Baskı yatağı bandımın filamana yapışmasını nasıl durdurabilirim?


11

Birkaç ay önce, merkezde bir delik bulunan küçük bir dişli (~ 1.5 inç çapında) için bir test baskısı yaptım. İlk denemede, filament (ABS) baskı yatağına kaynaştı, yani gevşetmek için malzemeyi kazıyarak on dakika harcamak zorunda kaldım. Bunun bir çözümü, baskı yatağına yayılmış ressamın bantını kullanmaktır.

Bu, bir sonraki çalışma sırasında iyi bir baskı elde etti. Bu yöntemin problemi, bandın bir kısmının daha sonra dişlinin arka tarafına kaynaşmasıydı; o kadar sıkıydı ki prototipi atmak zorunda kaldım. Çoklu bant çeşitleri hiçbir fark yaratmadı.

Bu bandı filamanla birleştirmeden kullanmaya devam etmenin bir yolu var mı?

Yanıtlar:


5

Bu, kullandığınız dilimleyiciye büyük ölçüde bağlı olabilir. Makerware ve Slic3r gibi bazı yazılımlar ilk sal / parça katmanları için ayarları yapmanızı sağlar. Bu "Z0" noktasını katman yüksekliğinizin yaklaşık 1 / 4-1 / 2 değerine ayarlamayı önerebilirim. Esasen ilk katman (veya iki) de yapışmaz.

Bu, birçok çözümün sadece bir önerisidir. İşte el dışı düşünebileceğim diğer bazı değişkenler:

  • Yapım plakası tipi (maskeleme, ressamlar, kapton vb.)
  • Malzeme tipi. Baskıdan sonra parçanın tamamen soğumasına izin verirseniz PLA'nın çok inatçı olduğunu ve parçayı tamamlandıktan hemen sonra yapı plakasından / salından çıkarmanın çok daha kolay olduğunu fark ettim.
  • Yapım plakası türü. PLA gibi malzeme için çok fazla ısı mı uyguluyorsunuz?
  • Katman yüksekliğinizi azaltmayı deneyin. Bu, her bir telin çok fazla yüzey alanına sahip olmamasını ve dolayısıyla yapı plakası ile vakum etkisi yaratma şansını azaltmasını sağlayacaktır. Ancak bu daha kötü bir yüzey kalitesi ile sonuçlanabilir.

Bir "sıcak" baskıyı kaldırmayı denerseniz, elinizin aksine bir araç (yani bir spatula veya benzeri) kullandığınızdan emin olacağım
user2813274

1

İlk düşüncem, mavi bandı ekledikten sonra Z0'ınızı yeniden kalibre etmemenizdi. Baskı kafası başlamak için baskı yatağına çok yakın gibi görünüyor ve mavi bandı eklemek çok daha kötü hale geldi.


Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.