Aseton kullanırken güvenlik önlemleri


14

Aseton ABS baskılarını düzeltmek için kullanılabilir. Kullanımı sırasında hangi güvenlik önlemleri alınmalıdır?Açıklama soru: kimyasal sınıf saf aseton, ev deposundan aseton veya asetonlu oje çıkarıcıdan mı bahsediyoruz? Güvenlik her zaman bir konsantrasyon meselesidir.
Trish

Yanıtlar:


11

Göz önünde bulundurmanız gereken birkaç temel güvenlik önlemi vardır.

 • Alanın iyi havalandırıldığından emin olun. Aseton yanıcıdır. Aseton gazı birikmesi hızla konsantre olabilir, yani tek bir kıvılcım felakete yol açabilir. Bir fan kullanmak iyidir; açık bir pencereye doğru açın. Bu aynı zamanda toksisitesi nedeniyle asetona maruz kalmayı önlemek içindir.
 • Bir yangına karşı savaşmaya hazır olun. Buhar tutuşursa, ateşle savaşmanız gerekebilir. Yeterince büyükse, alanı açıkça boşaltmalısınız. Küçük gibi görünüyorsa, yangını söndürmek için kuru kimyasal toz kullanın. Alkol köpüğü, su spreyi ve / veya sis biraz daha büyük yangınlarda kullanılabilir. Asetonun büyük bir cehennemin binadan ayrılmasına neden olması muhtemel değildir. Ancak her zaman küçük bir yangın ihtimali vardır. Dikkatli ol.
 • Bir buhar odası oluşturun. Bu, potansiyel bir yangının yayılmasını önlemenin başka bir yoludur. Kirlenmeyi de azaltabilir.
 • Eldiven giy. Bu, potansiyel transfer toksik etkilerini en aza indirebilir. Bununla birlikte, cildin maruz kalmasının büyük sorunlara neden olması olası değildir.

Aseton daha önce de belirttiğim gibi toksiktir, ancak çok toksik değildir. Göz ve burun / ağız yoluyla maruziyet ana risktir. Cilt etkileri oluşabilir (örn. Hafif tahriş), ancak bunlar küçüktür ve genellikle sadece uzun süreli maruziyetten sonra ortaya çıkar (bu nedenle bazı durumlarda eldiven önerisi).

Aseton maruziyeti sadece bir kişi tekrar tekrar 1000 ppm'den daha yüksek seviyelere maruz kaldığında ciddi bir sorundur (ciddi etkiler sadece çok daha yüksek seviyelerde ortaya çıkar). Uygun bir havalandırma sistemi göz önüne alındığında, bunun bir sorun olacağı muhtemel görünmemektedir.

Tüm bunlara ek olarak, ventilatör maskesi ve gözlük takmak gibi temel güvenlik önlemleri mutlaka alınmalıdır. Bedensel zarar verme potansiyeli olan bu tür kimyasallarla çalışırken, bunlar kesinlikle kullanılmalıdır.


1
Sadece eldiven giyin ...
Kevin Morse

@KevinMorse Fair point, bu durumda ve sanırım yanıklardan da koruyabilirler. Bazı eldivenlerle birlikte gelen beceriksizliği sevmeme eğilimindeyim, ancak çoğunda bu sorun yok. Bu sadece benim tercihim ve muhtemelen en iyisi değil.
HDE 226868

1
Bu güvenlik talimatları eksik. Örneğin ventilatör takmanın yanı sıra ventilasyona ihtiyaç olduğunu söyleyemediniz. Ayrıca gözlük gibi güvenlik ekipmanlarını kullanma ihtiyacınızı da ortadan kaldırdınız. Bence cevabınız, MSDS'yi bahsetmeden bıraktığınız şey için bir kaçak olarak bağlamalıdır.
Emily M

@EmilyM Bunlar açık olması gereken temel önlemlerdir. Akıllarında hiç kimse böyle bir asetonla çalışamaz ve bir fırın eldiveni takmadan fırından bir kek almamanız gibi gözlük veya vantilatör maskesi takmaz. Bunları dahil etmenin gerekli olduğunu düşünmedim. Ancak, belirgin olmadıklarını düşünüyorsanız bunları ekleyebilirim.
HDE 226868

