ROM'u bozmadan önce Marlin ürün yazılımını RAMPS 1.4 kartına kaç kez yeniden flaş edebilirsiniz?


9

Her şeyden önce, bir fark yaratırsa bir Folger Tech Prusa i3 kiti ile çalışıyorum. Ayrıca Arduino'nun Mega 2560 olduğuna inanıyorum.

Kafamın arkasında bir yerde, her programa yazdığınızda, Arduino kartında olması gereken gibi elektrikle programlanabilir ROM'un biraz bozunduğunu biliyorum. Şu anda başka bir yazdırma sorununu kalibre etmeye çalışıyorum ve sanırım birkaç kez yaptığım bellenimi tekrar değiştirmem gerekiyor. Bu yüzden bunu kaç kez yapabileceğim konusunda endişelenmeye başlıyorum.

"EEPROM" kısaltmasını hatırladığımda, biraz googling yaptıktan sonra, 100k döngülerle başa çıkabileceğini söyleyen Arduino - EEPROM ile karşılaştım , bu yüzden cevapta olduğumu düşünüyorum, ama sorun ben Bir döngünün tüm dosyanın yüklenip yüklenmediğinden emin değil misiniz? Tek bir veri parçası olmaz mıydı? Ve eğer öyleyse, ortalama Marlin dosyası kaç döngü tüketir?

Ben de buldum:

ama 2000 defadan fazla yüklediğimde çok şaşırırdım

üzerinde Mega2560 tuğla? algılanmazsa, DFU başarısız olur , bu da cevabın 2000 kadar düşük olabileceğini gösterir.

Ayrıca bu:

Başarısızlık modları

Saklanan bilgilerin iki sınırlaması vardır; dayanıklılık ve veri saklama.

Yeniden yazma sırasında, kayan kapı transistörlerindeki kapı oksit yavaş yavaş sıkışmış elektronları biriktirir. Sıkışan elektronların elektrik alanı, kayan kapıdaki elektronlara eklenir ve pencereyi sıfırlara karşı eşik voltajları arasında düşürür. Yeterli sayıda yeniden yazma döngüsünden sonra, fark tanınmayacak kadar küçük olur, hücre programlanmış durumda kalır ve dayanıklılık hatası oluşur. Üreticiler genellikle maksimum yeniden yazma sayısının 1 milyon veya daha fazla olduğunu belirtir. [5]

Depolama sırasında, kayan kapıya enjekte edilen elektronlar, yalıtkanın içinden, özellikle yüksek sıcaklıkta kayabilir ve hücrenin silinmiş duruma geri dönerek yük kaybına neden olabilir. Üreticiler genellikle 10 yıl veya daha fazla veri saklamayı garanti eder. [6]

Vikipedi: EEPROM - Cevabın milyonlarca olabileceğini gösteren Hata Modları .

Bu noktada sadece bir uzmanın bunu görüp görmediğini ve benim açlığımı rahatlatabileceğini merak ediyorum ...


AT Mega2560'ın dahili flash belleği vardır, ancak bilgi için harici flash cihazlarına bakmaya yardımcı olur. Birkaç farklı tipte harici flaş cihazı vardır. Bazıları sadece çok az sayıda yanıp sönebilir ve bu parçalardan 2000 numarası gelebilir. Diğer, yüksek dereceli parçalar bir milyon kez geri çevrilebilir. Çalışmamda genellikle düşük maliyetli parçalar için 10.000 ve yüksek maliyetli parçalar için 100.000 derecelerini görüyoruz. Entegre flaş için, üreticinin test ve dağıtım kanalını zorlaştıracağı için böyle bir fiyat ve ömür aralığı olmayabilir.
cmm

Yanıtlar:


14

EEPROM, programın saklandığı yerde değildir , sorunuz için önemli olan flaştır. ATmega2560'taki flaş 10.000 devir için derecelendirilmiştir (yani en az 10.000 kez yeniden programlayabilirsiniz ).


Flash depolama için bir "döngü" yazma değil, silme işlemidir. Flash yazıldığında, önce silinmesi gerekir. Silme işlemi cihazı zorlar ve birçok döngü boyunca çeşitli arıza modlarına yol açar. Silinen bölüme veri yazmak daha iyi huyludur. Bu nedenle, programın ne kadar büyük olduğu önemli değildir. "Yeniden Yanıp Sönüyor", bir silme döngüsü ile başlar ve ardından gerektiği kadar programlama döngüsü gelir.
cmm

1

AVR değişkenler için SRAM (genellikle RAM olarak adlandırılır), geçici olmayan değişkenler için EEPROM'a sahiptir ve yürütülebilir kod için flaşa sahiptir. (Harvard Mimarlık!)

Ürün yazılımının yeniden yanıp sönmesi için ne SRAM ne de EEPROM yazma hızları önemlidir, ancak Flash hızları önemlidir. Flaş yazma hızları 100 bin ila bir milyon civarındadır, bu yüzden sorun olmamalıdır.

Bağladığınız makale ayrıca 2000'den fazla yeniden yazmadığını ve bu nedenle iyi olması gerektiğini belirtiyor. Sadece katılıyorum. Birkaç bin yeniden yanıp sönme sorun değil. 100 bine yaklaştığınızda endişelenmeye başlayabilirsiniz.

Flaş bitleri yalnızca 1'den 0'a kadar yazılabilir. Flaşın silinmesi, tüm bitleri 1'e yazar. Silme yalnızca bir flaş sayfada yapılabilir (boyut cihaza bağlıdır, ancak genellikle 512'nin katlarıdır).

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.