PET şişeyi 3D olarak basabilir miyim?


11

Ev yapımı limonatalarım için şeffaf bir PET şişe yazdırmak ve bunları 3D yazdırmayı düşündüm.

Basılı şişenin kalitesinin kok için bir Coca-Cola PET şişesi kadar ince olmasını istiyorum ve baskı alt tabakası veya malzemesi ucuz veya kolayca mevcut bir şey olabilir. Yeni malzemeler satın almamı veya üreticiden yeniden ihraç etmemi gerektirecek bir şey istemediğim için, limonatalarım için özel bir tane basmak için bazı eski PET şişeleri geri dönüştürebileceğimi düşündüm.

PET'i geri dönüştürmek ve gıda sertifikalı kaplara yazdırmak mümkün mü?


Teknik olarak tavsiye soruları yasaktır, ancak bu durumda yapılabilir bir çekirdek vardır: "Geri dönüştürülmüş PET'i tamamen şeffaf ve gıda dereceli olarak yazdırabilir miyim?"
Trish

3
Cam şişeler ve homebrew tarzı kapaklar muhtemelen en iyi ambalajlama öneriniz olacaktır. Ya da izin verilmişse, temizlenmiş PET şişeleri tekrar kullanmak. Ambalajı etiketleme ile kişiselleştirebilir veya kapağın / kapağın üstüne yapışması için bir tür nubbin yazdırabilirsiniz.
Criggie

Yanıtlar:


24

Hayır, 3 nedenden dolayı

PET (kolayca) yazdırılamaz.

Hangi Filamentleri satın alabileceğiniz konusunda çok fazla karışıklık var: çoğu zaman filament markalı PET aslında PETG, bazen PETT.

PET kolayca yazdırılabilir bir malzeme değildir. Uzman bilgisi ve doğru makine ayarları sayesinde yapabilirsiniz basılacak, ancak bu durumda bile, aynı kolaylıkla geri dönüştürülebilir bir kullanışlı 3D-yazıcı-lifinin içine sandığın değil. Tam yeniden işleme özelliklerine ihtiyacınız vardır;

Kolayca yazdırılabilen en yakın malzeme , glikol içeren modifiye edilmiş bir PET olan PET G'dir . PET'i ev veya hobi uygulamaları ile PETG'ye dönüştüremazsınız - üretimde sadece bir malzeme eklenmiş olsa bile, kimyasal davranışlarında tamamen farklıdırlar . PETG PET gibi kırılgan değildir, ısıtmada pus etmez, ancak UV ışığında yaşlanır, kolayca çizer ve PET gibi otoklavlanamaz. Ancak kimyasal modifikasyon, malzemenin ilk üretimi sırasında yapılmalıdır ve ikisini birlikte geri dönüştürmeye çalışmak büyük bir karışıklıktır ;

“Birlikte işlendiklerinde, PET katı halde kalırken PETG erir ve yapışkan hale gelir. PETG, PET yongalarına yapışır ve işleme sorunları oluşturan büyük kümeler oluşturur. ” Kaynak Geri Dönüşümü (dergi / blog)

3D baskılı nesnelerin gıda sertifikası alması pek olası değildir.

Gıda sertifikalı ürünler üreten bir makinenin uyması gereken gereksinimler nedeniyle, gıda kapları gibi gıdaya uygun basılı ürünleri kolayca (sertifikalı) üretemezsiniz. Daha fazla ayrıntı için gıda derecelendirmesine ilişkin bu cevaba bakmanızı tavsiye ederim .

FDM ile gerçekten şeffaf baskı yapmak zor.

FDM'nin çalışma yöntemi nedeniyle - yan yana ekstrüzyon hatları - yarasanın tam şeffaf nesnelerini yazdırmak genellikle imkansızdır - basılı bir nesnenin içinde neredeyse her zaman hava vardır ve ekstrüzyon yolları arasında çok fazla sınır vardır. en iyi olanın kolayca elde edebileceği foton yollarını kırın ve değiştirin yarı saydamdır (= yarı saydam). Daha fazla bilgi için bu cevabı okuyun .

Ancak nesneyi gerçekten sağlamlaştırmayı başarırsanız , bazı yönlerden şeffaf, buz gibi sonuçlar elde ederken, bazılarına bakmak hala mat görünecektir.