Karşıt olmaya çalışmıyordum. Ancak güvenlik önerileri söz konusu olduğunda varsayımlar iyi bir fikir değildir. İnsanlar aptal, bilgisiz, yorgun, dikkat etmiyor vb. Kapsamlı olmak acı veremez. Sadece insanların güvende olmasını istiyorum, bu yüzden soruyu cevaplıyorum. Ancak bu noktada seçilen cevap olma olasılığınız yüksek olduğundan, sizi güvenlik uğruna bir düzenleme yapmaya ikna etmeyi umuyordum.
Emily M

6

Diğer cevapların aksine, yangın riski o kadar büyük değil . Bunun için% 2.5 -% 12.8 aseton buharının havaya oranına ihtiyacınız olduğu için bir aseton "patlaması" daha da olası değildir: çok fazla aseton (yumuşatma kabınızın içinde olduğu gibi) ve hiçbir şey olmuyor, çok az ( kötü havalandırılmış bir odanın içinde olduğu gibi) ve hiçbir şey olmuyor.

Tamamen havalandırılmayan, gülünç derecede küçük bir 1m ^ 3 odada çalışıyor olsanız bile, bu minimum% 2.5'e ulaşmak için yarım litrelik (sıvı) asetonun üzerinde buharlaştırmanız gerektiğini unutmayın. Her halükarda, "tehlike bölgesine" girmeden çok önce hava nefes alabilir hale gelir.

Peki, o zaman aseton kullanırken nelere dikkat etmelisiniz?

 • Size baş ağrısı verebilir. Dumanı solumaktan kaçının ve yeterli havalandırma sağlayın.

 • Cilt temasından kaçınılması gerektiği için eldiven kullanmayı tercih edebilirsiniz (aseton cildi tahriş edebilir ve muhtemelen cilt tarafından emilebilir). Bununla birlikte, sınırlı cilt teması çok önemli değildir: aseton, bazı oje çıkarıcıların bir bileşenidir.

 • Aseton havadan daha ağırdır, bu nedenle yeterince yüksek bir kap kullanırsanız daha az duman çıkacaktır.

 • Bir şekilde yangın başlarsa, muhtemelen konteynırınızla sınırlı olacaktır. Kullanışlı bir kapağa sahip olmak, oksijen ateşini aç bırakmadan zarar vermenizi sağlar.

Sonuçta, aseton kullanarak yumuşatma çok tehlikeli değildir. Asetonun kanserojen olduğundan şüphelenilmese de, etrafınızda da dikkatsiz olmanız gereken bir şey değildir. Yangın çıkma riski azdır. Öte yandan, MEK (PLA'yı yumuşatmak için kullanılır) gibi solventler çok hoş değildir ve sadece bir solunum cihazı ile kullanılmalıdır.


5
 1. Ateş yok.Aseton oldukça yanıcıdır. Aseton veya aseton dumanlarının yakınında açık alev, sigara, lehim vb. Yangına karşı savaşmaya hazır olun.
 2. Havalandırın.Aseton çok uçucudur, bu nedenle dumanlar odanın her yerinde olacaktır. Onları solumak sizi öldürmemeli, kesinlikle sağlığınız için iyi değil. Uyuşukluğa veya baş dönmesine neden olabilir. Ayrıca kabı / kavanozu mümkün olan en kısa sürede kapatmak ve gerekli olmadığında açık tutmak iyi bir fikirdir.
 3. Göz temasından kaçının.Aseton ciddi göz tahrişine neden olur. GÖZE TEMAS EDERSE: Su ile birkaç dakika dikkatlice durulayın. Varsa ve yapılması kolaysa kontakt lensleri çıkarın - durulamaya devam edin. Gerekirse tıbbi yardım alın.

Ayrıca cilt temasından da kaçınmalısınız; tekrarlanan maruz kalmalarda deride kuruluğa ve çatlaklara neden olabilir, ancak aseton kullandıktan sonra elimi yıkarsam bu asla olmaz.


3

Aseton Kullanımı / Kullanımı için Güvenlik Önerileri


Asetonu kendi sorumluluğunuzda taşıdığınızı lütfen unutmayın! Bu tavsiyeyi kullanarak, beni zararsız tutmayı ve bu talimatları / tavsiyeleri kullanmamdan dolayı dava açmamayı kabul edersiniz. Profesyonel bir kimyager veya avukat olmadığımı unutmayın (bu profesyonel veya yasal tavsiye değildir)!


