DIY yazıcılar için sıcaklık ve hızları belirleme?


11

Daha iyi parçalar ve elektronik parçalarla yeniden inşa ettiğim iki kırık yazıcıyla öğrenme yolunda ilerliyorum.

Tanıdığım bir şey, termistör / termokupl ve / veya OEM olmayan bir parça ile değiştirilen yazıcı kartının kendi sıcaklığını doğru bir şekilde bildirmek için güvenilir olabileceği herhangi bir hotend veya heatbed'in oldukça düşük bir olasılık olduğudur.

Elbette, multimetrelerden, IR termometrelerden vb. Termistörler ile kalibrasyon yapmak gibi makul olarak doğru yapmak için yapabileceğim (ve yapabileceğim) birçok şey var, ancak her yöntemin sınırlamaları var. 2. termistörün her ikisinin de doğru bir şekilde monte edilip edilmediğini veya yazıcı termistörü ile aynı yerel sıcaklığı okuyor olup olmadığını asla bilemezsiniz. IR termometrelerin yansıtıcı yüzeylerle ilgili sorunları vardır (alüminyum sıcak uçlar ve yapı plakaları gibi) Termistör sabitlerini deneysel verilerden kalibre etmek mükemmel değildir.

IMHO, bir DIY kurulumundaki herhangi bir hotend / heatbed sıcaklığı sabit olarak ± 5 ° C veya daha düşük bir seviyeye kadar kapalı olabilir.

Yazıcılar salınımları bir ya da iki santigrat dereceye kadar tutmak için PID kontrollü ısıtıcılar kullanır, çünkü insanlar baskı kalitesini etkilediğini söyler.

Sıcaklıklarınızın yazıcınız / filamentiniz için "doğru" olup olmadığını bilmek için iyi bir görsel veya deneysel yol var mı? IOW, filamanımın 220 ° C'ye ısıtılması gerekiyorsa, 220 ° C bildirirken "gerçek" sıcaklık sadece 215 ° C (veya 225 ° C) olduğu için yazıcımın sorun yaşayıp yaşamadığını nasıl anlayabilirim?

Yaşadığım yaygın bir sorun, katman 1'den katman 2'ye geçişten sonra nozülün tıkanmasıdır. (Katman 1 = daha yüksek ısı ve daha düşük hızlar, Katman 2+ = daha düşük ısı ve daha yüksek hızlar.) Hangi faktörü bilmek bir mücadele oldu (daha düşük ısı veya daha yüksek hızlar) geçişten sonra tıkanıklıklar için sorumludur.

Yanıtlar:


10

Kısa cevap, size iyi sonuçlar veren sıcaklık ve hızları kullanmanızdır. Deneme yanılma.

Yazıcınızın bildirdiği sıcaklık numarası gerçekten önemli değil. Bu sadece bir süreç kontrol değişkeni: tutarlı ve tekrarlanabilir olması gerekiyor, ancak bağımsız bir referansa karşı doğru olması gerekmiyor. İlgilenmeniz gereken baskı sonuçlarınızdır.

Baskı sıcaklığınızın çok soğuk olduğunu gösteren bazı işaretler:

  • PLA baskılı parçalar mat, mat bir yüzeye sahiptir
  • Kötü tabaka yapışması
  • Ekstruder, filamenti ekstrüder ve meme boyutunuz için oldukça düşük baskı hızlarında durdurur veya sıyırır

Baskı sıcaklığınızın çok sıcak olduğunu gösteren bazı işaretler:

  • PLA baskılı parçalar çok parlak bir yüzeye sahiptir
  • PLA'nın çok güçlü bir şekeri / waffle kokusu vardır veya herhangi bir madde kokusu yanar
  • Geri çekmeyi ayarlayarak ortadan kaldıramayacağınız seyahat hareketleri sırasında sıkılık
  • Püskürtme ucu baskı dışındayken aşırı sızma
  • Kuru filamentle bile ekstrüde tellerde kabarcıklar veya bulanıklık

Hızları deneme yanılma yoluyla da kalibre edeceksiniz. Bir yazıcı için iki ana hız limiti vardır: hareket mekanizmasının nozülü sorun yaşamadan veya kabul edilemez baskı kalitesi bozulması (hızlandırma ayarlarının bir işlevi olan) olmadan ne kadar hızlı hareket ettirebileceği ve sıcak ucun ne kadar hızlı ısınabileceği ve eriyebileceği filaman.