Almak için onları tamamen şeffaf Eğer o zaman gerekecektir -son prosesin 4000 kum yüzeye kadar taşlama yoluyla tamamen şeffaf olmak için onlara, ama bu bir şişenin içine en olası mümkün değildir çok emek yoğundur ve. Açık olmak gerekirse, bir yüzeyi parlatmak için saat harcıyorsunuz.

En ufak bir ekonomik olabilir mi?

Bir tanjantta, yenilerini satın alarak bir şişe basmanın uygunluğunun ortaya çıkarılması gerekecektir. Kapaklı Shapped PET Şişeler parça başına 0.01 $ 'dan başlar ve parça başına 1 $ ' dan başlar - daha büyük miktarlarda sipariş verirseniz daha iyi fiyatlar alırsınız. Şişe başına 1 $ 'ın altına düşmek veya daha ziyade istediğiniz tipik bir şişenin fiyatı ile rekabet etmek zorunda kalacaksınız. alibaba.com

Çin'den sipariş Tipik PET şişe 300 ml şişe 30 gram ağırlığında ve ben baktım özel örnek geliyor $ için 0,22 $ 300 öğelerin çevresine bir şeyle bir parselin asgari sipariş ile, şişe kapağı bağlı olarak 0,28. Ortalama aralıkta görünüyor.

1 kg PET (G?) Filaman rulosu şu anda ~ 30 $ ' dan başlar . Bu, rulo başına 33 şekilli şişenin ağırlığıdır. Baskınız büyük olasılıkla şişirilmiş şişeden daha ağır olacaktır, ancak su geçirmez hale getirmek için, ancak aynı ağırlığı yönetebileceğinizi varsayalım. O zaman sadece malzemede yaklaşık 0.90 $ - bu yüzden zaten kapaklı satın alınan bir ürünün% 300'ünden fazlasıyız!

Baskı süresine, yazıcıya ve elektrik fiyatına bağlı olarak yazıcının işletme maliyeti gelir. Hobi makinemin geldiğini biliyorum, bakım ve elektrik toplamda 0.21 € / s'ye kadar, yani yaklaşık 0.25 $ . Bir şişenin yazdırılması birkaç saat sürecektir.

Hemen hemen her şişe şekline, tipine ve boyutuna kadar şişirilebilen ve çok daha ucuz olan PET preformları, daha iyi yoğunluk nedeniyle fiyatlara gelir. Bu da malzeme başına 0,015 ila \ 0,15 dolar arasında rekabet ettiğiniz anlamına gelir .

Sonuç

Şişeleri bir prototip aşamasının ötesinde basmaya bile ekonomik olarak uygun değildir.


9
Dördüncü bir sorun olduğunu düşünüyorum: 3D baskı bir nesnenin şeklini çoğaltmak için tasarlanmıştır . Bir nesnenin yapısını kopyalamak için tasarlanmamıştır . Aynı malzemeler kullanılmış olsa bile, bir nesnenin 3B yazdırılmış bir kopyasının aynı fiziksel özelliklere sahip olması beklenmemelidir. Bu, dövme bir kılıcı dökme demir kullanarak çoğaltmayı beklemek gibi bir şey. PS. " Bu cevaba
bakmanızı

1
PET şişeler, kalın duvarlı bir boşluğun bir kalıp içinde ısıtılması ve genişletilmesi ile yapılır. Aynı şekilde ısıtılırsa ve şişirilirse bir PETG boş balon çıkar mı? Yoksa gözyaşı dökecek mi?
Criggie

2
@Criggie farklı bir soru, mühendislik için. Malzeme Bilimi altında. Genel olarak: PETG eriyerek aynı sıcaklıktaki PET kalıplanabilir hale gelir. Doğru sıcaklık ve zamanlama ile ... belki?
Trish

1
Şeffaflığı ve gıda sertifikasını unutun. FDM ile karşılaşacağınız ilk sorun, katmanlama işleminin neden olduğu küçük boşluklar ve baskı sırasında ekstrüzyon oranındaki küçük değişiklikler nedeniyle şişenizin su geçirmez olmamasıdır. Özellikle tüketici düzeyinde donanım kullanılıyorsa.
19'da

3
@aroth Çin makineleri ile su geçirmez nesneler yazdırmayı başardım. Sadece daha fazla duvar basmanız gerekiyor.
Trish
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.