Kişisel bilgi birikimi oluşturmak için güvenlik önlemlerini ve riskleri kendi başınıza araştırmanızı öneririm. Kullanabileceğiniz en etkili güvenlik önlemi bilgidir; beyin en önemli güvenlik ekipmanıdır! Aseton kullanımı için bu tavsiye listesi, aseton için bir Malzeme Güvenlik Bilgi Formunun (MSDS) vurgularından üretilmiştir. Bu tavsiyeyi okuduktan sonra, doğrudan aseton için bir MSDS okumalısınız. 3D baskı sırasında kullandığınız tüm kimyasallar için MSDS'yi bulmak ve okumak gerçekten mükemmel bir fikir olacaktır.

Emniyet araçları

 • Güvenlik kıyafetleri giyin! Aseton, koruyucu eldiven, koruyucu gözlük ve bir solunum cihazı (hava yolunuzu korumak için) kullanmanızı gerektirir. Ayrıca koruyucu (ideal olarak kimyasal olarak dayanıklı) kıyafetler (önlük veya önlük gibi) giyilmesi şiddetle tavsiye edilir. Bu güvenlik kıyafetleri tavsiye edilir, çünkü aseton doğrudan akciğerlerin deri ve duvarlarından emilebilen toksik bir maddedir. Eldivenlerin aseton emilimini engelleyen bir maddeden yapıldığından emin olun, ayrıca solunum cihazınızın asetona karşı koruma için derecelendirildiğini doğrulayın (birçok solunum cihazı uçuculuğu nedeniyle asetonu engelleyemez).

 • Göz yıkama istasyonu, yangın battaniyesi, yangın söndürücü (kimyasal yangınlar için derecelendirilmiş), kimyasal duş / dozaj sistemi ve diğer standart laboratuvar güvenlik ekipmanlarının nasıl kullanılacağını, hazırlayın ve anlayın. Çalışma alanına giriş ve çıkışlar boyunca uçucu, yanıcı ve patlayıcı gazlarla çalışma konusunda uyarı levhalarının gönderilmesi de önerilir.

 • Dökülmeyi önlemek için kazara dökülmemeniz durumunda, dökülenleri temizlemek için inert bir emilim ortamını hazır bulundurun. İki atomlu toprak, silika / kum ve aktif kömür potansiyel absorpsiyon ortamlarıdır. Büyük bir dökülmeniz varsa veya emilim ortamına sahip değilseniz (bu olmamalıdır - her zaman güvenlik ekipmanının bulunduğunu ve kimyasalları kullanmadan önce çalıştığını doğrulayın!) O zaman döküntüyü suyla seyreltebilir ve seyreltik aseton çözeltisini temizleyebilirsiniz. Bir döküntüyü temizlemek için hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, kirlenmiş temizlik malzemelerini bölgenizdeki gereksinimlere / yasalara göre atmayı unutmayın. Etmeyin tembel doğru bertaraf yöntemleri hakkında araştırma yapmadan boşa aseton elden!

Ortamınızı Kontrol Edin

 • Çalışma alanınızın uygun şekilde havalandırıldığından emin olun (patlama / yangın riski nedeniyle solunum maskenize ek olarak havalandırma gereklidir). Asetonun atmosferik konsantrasyonu çok yüksek olursa, yangın ve patlama riski hızla kabul edilemez hale gelir (ne yazık ki aseton ile çalışmak hiç bir zaman sıfır olmayacaktır, ancak minimize edilmesi çok önemlidir). Dışarıda çalışmak, kendi sorunlarını ve düşüncelerini sunmasına rağmen, havalandırmanın yeterli olduğundan emin olmanın mükemmel bir yoludur. Alternatifler arasında bir davlumbaz veya açık bir pencereden hava üfleyen bir fan kadar basit bir şey bulunur.

 • Tüm aseton kaynaklarının çevresinde (minimum 10-15 metre) önemli bir alan için tüm alev veya kıvılcım kaynaklarını ortadan kaldırın. Bilmeden asetonla kontamine olmasını önlemek için özel önlemler alın (bu kazara çalışma alanı olarak sizi taşıyıcı olarak kullanarak alev kaynağına aktarılabilir). Bir mola sırasında veya kontamine olmadığınızı doğrulamadan önce herhangi bir zamanda sigara içmeyi denerseniz kişisel kontaminasyon yaralanmanıza neden olabilir. Aseton, asetonun yakın çevresinden oldukça uzayan ateşlemesiz bir ortam sağlamak önemlidir, çünkü aseton, bir aseton buharı izini tutuşturabilir ve alevin buhar izi üzerinde yanıp sönerek mesafeleri kat etmesine izin verebilir. Fiziksel izolasyon, bu tehlikeli soruna ideal bir çözümdür.