Deneme yanılma yoluyla bulmanız gereken mekanizma hız sınırları. Beğendiğiniz bir test baskısı seçin (Benchy gibi) ve tercih ettiğiniz sınırları bulana kadar farklı ayarlarla tekrarlayın.

Eriyik akış kısıtlamaları biraz daha karmaşıktır, çünkü komut verilen hızların değil VOLUME akış hızının bir fonksiyonudur. Büyük bir kutu test baskısı yapın (uzun düz çizgilerle) ve ekstrüzyon genişliği çarpı katman yüksekliği çarpı besleme hızını çarpın. Bu, yaklaşık 3 mm / sn cinsinden yaklaşık akış hızınızı verecektir . Genel olarak, her ekstrüder + sıcak uç + malzeme kombinasyonu maksimum uygulanabilir akış hızına sahip olacaktır. Örneğin, 0,4 mm püskürtme uçlarına ve iyi ekstrüderlere sahip çoğu "ortalama" hobi yazıcısı yaklaşık 4-8 ​​mm 3PLA ile / sn. PTFE astarlı sıcak uçlar alt uçtadır, tüm metal sıcak uçlar üst uçtadır. Değer, donanımınıza bağlı olacaktır. Ancak sınırı bulmak için birkaç hızlı karşılaştırma testi yapabilir ve ardından sisteminizin erime kapasitesini aşmamak için pik ilerleme hızlarını belirlemek için bunu kullanabilirsiniz.


"çok sıcak" ın tam açıklaması için teşekkürler. Oy kullanıyorum.
darth pixel

Hacimsel hızın [mm ^ 3 / sn] layer_height * nozzle_diameter * print_speed gibi bir şey olması doğru olabilir mi? Böylece 0,4 mm'lik bir nozul ve 50 mm / sn'lik bir baskı hızı ile 0,2 mm'lik bir katman yüksekliği 4 mm ^ 3 / sn'lik bir hacimsel hız verecektir. Bu, örneğin, Slic3r'de gelişmiş hız kontrolü için kullanılabilir.
Tormod Haugene

2
@TormodHaugene Ekstrüzyon genişliğini kullanmak istiyorsunuz, çünkü çoğu / çoğu insan telleri nozuldan çok daha geniş bir şekilde dışarı atıyor ve bu da delikten daha fazla hacim akıyor. Ne yazık ki, dilimleyiciye bağlı. Hepsi hacim hesaplamalarını biraz farklı yapıyor. Özellikle Slic3r'nin hacim hesaplamaları vidalıdır, çünkü sadece [ekstrüzyon genişliği> meme çapı + tabaka yüksekliği] için fiziksel olarak doğru olan oval bir şerit kesiti gerektirir. Burada mikrograf resimlerine bakın: groups.google.com/d/msg/3dp-ideas/2FG_gUxa_fE/tGPx-yPu8lcJ
Ryan Carlyle

@RyanCarlyle, Paylaştığınız için teşekkürler, konuyu biraz araştırdığınızı görüyorum!
Tormod Haugene

@TormodHaugene A geri döndüğünde, farklı toplulukların nozul boyutuna göre ekstrüzyon genişliği için farklı "en iyi uygulamaları" olduğunu fark ettim ve nedenini anlamaya çalışırken biraz zaman geçirdim. Sonunda 1) dilimleme algoritmaları ve 2) meme ucu geometrisindeki farklılıklara kadar izini sürdü. Örneğin, Slic3r ile bir E3Dv6 çalıştıran biri, Makerware ile Replicator 2 çalıştıran birinden farklı en uygun ayarlara sahip olacaktır. Pek çok insan bunu fark etmiyor.
Ryan Carlyle

