Yapay zeka optimizasyon olarak düşünülebilir mi?


10

Gelen bu video bir uzman "istihbarat [özellikle yapay zeka bakımından] ne olduğu konusunda düşünme bir yolu, bir optimizasyon süreci gibidir" der.

Zeka her zaman bir optimizasyon süreci olarak düşünülebilir mi ve yapay zeka her zaman bir optimizasyon problemi olarak modellenebilir mi? Örüntü tanımaya ne dersiniz? Yoksa yanlış mı karakterize ediyor?

Yanıtlar:


10

Bu soruya iyi bir cevap, etiketleri ne için kullanmak istediğinize bağlıdır.

"Optimizasyon" hakkında düşündüğümde, bir çözüm alanı ve bir maliyet fonksiyonu hakkında düşünüyorum; yani, geri verilebilecek birçok olası cevap vardır ve herhangi bir belirli yanıtın maliyetinin ne olduğunu bilebiliriz.

Bu görünümde, cevap "evet" dir - örüntü tanıma, her örüntünün olası bir cevap olduğu bir durumdur ve optimizasyon yöntemi, maliyetin en düşük olduğu (yani, yanıtın sizin ile eşleştiği yer) bulmaya çalışmaktadır. eşleşmesini isteyin).

Ancak en ilginç optimizasyon problemleri üstel çözüm uzayları ve temiz maliyet fonksiyonları ile karakterize edilir ve bu nedenle daha çok 'arama' problemleri olarak düşünülebilir, oysa çoğu örüntü tanıma problemi basit çözüm uzayları ve karmaşık maliyet fonksiyonları ile karakterize edilir ve doğal olmayabilir. ikisini bir araya getirmek.

(Genel olarak, optimizasyonun ve zekanın, optimizasyon gücünün zekanın iyi bir ölçüsü ve kesinlikle zekanın pratik kullanımının örüntü tanımanınkinden daha iyi bir ölçü olacağı kadar derinden bağlantılı olduğunu düşünüyorum .)


5

Bu konuda iki (ilk bakışta, çatışan) bakış açısı sunabilirim:

Birinci olarak:

Eğer 'abc' harf dizesi 'abd' olursa, 'ijk' için “aynı şeyi yapmak” nasıl olur?

Bu, bir optimizasyon problemi olarak kolayca çerçevelenmeyen bir sorunun ('harf dizisi analoji sorunları' olarak adlandırılır) sadece bir örneğidir - her biri kendi yapısal olarak özel nedeni için insanlara zorlayıcı görünen bir dizi cevap vardır . Bu tür sorunların inceliklerinden bazıları burada ayrıntılı olarak tartışılmaktadır .

İkincisi:

İşte optimizasyonun önemli bir rol oynadığı AGI hakkında çok yüksek bir perspektif .

Bu iki farklı yaklaşım ölçeğinin nasıl uzlaştırılabileceği açık değildir. Bir yaşam için optimizasyon araştırması yapan biri olarak, kesinlikle tüm mevcut, pratik amaçlar için AGI'nin gerçekten bir optimizasyon sorunu olarak değerlendirilemeyeceğini söyleyebilirim, çünkü en ilginç aktiviteler kolayca kendilerini ödünç vermez. maliyet fonksiyonu ile açıklama.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.