 • Aseton dökülmesinden kaçının. Aseton, duvarınızdaki boyayı kolayca yiyebilecek veya masanızın kaplamasını yok edebilecek mükemmel bir çözücüdür. Dökülmeler ayrıca, bu listenin başlarında daha önce verilmiş olan temizlik ve imha için aşağıdaki özel önlemleri gerektirir.

Aseton Kimyası

 • Hiçbir koşulda, ürünlerin ve reaksiyonla ilişkili risklerin kapsamlı bir analizi ve anlaşılması olmadan asetonunuzu kimyasallarla karıştırmayın. Aşağıdaki kimyasallar listesi, aseton ile reaksiyona girdiğinde patlayıcı bir bileşik / karışım oluşturacaktır, bu nedenle aseton ile temas etmelerine izin vermeyin: hidrojen peroksit, asetik asit, nitrik asit, nitrik asit + sülfürik asit, kromik anydrid, kromil klorür, nitrosil klorür, heksakloromelamin, nitrosil perklorat, nitril perklorat, permonosülfürik asit, tiyodiglikol + hidrojen peroksit, potasyum ter-butoksit, kükürt diklorür, 1-metil-1,3-bütadien, bromoform, karbon, hava, kloroform, titriazilperklorat.

 • Bir miktar asetonu yanlışlıkla tutuşturursanız, tahliye ederken veya yangını söndürmeye çalışırken ek önlemler almalısınız. Aseton bir hidrokarbondur ve yanma reaksiyonu karbon monoksit (CO) ve karbon dioksit (CO2) içeren ürünler üretir. Esasen, insanlar bu gazları duyuları ile tespit edemezler (konsantrasyonu ölçmek için detektörler mevcuttur). Bununla birlikte, bu karbon monoksit ve karbon dioksit semptomları, mevcut oldukları konusunda sizi uyarabilir: nefes darlığı, görüşünüzün kenarlarında siyahlık, karışıklık, baş ağrısı, bilinç kaybı, koma ve son olarak ölüm. Karbon monoksit karbondioksitten çok daha tehlikelidir, çünkü genellikle ilk belirti bilinç kaybıdır, bu da sizi tahliye etmenizi ve ölüme yol açar. Gaz solunması tehlikesi, yangın orta büyüklükte olur olmaz yangını söndürmek için kalmak yerine bölgeyi ciddi şekilde boşaltmayı düşünmeniz için yeterince önemlidir. Ateşe mal kaybetmek ölmekten daha iyidir (eğer ölürseniz mülkünüzün yok edildiğini tahmin ederim!).

Risk analizi

 • Aseton kadınlar için doğrulanmış bir gelişimsel toksindir ve erkekler için şüpheli bir gelişimsel toksindir. Anne sütü kontaminasyonu riski bilinmemektedir, ancak şüpheli toksik kontaminanttır. Mutajenik ve tetrajenik etkiler bilinmemektedir. Bu toksisitenin sonucu, hamile veya emziren kadınların kısa süre boyunca bile aseton (buharlardan dolayı) ile baş etmemeleri veya etrafında kalmamalarıdır.

 • Aseton için kanser riski ve kanserojen özellikler iyi tanımlanmamıştır, bazıları asetonu kanserojen olarak sınıflandırırken bazıları kanserojen olarak sınıflandırmaktadır. Örneğin California, asetonun kanser riski hakkında bir 65 önermesi istemiştir.

 • Aseton kesinlikle toksik bir maddedir, ancak yüksek derecede toksik değildir ve kazayla yutulması veya emilmesi esasen ciddi semptomlara neden olamaz. Küçük aseton maruziyetleri (3D baskı sırasında karşılaşılabilecek maruz kalma seviyeleri gibi) az çok zararlı değildir. Bununla birlikte, asetona sorunlu bir maruz kalma olursa, bir zehir kontrol merkezine başvurun.

 • Sıçanlarda LD50 ("ölümcül doz% 50", deneklerin yarısının öldüğü doz) 5800 mg / kg'dır, bu da yetişkin bir insan için benzer şekilde yüksek olan bir tahmin edilebilir (insanlar toksisite açısından sıçanlara benzer). Böyle yüksek ölümcül bir dozda, asetonun öngörülen toksisitesi, akut ve ölümcül bir tepki vermek yerine muhtemelen kronik ölümcül hasara neden olur. Ortalama bir yetişkin insanın (62 kg) LD50'yi LD50'ye ulaşmak için 392 cc aseton tüketmesi gereken bir oranın LD50'sini paylaştığını varsayarsak. 392 cc neredeyse 4/10 L'ye eşdeğerdir - yani, onunla çalışmanın neden olduğu küçük aseton tüketiminin yetişkin bir insanı zehirleyebileceği şansı yoktur (varsayımlarımız doğruysa).