3

Ryan Carlyle tarafından verilen ayrıntılı cevaba göre, yazıcınız için en uygun ayarları belirlemek bir deneme yanılma işlemi olabilir. Bu kesinlikle sıcaklık sensörlerinin 1 mutlak doğruluğunu veya elde etmek için ideal filamanın kullanılmasını gerektirmez . Dilimleme programınızda , basit bir şeklin baskısı sırasında 'akış hızı' veya 'baskı sıcaklığı' gibi parametreleri öznel karşılaştırmalar yapmak mümkün olacak şekilde arttırmak veya değiştirmek mümkün olmalıdır .

Bazı meraklı videoları, basit bir içi boş sütun yazdırmak ve Z yönünde her 5 mm'de bir sabit adımlarda "ideal" değerlerin% 90 ila% 110'unu belirli bir parametreyi artırmak için bir dilimleme programı kullanma yöntemini detaylandırır. Daha sonra çıktı gözlemlenebilir ve kolonun uzunluğu boyunca baskı kalitesinin sübjektif bir belirlemesi yapılabilir ve Z'de, bitiş, mukavemet ve tabaka yapışması açısından "en iyi" sonucu üreten pozisyonla ilişkili parametre değeri benimsenebilir.

"TweakAtZ" adlı ücretsiz dilimleme programı "Ultimaker Cura" için standart bir eklenti, böyle bir komut dosyası oluşturmanıza izin verir ve normalde farklı bir dilimleyici kullansanız bile iyi bir seçenek olabilir. Youtube sitesindeki bir kullanıcı (hiçbir ilişkim yok) , 3D Yazıcınız için Mükemmel Baskı Ayarlarını Bulma başlıklı bir videoda bu yaklaşımı detaylandırdı . Yazıcıya her yeni filaman rulosu yüklendiğinde bu işlemin yapılmasını tavsiye ettiler.

"Beğendiğiniz bir test baskısı seçin (Benchy gibi) ve tercih ettiğiniz sınırları bulana kadar farklı ayarlarla tekrarlayın" önerisini bulduğum için yöntemi iyi bir öneri olarak görüyorum. deneyimsiz bir kullanıcı için potansiyel olarak çok savurgan ve verimsiz bir teklif olmak.


dipnot

1 Ekstrüder içindeki sıcaklık sensörü göstergesinin doğruluğunun doğrudan kalibre edilmesi küçük bir başarı olmaz ve yukarıda belirtildiği gibi büyük olasılıkla çok az değerde olacaktır. Kesinlikle gerekliyse, muhtemelen en iyisi mümkünse doğrudan ekstrüder nozuluna sokulan küçük bir telli bükülmüş Tip "T" termokupl tel ucu ile yapılmalıdır. Bir IR termometre kullanmak, hedefin IR termometrenin görüş alanına göre büyüklüğü ve daha önce gözlemlediğiniz gibi memenin emisyonu nedeniyle uygun değildir.


1

Görünüşe göre ilk önce termometrenizi kalibre etmeniz gerekiyor. En kolay yol, iyi bilinen bir termistör (tercihen iyi çalışan bir yazıcıda) kullanmak ve daha sonra sıcaklıkları termometrenizle ölçmektir. Bu şekilde size uygun kalibrasyon verilecektir. Daha sonra bu termometre ile diğer termistörleri ölçebilirsiniz.

Tabii ki koşulları mümkün olduğunca sabit tutmayı gerektirir.

Ama dürüst olmak gerekirse ... ± 10 ° C sıcaklıkta büyük bir fark olup olmadığını gerçekten hissetmiyorum (veya görmüyorum).

Filamentimin 185 ° C ila 225 ° C arasında sıcaklıklara sahip olduğunu ve 190 ° C veya 210 ° C olması durumunda hiçbir fark olmadığını (en azından görmüyorum) söyleyelim.

Tabii ki bu fark min / maks sıcaklığa ulaştığınızda ama ortada çok önemlidir ...

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.