylece daha az yeniden eritilen bölge kalınlığını artırabilir, böylece katman yapıştırma gücünü biraz artırabilir.

Bu olabilir bir sorun olsa neden: Eğer baskılı çizgileri soğutmak için yeterli zaman vermezsen, bu eritmek ve goop dönüşme Bütünü açan, daha fazla biriktiği ısıya malzemeye yol açabilir. Bu yan problem için kolay bir düzeltme, minimum katman süresidir. Ama bu soruya örneğin bakmak böylece, asıl soruya sadece teğet olacaktır burada ya da termal görüntü yukarıdaki videodan alınır burada .


1
İnanılmaz derecede ayrıntılı cevap için teşekkürler, @Trish. Bu, umduğumdan daha fazla açıklama.
ifconfig

Çok güzel bir cevap. Killer ve jeller yazdırırken bile ekstrüzyon genişliğini meme çapının% 110'una ayarlıyorum.
Davo

9

0.4 mm'lik bir meme 0.4 mm genişliğinde plastik bir çizgi oluşturmamalıdır

Şart değil. 0.4 mm'lik bir nozul içinden kalıp şişirme ekstrüzyon plastiği olarak bilinen bir fenomen nedeniyle , oluşturulan plastik hattı aslında biraz daha geniştir. Ekstrüderin içindeki basınç plastiği hafifçe sıkıştırır ve nozul bulunduğundan tekrar genişler.

Baskı yapışmasına yardımcı olduğunu belirtiyorlar, ama neden?

Nozul çapınızdan daha kalın bir plastik çizgi ekstrüzyon yaptığınızda, "fazla" plastik nozul tarafından sıkıştırılır ve yana doğru zorlanır. Bu, plastiği aşağıdaki katmana iterek yapışmayı arttırır. Bunu, sıcak tutkal tabancası almak, ucu yüzeye bastırmak ve tetiği sıkmak, tutkal tabancasını yüzeyin üzerine kaldırmak ve tutkalın yüzeye damlamasına izin vermekle karşılaştırabilirsiniz. İlkini yapmak çok daha güçlü bir yapışma sağlar.

Bir yan etki olarak, daha kalın çizgiler kullanmak ilk katın yapışmasını kolaylaştırır, çünkü daha kalın çizgi daha fazla yüzey alanına yapışır.


1
@TomvanderZanden Açılan bir soru daha iyi ne olacak, çizgi genişliğini veya ekstrüzyon çarpanını artıracak, ama sanırım yepyeni bir soru olurdu?
0scar

@ 0scar evet, bu da akla geliyor.
ifconfig

2
@ ifconfig Bu nedenle şunu sordum: "Katman yapışması için
0scar

Ultimaker Cura, UM3E'm ile ekstrüzyonu 0.4 mm'lik bir nozul için varsayılan olarak 0.35 mm'ye ayarlar. Bu nedenle, insanlar çizgi genişliğini arttırma eğiliminde olsa da, yazılım onu ​​küçültür.
0scar

@ 0scar Bu benim için bir haber. Simplify3D tam tersini yapar. Ultimaker'ın bunu neden yaptığını öğrenmek ilginç olurdu.
Tom van der Zanden

3

Henüz bahsedilmeyen bazı hususlar vardır:

Aynı hareket hızı göz önüne alındığında, kalın çizgiler bir katmanı daha hızlı doldurur, çünkü saniyede daha fazla hacim ekstrüde edilir. Bazı sistemlerde ekstrüzyon akışı hız için sınırlayıcı faktördür, ancak köşelerde baskı kafasının yavaşlaması gerekir. Daha kalın çizgiler = daha az çizgi = daha az köşe = daha az yavaşlama = daha yüksek baskı hızı.

Daha kalın çizgiler daha az ayrıntıya sahiptir. 0.6 mm'lik bir çizgi bundan daha küçük ayrıntıları temsil edemez, bu nedenle daha küçük çizgi genişlikleri giriş geometrisini daha iyi yakalar. Ayrıca köşeler aynı mesafede yuvarlanır, bu nedenle daha kalın çizgiler = daha yuvarlak köşeler.

Daha kalın çizgiler daha kötü çıkıntı yaratır. Daha kalın hatlar nozuldan daha fazla basınç gerektirir ve aşağıdaki katmanın (kısmen) bir önceki kattan geri basıncı eksikse, aşırı uzamayla sonuçlanır, bu da yanlara doğru yerine daha aşağıya iner.

Daha yüksek basınç, çizgileri aşağıdaki katmanın küçük yarıklarına zorlayabilir. Bu zaten Trish tarafından vurgulanmıştı.

Cura'nın tek bir çizgi için kullandığı model dikdörtgen şeklindedir, gerçekte basılan çizgiler yanlara yuvarlanır. Bu, dikdörtgen modelin köşeleri pahasına, tam genişliğin bir yandan diğerine hesaplandığından daha büyük olmasını sağlar. Bu, çizgi genişliği ayarının, çizgilerin bitmesini istediğinizden biraz daha küçük ayarlanması gerektiği anlamına gelir.


Ultimaker Cura için dikdörtgen bir çizgi modeli kullanan bir referans var mı? Bu oldukça sıra dışı görünüyor, örneğin Slic3r bir dikdörtgen ve 2 yarım daire kullanıyor, Ultimaker Cura için benzer bir model bekleniyor.
0scar

1
Bana alıntı yapabilirsin. CuraEngine'ın büyük bölümünü yazdım.
Tim Kuipers

Güzel, bunun için sözünü alacağım, ama eğer yapabilirsen lütfen CuraEngine kılavuzuna bağlantı ver. Bilgi için teşekkürler, çok takdir!
0scar

Henüz Cura kılavuzunda değil. Slic3r kılavuzunda mı?
Tim Kuipers

0

Burada kısa bir cevap vereceğim: Hacim. Meme, plastiğin hacmini farklı bir şekle yeniden dağıtır. yani nozul, 0.4 mm çapında bir silindiri, aynı yüksekliğe sahip bir yüksekliğe, katman yüksekliği / hacmi = çizgi genişliğinin bir fonksiyonuna dönüştürmektedir.


bu gerçekten bir dikdörtgen değil, h çapının 2 yarım dairesi ve aralarında kısa bir uzunluk h dikdörtgeni içeren düzleştirilmiş bir nesne. Çizgi genişliği bu genişliktir. Ama neden geleneksel olduğunu açıklamıyorsunuz
Trish

Neden geleneksel olan nedir?
user77232

OP şöyle dedi: "Biraz etrafına baktım ve çoğu insan% 120-150 nozul çapından herhangi bir yere kimin istediğine bağlı olarak çizgi genişliklerini daha yüksek olacak gibi görünüyor."
Trish

Evet, sonra OP bunun neden böyle olduğunu sordu. Önceki cevaplar hacimsel kaygıya değinmiyordu. Hiç bir boya tenekesine bir delik açıp onunla bir çizgi çalıştırdınız mı? nasıl boyalı çizginin genişliği deliğin çapına eşit değildir?
user77232

1
Hmmm, görünüşe göre herkesten farklı bir açıdan yaklaştığınız için burada bir şey olabilirsiniz ... Cevabınızı toparlayabilir ve boya hakkında yorum ekleyebilirseniz [bir açıklama / diyagram ile birlikte hiçbir şey yapmadım - hayır bunu hiç yapmadım ama ne olduğunu görmek isterdim :-) (Sanırım çizgi çaptan daha geniş mi?)] , sana bir oy verirdim.
Greenonline
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.