 • Asetonun inhalasyon, yutma veya cilt emiliminin potansiyel etkileri: kuru cilt, bulantı, kusma, cilt tahrişi, göz tahrişi, yanma hissi, kızarıklık, yırtılma, iltihaplanma, kornea yaralanması, depresyon, yorgunluk, heyecan, stupor, uykusuzluk, hipersomnia, ataksi titreme, baş dönmesi, uyuşukluk, karışıklık, baş ağrısı, kas güçsüzlüğü, motor koordinasyon kaybı, konuşma anormallikleri, narkotik etkiler, koma, böbrek hasarı, karaciğer hasarı, beyin hasarı ve ölüm.


Tanımladığınız güvenlik önlemleri tamamen gereksizdir; asetonu gerçekte olduğundan çok daha tehlikeli hale getiriyorsunuz. Aseton kansere neden olmaz. Aseton kullanılan çok az miktarlarda patlama veya yangın riski taşımamaktadır. Asetonu bu belirli kimyasallarla karıştırmama tavsiyesinin, genellikle bu kimyasallara erişimi olmayacak bir hobici için yararlı olması muhtemel değildir. Bu tavsiye, bazı modelleri düzeltmek isteyen bir hobici için yararlı olamayacak kadar geneldir. Dikkatli olmak güzel olsa da, bu cevap riskleri büyük ölçüde abartıyor.
Tom van der Zanden

Kanserojen olmasa bile, aseton cilt ve akciğerlerden emilebilir ve böbrekler, üreme sistemi, karaciğer ve cilt için toksiktir. Aseton kansere neden olabilir, fikir birliği yoktur (bu yüzden neden kansere neden olabileceğini söyledim). Listem, güvenlikle ilgili hiçbir tavsiyenin bırakılmadığından emin olmak için kasten kapsamlıydı (birisinin zarar görmesine neden olmak istemiyorum). Şahsen, Aseton'un çok tehlikeli olmadığını ve güvenli bir şekilde kullanmanın çok zor olmadığını kabul ediyorum. Beni korkutmakla suçladığınız için lütfen MSDS'yi okuyun - listem doğrudan bu bilgilere dayanıyor.
Emily M

Tom tarafından bırakılan yorumdan bu yana cevabı kapsamlı bir şekilde değiştirdim, bu yüzden cevap / yorumların gelecekteki okuyucusu için lütfen Tom'un konu dışı olduğunu varsaymayın, çünkü konuştuğu şeyler artık eleştirdiği biçimde mevcut değildir.
Emily M

1

Aseton tekrar tekrar maruz kalmak can cildin hassaslaşmasına neden , bu da gelecekte en ufak bir temasta aşırı tahriş olacağı anlamına gelir.

Daha sıradan bir notta, mükemmel bir yağ gidericidir ve cildinizi çürümüş bir şey kurur. Ve sonra parmak uçlarınız bölünebilir ve yakın zamanda günler veya haftalar sürebilir, bu arada zarar verebilir.


0

Farklı önlemler gerektiren farklı yaklaşımları kullanarak bir baskıyı asetonla düzeltebilirsiniz. Genel olarak, havalandırılan bir alan olmalı ve eldiven kullanmalısınız (veya işlemden sonra ellerinizi yıkayın).

Asetonu Doğrudan Uygulama

Baskıyı birkaç saniye asetonda kullanarak veya bir fırça ile aseton uygulayabilirsiniz. Yangın olasılığı düşüktür. Bu videoyu izleyin, (4) MakerBot Replicator - Model Son İşlem Hileleri - Aseton Yıkama .

Soğuk Aseton Buharı

Bu işlem birkaç saat sürer ve işlem üzerinde en iyi kontrolü sağlar. Harici ısı kullanılmadığından düşük yangın olasılığı vardır. Bu videoyu izleyin, 3D Baskı için Soğuk Aseton Buharlı Son İşlem .

Sıcak Aseton Buharı

Bu yaklaşım baskıyı düzeltmek için birkaç dakika alır ve yüksek tutuşma şansı vardır. Asla bir binanın içinde kullanmam. Bu videoyu izleyin, 3D Basılı parçalarınızın Aseton ve Pirinç ocak ile profesyonel görünmesini sağlayın! - 2014 .

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.