İyi (tercihen ücretsiz) Parça Oluşturma için Başlangıç ​​Yazılımı?


13

3D parça oluşturma söz konusu olduğunda, en temel n00bs için hangi yazılım en iyisidir?

Ağır bir matematik geçmişim var ve hacim, yüzey alanı, kütle merkezi vb. Gibi açık fonksiyonların nasıl oluşturulacağını biliyorum. nefesimi tutmuyorum.

FreeCAD'i bir kez denedim ve biraz ilerledim, ancak bilgisayarımı bir sonraki açışımda açmayı reddetti. Artık elimde bile bulunmayan zayıf bir netbook oldu, ancak şu anda kullandığım bilgisayar oldukça yavaş ve çok fazla belleğe sahip görünmüyor, bu yüzden hala hafif bir şeye ihtiyacım var.

tl; dr: Hangi n00bs için iyi olduğunu .stl dosyaları oluşturmak için ücretsiz, hafif programı Aradığınız değil matematik korkar.

Yanıtlar:


14

Ağır bir matematik geçmişim yok, ancak uygulanabilir olduğunda bu becerileri kullanmaktan zevk alıyorum.

Henüz OpenSCAD'i keşfetmediyseniz , yeterliliklerinizi karşıladığını görebilirsiniz. Sıradan metin alan ve model tasarımınıza dönüştüren az çok bir betik / açıklayıcı dil "derleyicisi" dir. Alıntıları kullanıyorum, çünkü benzer bir şekilde çalışıyor ve gerçekten de bir derleyici olsa da, gerçek bir derleyici olarak nitelendirecek kadar yetenekli değilim.

Ücretsiz olması ve sizin için herhangi bir soru ya da zorluk için oldukça destekleyici bir posta listesi / forum olması sizin bir başka nitelik karşılar. Arama terimi olarak OpenSCAD kullanarak Thingiverse'ye bakarsanız, başkalarının kodlarını inceleme ve kendi modellerinize entegre etmek için bulabilirsiniz.

Matematik ve metin ve mantığa çok fazla dahil olmayan insanlar için, Scratch programlamaya benzer bir şekilde çeşitli modüllerin sürüklenmesine ve bırakılmasına izin veren BlokCAD adı verilen OpenSCAD için bir GUI türü vardır.

BlockSAD'ı detayları gizleyerek modellerin oluşturulmasını aşırı derecede karmaşıklaştıracak kadar uzun süredir OpenSCAD kullanıyordum. Bu konuda genç model üreticileri için daha uygun olabilir.

Sözdizimi ve noktalama işaretleri BlocksCAD ile ortadan kaldırılırken, OpenSCAD editöründe bu tür hatalar oluşturmak çok kolay. Birisi buna alışır ve hata sayısı hızla azalır.


1
Tekrar katılıyorum. OpenSCAD - Afin dönüşümler yaparak ve kendi 'for' döngülerini yazarak korkmazsanız, öğrenmesi uzun sürmez. Başlangıçta daha fazla çalışma olabilir (GUI'deki şekilleri sürüklediğiniz bir şeyle karşılaştırıldığında), ancak bir tasarımın bir kısmını (aynı veya farklı bir genel nesnede) yeniden kullanmaya çalıştığınızda, bazı özellikleri değiştirin ilgili tüm parçaları manuel olarak manipüle etmeden, tüm bu zamanı ve daha fazlasını geri kazanacaksınız.
TextGeek

OpenSCAD'de “kaba kuvvet” ödevlerini kullanarak modeller yapmaya başladım. Parametrik değerleri kullanarak bir başkasının çalışmasını görmek, model oluşturmamı çok daha kolay hale getirdi. Örnek olarak, son modelim 20 mm'lik bir boşluğa kadar ölçüldü, 19mm'lik bir boşluğa basıldı ve boşluğu 21.5'e ayarladığımda mükemmel bir şekilde uyuyor, bu da modelin bu eksenle ilgili diğer tüm boyutlarını değiştirdi. Parametrik atamalar, kodda ve bingo'da bir sayının değişmesi anlamına geliyordu!
fred_dot_u

OpenScad Kuralları.
EvilTeach

BlocksCAD ile ilgilenenler için: Github kodlu açık kaynaklı bir yazılımdır . Nisan 2017'den beri güncellenmediğinden, blockscad3d.com'da bulunan en son sürüm olmayabilir .
tanius

3

Başladığım yazılım Tinkercad , çok yeni başlayanlar için tamamen çevrimiçi bir çözüm . Arayüz kullanımı önemsizdir ve yazılımın ortak kullanıcıya sunduğu her şey için size rehberlik eden 15 dakikalık bir eğitim vardır.

