Birlikte iten / birbirine yapışan parçalar yapmak için ipuçları


14

Birbirine uyacak bazı parçalar yapmak istiyorum. Özellikle, bilimsel uygulama için bir tür genişletilebilir baharat rafı yapmak için dikey olarak bir araya gelecek küçük cam şişeler için bir dizi tutucu yapıyorum.

Tabii ki, her bir modüle düz bir üst ve alt yüzey verebilir ve bunları birbirine yapıştırabilirim. Bununla birlikte, bir tür konektör yapmak daha uygun (ve daha eğlenceli) olurdu, böylece parçaları bir araya getirip gerektiğinde birbirinden çekebilirim. Bağlantının nispeten sağlam olması gerekir ve birleştikleri yerde esnemeden birbirlerine karşı düz durmaları gerekir. 3D baskı konusunda acemi biriyim, bu yüzden genel olarak ve bu özel durum için birbirine kenetlenen bileşenlerin nasıl tasarlanacağına dair ipuçları arıyorum.

Bu parçalar Zortrax M200 kullanılarak ABS olarak basılacak ve bunları OpenSCAD kullanarak tasarlıyorum. Neredeyse kesinlikle yanlarına basılırlar.

Bir seçenek, OpenSCAD projeme kolayca dahil edebileceğim birkaç parametrik Lego tuğla klonunun mevcut olmasıdır. Tek endişem bunun sorunun aşırı karmaşık olabileceği ve Lego tipi parçaların yanlarına yazdırılmasının, içi boş parçalardan çok fazla destek malzemesi kazınmasıyla sonuçlanacağı yönündedir. (Artı tarafta olmasına rağmen, lego uyumluluğu aslında ek destek malzemesi üretmemek açısından yararlı olabilir.)

Birlikte itilebilen parçaların nasıl tasarlanacağı ve yazdırılacağı konusunda herhangi bir ipucu memnuniyetle karşılanacaktır. Eminim zaman içinde kendim halledebilirim, ama bana bir veya iki tasarım yinelemesi kazandıracak herhangi bir bilgi çok takdir edilecektir.

Yanıtlar:


8

Buna yaklaşmanın birçok farklı yolu var ve soru çok geniş olabilir, ancak işte bir bıçak ...

İşte geçmişte bağlanan parçalar yapmamın birkaç farklı yolu:

Örnek 1 : Başka bir nesnenin etrafına sığacak yarım daire oluşturarak plastiğin esnekliğini kullanın. Parçayı diğer nesneye takarken, "kanatlar" nesnenin arka ucunun etrafında esner ve gevşer.

Örnek 2 : T-Slot tarzı tasarımlar, yarı kalıcı veya değiştirilebilir parçalar için iyi bir seçimdir. Buradaki anahtar sadece yamuk kullanmaktır ve slaytların yerleştirilmesini kolaylaştırmak için "dişi" ucun biraz daha büyük ve / veya konik olduğundan emin olun.

Örnek 3 : Snapler oluşturun. Bu biraz daha zor olabilir, ancak tasarımınıza daha profesyonel bir görünüm sağlayabilir. Ana parçadaki L-Şekilli yuva ve alt parça üzerinde daha küçük bir L-Şekilli ekstrüzyon tasarlayarak başlamak en iyisidir. Ardından, yuvaya yerleştirmeyi kolaylaştırmak için "L" nin alt kısmına koniklik ekleyebilirsiniz.

Örnek 4 : Fişler oluşturmak çıtçıtlara benzer, sadece daireseldir. Bir silindir ile başlamayı ve bir küre veya biraz daha büyük bir çapa ve konik silindiri birleştirmeye çalışın. Daha sonra düzeneği, fişin "üst kısmından" biraz daha küçük bir deliğe oturtmanız gerekir.

Bazı tasarım seçeneklerinin kullanışlılığını sizin tarafınıza göre tartmak önemlidir. Benim için, dükkan için bir şey veya sık sık takas edeceğimi düşündüğüm bir şey tasarlıyorsam, T-Slot fikrini kullanacağım. "Güzel görünen" diğer şeyler daha önemli, parçanın duvarlarına girebilecek bir çıtçıt tasarlayarak bağlantıları gizlemeye çalışacağım.

T-Slot tasarımları, destek gerektirmeden (yamuk açılarının ne kadar kademeli olduğuna bağlı olarak) oldukça kolay bir şekilde yazdırılıyor gibi görünüyor ve çok fazla yapısal güç sağlıyor.

Yapıştırmaları basmak geçmişte benim için zordu ve çıkarıldıktan sonra çıtçıtın kesilme riskini taşıdığından parçayı çok fazla sıkıştırmamaya çalışmak en iyisidir. Böyle küçük bir özelliğin yazdırılması, genellikle marjinal olarak güçlü olmadığı anlamına gelir. Bununla birlikte, bir bölgeye birden fazla çıtçıt dahil etmek ve bunları sıkı boşluklarla tasarlamak, tüketici ürünleri için çekici olan çok temiz / temiz bir bağlantı sağlayabilir (örneğin, telefon kılıfları).


Teşekkürler, bu yararlı. T yuvası fikri muhtemelen yaptığım şey için Lego fikrimden çok daha iyi.
Nathaniel

'T-Yuvası' stiline genellikle 'Kırlangıç ​​Kuyrukları' denir (çünkü bunlar gerçek bir 'T' yerine
yazdırılabilirlik açısından açılıdır
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.