3B basılmış nesneler vakumda sızar mı?


19

Vakum odalarında kullanmak için örnek tutucu ve gölge maskeleri yapmak istiyorum. Baskı malzemesinin türü benim için önemli değil PLA / ABS / PC-ABS / naylon).

3D basılı nesnelerin (FDM) yüksek vakum altında gazdan arınmasından endişe ediyorum. Bu gerçek bir endişe mi?


4
Sadece denemek ve görmek acıyor mu? Bu kesinlikle ilginç bir deney olurdu. Test ederseniz, bazı bilgileri bu yayına göndermelisiniz.
tbm0115

1
@thethirddimension abs, pla, umrumda değil.
Maytap

1
@thethirddimension ezoterik olmadığı sürece hiç umursamıyorum
Sparkler

2
Ayrıca, bunlardan bazıları 3D yazdırılabilir en.wikipedia.org/wiki/Materials_for_use_in_vacuum#Plastics
hroncok

3
Feragatname: Bu adamlar için çalışmıyorum. MadeInSpace'in 3D yazıcısına ve materyallerine bir göz atın ... Bir yazıcıyı ISS'de kullanıma hazır hale getirmek için biraz zaman harcadılar ve aşırı endişeler konusunda endişelenmek için zaman harcadıklarını biliyorum. Sorunu nasıl çözdüklerini sormak için doğrudan onlarla iletişime geçebilirsiniz.
PostEpoch

Yanıtlar:


11

Aynı soruyu PLA mı geçiyor? Orada bir cevap NASA outgassing veritabanına işaret etti, Uzay Aracı Malzemelerini Seçmek için Verileri Giden ve şöyle diyor:

ABS (bilinmeyen tedarikçi), MakerGeeks PET ve Makerbot PLA ölçüldü ve NASA veritabanında listelendi.

Poster, daha düşük gaz çıkışı için PLA ve temiz PLA'yı önerdi çünkü problemi daha az karmaşık hale getirecek katkılar olurdu.


% 0,56 toplam kütle kaybı ve% 0,01 uçucu yoğunlaştırılabilir malzeme toplanmıştır. Temiz! Bu yüzden pratik cevap, PLA'nın bir vakumda kullanılabilmesidir.
Navin

10

FDM malzemelerinin neredeyse tamamı normal atmosfer basıncında bile ve hatta çoğu plastik sızıntısından daha fazla sızar. Ayrıca, FDM ve diğer birçok yazdırma işlemi dahili boşlukları garanti etmez - yani bir 3D baskılı nesnenin vakum içine konulması kırılma, çatlama ve olası patlama tehlikeleri ile sonuçlanabilir.

Bu nedenle, model sıvı reçine havuzuna basıldığından ve iç boşluklar olasılığının azalması gerektiğinden, yalnızca SLA'ya odaklanacağım.

Sertleştikten sonra düşük gaz çıkış oranına sahip bir reçine bulmak yine de zor olacaktır.

Bunun daha eksiksiz bir şekilde cevaplanması için, tolere edilebilir gaz çıkış oranınızı ve vakum odası içinde kullanılan işlemleri belirtmeniz gerekir. Örneğin, bir püskürtme odasına karşı bir elektron mikroskobu tartışıyorsanız, cevap tamamen farklı olacaktır. Başlangıç ​​olarak , vakumlu kullanıma yönelik mühendislik malzemeleri konusunda uzmanlaşmış şirketleri düşünebilirsiniz . Hangi malzemelerinin 3B yazdırılacağı ve kurulumunuzda kullanılabileceği konusunda rehberlik sağlayabilirler.


Katılıyorum ve ayrıca 3B tasarımınızı akla getirmek istiyorum. Modelinizde hava boşlukları varsa, patlama olmadan vakum bölmenizde yapay bir sızıntı yaratabilirsiniz. Hava ceplerinin (küçük olsalar da) genel olarak FDM'de tamamen önlenebilir olup olmadığının farkında değilim (ayrıca Adam'ın ikinci paragrafta söylediği şey budur).
kamuro

5

Bu doğal olarak ihtiyacınız olan nihai basınca bağlıdır. Vakumda LEGO parçaları (ABS) ile birkaç test yaptım ve sorunsuz bir şekilde 10-5 mbar'a ulaştım . Daha aşağı gitmeye çalışmadım.

Aksi takdirde, buraya bir bakın: Polar nötr moleküller için 3D baskılı bir ışın ayırıcı .

Temelde PMMA olan bir malzeme üreten bir Formlabs Stereolitografi makinesi kullanıldı. Bununla 10-8 mbar aralığındaki basınçlar mümkündür. Son zamanlarda, Formlabs 280 ° C'ye ısıtılabilir, plastik kadar üreten bir reçinenin sundu ve bu 10 içine almak için pişmiş olabilir -10 mbar aralığı (burada test edildi).


1
Bir bağlantınız eksik mi? (burada test edilmiştir)
tjb1

Gerçekten güzel bir vakum pompası olmalı ....
TextGeek

2

İşyerinde, 1 mbar'da odaya, 3d göbekler (5 * 20 * 30) ile basılmış bir 3d ABS parçası koydum. Hiç kırılma belirtisi yok. Ani sızıntı belirtisi yok.

1mbar'ın altındaki herhangi bir yere, yani 10 ^-sonsuzluk mbar'a kadar, beklenen arıza mekanizması basınç farkına bağlı olduğu için teorik olarak hala herhangi bir kırılmaya veya ani sızıntıya neden olmamalıdır; yani, [1atm-1mbar] ~ = [1atm-10 ^-sonsuzluk mbar].

Yukarıdakilere dayanarak, 1E-5 mbar'da bir odaya konacak daha fazla parça yaptım.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.