İşte arayüzün bir ekran görüntüsü ve temel araçları kullanarak yaptığım bir bölüm: resim açıklamasını buraya girin

Şu şekilde çalışır: bir düzine temel şekil (küp, küre vb.) İle sağlanır ve modelinizi bu şekillerin boole kombinasyonlarını ve çeviri, döndürme ve ölçeklemeyi kullanarak oluşturursunuz. Bu üs için.

Daha sonra, topluluk tarafından sağlanan (vida, merdiven, ağaç) belirli şeyler oluşturmak için çok yararlı olma eğiliminde olan çok büyük bir karmaşık koleksiyon vardır ve çok önemli bir yönü, bu şeklin genellikle ayarlayabileceğiniz bazı parametrelere sahip olmasıdır. nesnenin oluşturulması (gövdenin kalınlığını ve ağacınızın dallarının sayısını söyleyin).

Karmaşıklığın son artışı, bu topluluk nesnelerinin aslında JavaScript kullanılarak yapıldığıdır (kendi API'leriyle, openjscad ile ilgili değildir) ve etkileşimli JavaScript arayüzlerini kullanarak kendi nesnelerinizi oluşturabilirsiniz . İşte o zaman programlama ve matematiksel bilginiz gerekecektir.

Küçük bir PS notu olarak: kişisel zevkim, yapmak istediğim bölüme bağlı olarak, Tinkercad, Freecad veya Openscad kullanmak


3

Kullanımı ücretsiz, öğreticilerle dolu ve süper basit olduğu için Fusion 360'ı öneriyorum.


Fusion 360'ı öğrenmenizi şiddetle tavsiye ederim. Öğrenciler ve Eğitimciler için ücretsiz olduğu için. Ayrıca, Ücretsiz abonelik için uygun olduğunuzu belirten kriterleri anlatacak bir blog okuyabilirsiniz .
John Greens

2

OpenSCAD matematik geçmişi göz önüne alındığında orijinal poster için en uygun gibi görünüyor, ancak SketchUp'ın muhtemelen yeni başlayanların temel parça oluşturmak için kullanması için en kolay yazılım olduğunu düşünüyorum.

STL üretmek için kullanmak isteyen herkes için önereceğim iki (veya üç) eklenti var https://extensions.sketchup.com/en/content/sketchup-stl https://extensions.sketchup.com/en/content / solid-inspector https://extensions.sketchup.com/en/content/solid-inspector%C2%B2

Birincisi STL'ye dışa aktarmaya izin verir İkinci ve üçüncü kontrol modelleri sağlam olduklarından emin olmak için. Modellerde delikler olduğunda dilimleyicilerin sorunları olduğundan 3D baskı için bu önemlidir.

Yeni başlayanlara tavsiye edeceğim bir araç daha http://www.netfabb.com/basic.php

Ayrıca, dilimlemede herhangi bir sorun olmayacağından emin olmak için STL dosyalarını denetler.


Orijinal poster ilgisini ve muhtemelen matematik becerilerini referans aldığından, OpenSCAD seçeneği SketchUp'tan daha üstündür. Bir eklenti veya özel komut dosyası oluşturmadığı sürece SketchUp'ta güçlü bir formül ve matematiksel süreç bilgisinin uygulanacağı hiçbir koşul düşünemiyorum. Yeni başlayanlar için, potansiyel kullanıcıdan daha fazla bilgi istiyorum.
fred_dot_u

1
Cevabımın ilk cümlesinde söylediklerimi tam olarak yeniden söylüyorsun. Cevabımın amacı, kaçınılmaz olarak matematik altyapısı olmayan diğer yeni başlayan kullanıcıları çekecek olan "Parça oluşturmak için iyi (tercihen ücretsiz) başlangıç ​​yazılımı" sorusuna alternatif bir cevap sağlamaktı. Cevabı beğenmediyseniz, oy vermek zorunda değilsiniz.
Kevin Morse


2

Blender , matematiğin özellikle gerekli olmadığı, ancak iyi bir etki için kullanılabileceği ücretsiz bir profesyonel düzeyli uygulamadır ve minimum gereksinimleri bu kadar aşırı değildir (Blender kopyam , maksimum 20 yaşında bir Dell 380 üzerinde çalışır):

Minimum (temel kullanım) donanım

 • SSE2 destekli 32 bit çift çekirdekli 2 GHz CPU.

