İki z motorun avantajı nedir?


10

Bazı RepRap modelleri Z ekseni için sadece tek bir motor kullanır, diğerleri iki kullanır.

Örneğin , diğer tarafında sadece bir motor ve pürüzsüz bir çubuk bulunan 3drag var. Diğer tarafa motor eksenine bir kayışla bağlanan dişli bir çubuk ekleyen değişiklikler var - bu gerçekten iyi bir çözüm gibi görünüyor.

Prusa i3 veya Mendel90 gibi diğer yazıcılarda iki Z motoru bulunur. İki motorlu bir modelle oynadıktan sonra, senkronizasyondan çıktıklarında oldukça can sıkıcı buluyorum ve ekseni ve baskı yatağını tekrar kalibre etmem gerekiyor. Yani iki motor benim için bir dezavantaj gibi görünüyor.

Birisi RepRap'ların çoğunun neden iki Z motoruna (bugünlerde) biraz ışık tutabilir mi?

Yanıtlar:


14

Mendel tarzı ZX portalları için üç ana seçenek vardır:

  • Dirsekli bir tasarıma benzeyen ancak zıt düz çubuk nedeniyle biraz daha kararlı olan bir Z vida ve motor
  • İki Z vida ve iki motor
  • İki tarafın kayış senkronizasyonu ile iki Z vida ve bir motor

Bunların hepsinden, bir motordan iki vidanın çıkarılması güvenilirlik ve kullanıcı dostu olma bakımından açıkça üstündür. Z aşamasının iki tarafının senkronizasyondan çıkma riski yoktur. Daha yüksek akımda çalışan bir motor, genellikle bir sürücünün akımını paralel kablolama ile ayıran iki motordan daha iyi performans gösterir, çünkü iki torklu bir motor, portalın bir tarafı bağlandığında veya sert bir noktaya çarptığında çok daha zorlayabilir.

Tek motorlu, çift vidalı yaklaşımın tek dezavantajı, daha fazla mühendislik ve parça gerektirmesidir. İlişkili kasnaklar, gergi ve destek yatakları ile iki vida arasında bir kapalı devre triger kayışı çalıştırılmalıdır. Buna karşılık, her vida için ayrı bir motor kullanmak çok basittir. Bir step ve şaft kuplörü ekler, ancak çok fazla vitamin ve tasarım karmaşıklığı kazandırır.

İki motorlu, iki vidalı çözümler daha düşük maliyetlidir ve tasarımı daha kolaydır. Bu yüzden kullanılıyorlar. Hikayenin sonu.

Tek motorlu, tek vidalı Mendel tarzı yazıcılar oldukça nadirdir. Z mekanizmasının pasif tarafı X aşamasına biraz kararlılık katıyor, ama çok fazla değil. X aşamasını yatakla kareden dışarı çıkarmak ve köprüyü bağlamak mümkündür. Hiç çalışmak için, X kademesinin ve ekstrüder taşıyıcının ağırlığına göre tahrik edilen tarafa uygulanan torka direnmek için tahrik edilen tarafta çok geniş / uzun rulman ayak izi gerektirirler. Bu nedenle, senkronizasyon sorunlarına sahip olmadıkları doğrudur, ancak ek tasarım zorlukları ve istenmeyen esneme modları tanıtılmaktadır. Tek vidalı tasarımların bir SmartRap veya Printrbot Simple gibi X aşamasını desteklemesi çok daha yaygındır.


İyi bir açıklama için teşekkür ederim, sorumu en iyi cevapladığını ve deneyimlerimle eşleştiğini düşündüğüm için bunu bir çözüm olarak işaretleyeceğim. Mendel90 (veya Prusa i3) üzerindeki ikinci z motorunu bir kayışla değiştirmenin iyi bir karar olabileceğini mi düşünüyorsunuz? Her ikisinin de her iki tarafında pürüzsüz bir çubuk ve dişli çubuk vardır. Btw, 3drag için demek istediğim kemer tasarımı bu , daha önce bulamadı. Bunu kaba bir şablon olarak kullanabileceğimi düşündüm.
nnscr

1
Her iki ucunda da vida bulunmasının, daha düşük gerekli sertlik nedeniyle tüm taşıyıcının kütlesini azaltmanıza izin verdiğini de ekleyeceğim. Bu, hızı / ivmeyi daha yükseğe yükseltmenize izin vermelidir, ancak bu Z için diğer eksenlerden daha az önemlidir.
TextGeek

Bir Ender 3 kullanıcısı olarak, bir şeyi karıştırırsanız "bir motor, bir vida, iki ray" ın sinir bozucu bir şekilde hataya meyilli olduğunu söyleyebilirim. Yine de doğru şekilde monte edilirse oldukça iyi çalışır.
R .. GitHub BUZA YARDIMCI DURDUR

2

Genel konsept, baskı sırasında ilave kararlılık sağlamaktır. Bahsettiğiniz 3drag makinesi durumunda, baskı kafasının ağırlığı ve / veya bir taraftaki çubuk veya yataklarda (düz taraf) ek aşınma nedeniyle -X ekseni sarkma riskini bir denge dışı ağırlık sonucu. Ancak, böyle "kesmek" bulabilir bu potansiyel yardım biraz daha istikrar sağlayarak etkiler azaltabilir.

Dişli çubuklara sahip iki-Z ekseni motoruna sahip olmak, yazdırma sırasında -X ekseninin stabilitesini sağlamaya yardımcı olabilir ve genel olarak mekanik bileşenler üzerindeki aşınmayı azaltabilir.


2

İlk olarak: Ben uzman değilim. Aşağıdakilerin hepsi tahmindir.

Bence asıl sebep daha basit bir tasarım yapmasıdır.

X Eksenini yalnızca bir tarafta tutarsanız, sertlik yoluyla düz tutmanız gerekir. (Özellikle bu eksende ekstrüder motorunuz varsa.) Sarkmayı kontrol etmeye çalışırsanız, bir sorun var çünkü tork ekstrüderin konumuna bağlı olarak değişir.

Step motorların senkronizasyondan çıkması için adımların kaçırılması gerekir. Bir veya iki veya on yedi motorunuz olsun, adım eksikse, hata ayıklamanız gerekir.

Hem X hem de Y'de birçok cevapsız adım var ve her şeyi denedim. Ben aslında Z'de adımları kaçırdığımı ve nozul yapıyı vurduğunu öğreninceye kadar.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.