 • 2 GB RAM

 • 24 bit 1280 × 768 ekran

 • Fare veya izleme dörtgeni

 • 512 MB RAM ile OpenGL 2.1 uyumlu grafikler

Önerilen donanım

 • 64 bit dört çekirdekli CPU

 • 8 GB RAM

 • 24 bit renkli Full HD ekran

 • Üç düğmeli fare

 • 2 GB RAM ile OpenGL 3.2 uyumlu grafikler

Optimal (üretim sınıfı) donanım

 • 64 bit sekiz çekirdekli CPU

 • 16 GB RAM

 • 24 bit renkli iki tam HD ekran

 • Üç düğme fare ve grafik tablet

 • 4 GB RAM'li çift OpenGL 3.2 uyumlu grafik kartı

Kodlamayı seviyorsanız, Python ve C kütüphaneleri de mevcuttur.

Ayrıca, Blender'a adanmış bir StackExchange sitesi de var .


Karşılaştırma olarak, En İyi 3D Tasarım / 3D Modelleme Yazılımı 2019'dan (30'dan 15'i Ücretsiz) , bu karşılaştırmalı liste yararlı olabilir

Name      Level       OS                      Price                Formats
3D Slash    Beginner    Windows, Mac, Linux, Raspberry Pi or Browser  Free, 24$/year Premium        3dslash, obj, stl
LibreCAD    Beginner    Windows, macOS and Linux	            Free                 dxf, dwg
Photoshop CC  Beginner    Windows and Mac	                142€/year              3ds, dae, kmz, obj, psd, stl, u3d
SculptGL    Beginner	    Browser	                    Free                 obj, ply, sgl, stl
SelfCAD	    Beginner    Browser	                    Free 30-day trial, 9.99$/month    stl, mtl, ply, dae, svg
TinkerCAD   Beginner    Browser                     Free                 123dx, 3ds, c4d, mb, obj, svg, stl
Clara.io    Intermediate  Browser                     Free, Premium from 100$/year     3dm, 3ds, cd, dae, dgn, dwg, emf, fbx, gf, gdf, gts, igs, kmz, lwo, rws, obj, off, ply, pm, sat, scn, skp, slc, sldprt, stp, stl, x3dv, xaml, vda, vrml, x_t, x, xgl, zpr
DesignSpark  Intermediate  Windows	                    Freemium, 835$ (All Addons)       rsdoc, dxf, ecad, idf, idb, emn, obj, skp, STL, iges, step
FreeCAD    Intermediate  Windows, Mac and Linux             Free                 step, iges, obj, stl, dxf, svg, dae, ifc, off, nastran, Fcstd
MakeHuman   Intermediate  Windows, Mac, Linux               Free                 dae, fbx, obj, STL
Meshmixer   Intermediate  Windows, Mac and Linux             Free                 amf, mix, obj, off, stl
MoI      Intermediate  Windows and Mac                 266€                 3ds, 3dm, dxf, fbx, igs, lwo, obj, skp, stl, stp and sat
nanoCAD    Intermediate  Windows                     Freemium, 180$/year         sat, step, igs, iges, sldprt, STL, 3dm, dae, dfx, dwg, dwt, pdf, x_t, x_b, xxm_txt, ssm_bin
OpenSCAD    Intermediate  Windows, Mac and Linux	            Free                 dxf, off, stl
Sculptris   Intermediate  Windows and Mac	                Free                 obj, goz
SketchUp    Intermediate  Windows and Mac	                Free, 240$ Pro            dwg, dxf, 3ds, dae, dem, def, ifc, kmz, stl
3ds Max    Professional  Windows                     1505$/year, Edu. licenses av.    stl, 3ds, ai, abc, ase, asm, catproduct, catpart, dem, dwg, dxf, dwf, flt, iges, ipt, jt, nx, obj, prj, prt, rvt, sat, skp, sldprt, sldasm, stp, vrml, w3d xml
AutoCAD    Professional  Windows and Mac	                1575$/year              dwg, dxf, pdf
Blender    Professional  Windows, Mac and Linux             Free                 3ds, dae, fbx, dxf, obj, x, lwo, svg, ply, stl, vrml, vrml97, x3d
Cinema 4D   Professional  Windows, macOS                 3695$                3ds, dae, dem, dxf, dwg, x, fbx, iges, lwf, rib, skp, stl, wrl, obj
modo      Professional  Windows, macOS, Linux	            1799$                lwo, abc, obj, pdb, 3dm, dae, fbx, dxf, x3d, geo, stl
Mudbox     Professional  Windows and Mac                 85€/year               fbx, mud, obj
Onshape    Professional  Windows, Mac, Linux, iOS, Android        2400€/year, free and price reduced business version available  sat, step, igs, iges, sldprt, stl, 3dm, dae, dfx, dwg, dwt, pdf, x_t, x_b, xxm_txt, ssm_bin
Poser     Professional  Windows, Mac                  Standard 129.99$, Pro 349.99$    cr2, obj, pz2
Rhino3D    Professional  Windows and Mac                 495€ Educational, 995€ Commercial  3dm, 3ds, cd, dae, dgn, dwg, emf, fbx, gf, gdf, gts, igs, kmz, lwo, rws, obj, off, ply, pm, sat, scn, skp, slc, sldprt, stp, stl, x3dv, xaml, vda, vrml, x_t, x, xgl, zpr
ZBrush     Professional  Windows and Mac                 400€ Educational, 720€ Single User  dxf, goz, ma, obj, stl, vrml, x3d
CATIA     Industrial   Windows                     7180€; Edu. licenses av.       3dxml, catpart, igs, pdf, stp, stl, vrml
Fusion 360   Industrial   Windows and Mac                 499.80€/year, Edu. licenses av.   catpart, dwg, dxf, f3d, igs, obj, pdf, sat, sldprt, stp
Inventor    Industrial   Windows and Mac                 1935$/year              3dm, igs, ipt, nx, obj, prt, rvt, sldprt, stl, stp, x_b, xgl
Solidworks   Industrial   Windows                     9950€, Edu. licenses available    3dxml, 3dm, 3ds, 3mf, amf, dwg, dxf, idf, ifc, obj, pdf, sldprt, stp, stl, vrml

Bu liste sıralandı mı? Ayrıca, özellikle AutoCAD'in kendisi "Profesyonel" ise Fusion360 "Endüstriyel" demezdim; Fusion, parçaların ve montajların mekanik tasarımına yönelik bir AutoCAD alt kümesidir. AutoCAD bunu da yapabilir, ancak binaların ve endüstriyel makinelerin makro mühendisliğine yöneliktir ve bu nedenle AutoCAD'e karşı Fusion'da bulunan güçte büyük bir fark vardır.
KeithS

2

MS 3D Builder'ı kullanırken iyi şanslar yaşadım . Çoğu zaman thingiverse modelleri 3D Builder ile dizayn edilmiştir. Windows ve Office kurulumlarınıza bağlı olarak, bu program zaten bilgisayarınızda olabilir , ancak aksi takdirde Windows Mağazası üzerinden yüklersiniz. Bu program matematik becerilerinizi de iyi kullanabilir; Modellerim için hayatımın diğer tüm alanlarından daha doğru boyutlar elde etmek için daha fazla trigonometri yaptım.

MeshMixer iyi bir ücretsiz seçenektir. 3D Builder ve diğer birçok ücretsiz seçenekten önemli ölçüde daha güçlü, ancak rahatça kullanmanın çok daha zor olduğunu gördüm. Özellikle görselleştirme o kadar temiz değildi, genellikle keskin kenarlar ekranda yuvarlak görünüyor. Yine de, sunduğu gücü biliyorum ve arzuluyorum ve zaman zaman belirli şeyler için açacağım. Başka bir şey yoksa, bir bölümün kalınlığını ölçmek / doğrulamak için iyi olur ve bazen diğer programlar tarafından yüklenen modelleri onarmak için kullanabilirim.

Sonunda, OpenSCAD'i tekrar gündeme getireceğim . OpenSCAD, modellerinizi oluşturmak için etkili bir program yazmanıza olanak tanır. Bu nedenle, ilk parçayı daha sonra kullanmak üzere ayarlayacağınız veya özelleştireceğiniz bir kereden fazla yapmak isteyeceğiniz şeyler oluştururken özellikle iyidir. Bu şekilde yeniden kullanım elde etmenin bir yolu, daha sonra yeniden boyutlandırabilen / uzatabileceğiniz / vb. Ekleyebileceğiniz veya diğer programları kullanarak diğer parçalara karıştırabileceğiniz kısmi tasarımlar veya ham şekiller kitaplığı oluşturmaktır. OpenSCAD'ın gerçekten parladığı diğer alan prototiplemede. Parça baskısının sadece bu bir bölümünün ilk baskıdan sonra birkaç milimetre daha uzun olduğunu keşfettiğinizde, bunu OpenSCAD ile ayarlamak diğer seçeneklerin çoğundan daha kolaydır.


1

Listeye OnShape.com'u eklerdim. Ücretsiz bir hesabın tek dezavantajı, tasarımlarınızın herkes tarafından görüntülenebilir olmasıdır.

Ayrıca OpenSCAD için destek ekleyeceğim. Özellikle bir şey senaryo yazmanın düzinelerce tıklama ve dikkatli GUI eylemlerinden çok daha verimli olduğu yerlerde, zor problemler için benim go-to programım.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.