Sadece insanların çözebileceği sorunlar


18

ReCAPTCHA'nın karmaşıklığı arttıkça, sadece bir insanın çözebileceği (veya AI'nin tam olarak insan beynini üretmediği sürece çözemeyeceği) bir sorunun varlığını merak ettim. .

Örneğin, çarpık metin sadece insanlar tarafından çözülebilirdi. Olmasına rağmen...

Bilgisayar şimdi en zorlu durumlarda bile [bozuk metin] testini% 99,8 oranında sağladı.

Çarpık metnin artık gerçek insan tespiti için kullanılamayacağı da açıktır.

Ayrıca, böyle bir sorunun (çarpık metin için olduğu gibi) yaratılması için bir algoritmanın kullanılabileceğini veya bir insan beyninin özgünlüğünün gerekli olup olmadığını bilmek istiyorum.

Yanıtlar:


11

Gayri resmi olarak, AI-tamamlanmış problemler bir AI için en zor problemlerdir. Kavram henüz matematiksel olarak tanımlanmamıştır , örneğin NP-tamamlanmış problemler. Ancak, sezgisel olarak, bunlar insan düzeyinde veya genel zekanın çözülmesini gerektiren problemlerdir.

Gerçek doğal dil anlayışının AI-tam bir sorun olduğuna inanılmaktadır (bu ayrıca AI'ı Jobst Landgrebe ve Barry Smith, 2019 tarafından Tekrar Anlamlı Hale Getirme makalesinde de tartışılmaktadır ). AI-tamamlama konusunda çok daha fazla sorun var. Örneğin, duyguları içeren sorunlar.


3
NP-tamamlama problemleri 'tam' olarak adlandırılır çünkü kesin anlamda en zor olanlarıdır: NP'deki diğer herhangi bir problem, deterministik, polinom-zaman algoritması ile bunlardan birine indirgenebilir. Bu nedenle, polinom zamanında NP-tam problemlerinden herhangi birini çözebilen bir kehanet, NP'deki her problemi poli zamanda çözmek için kullanılabilir. Yapay zeka bütünlüğü fikrinizin de benzer şekilde objektif bir anlam ifade ettiğine dair bir işaret var mı?
Mike Spivey

1
@MikeSpivey Bu iyi bir soru. Çok sayıda ilgili literatür okumadım, ancak makalede , cevabımda bağladığım bir AI Tamamlama Teorisine Doğru , " Bu önlemler aynı zamanda zaten yönettiğimiz sorunun ne kadarını bize söyleyebilir bir bilgisayara delege etmek; indirgeme kullanarak, bir sorundaki ilerleme diğerinde ilerleme anlamına gelebilir ". Yani, bu makalede, en azından yapay zeka için resmi bir karmaşıklık teorisi geliştirme arzusu var .
nbro

1

Bu daha çok bir yorum ve felsefi görüştür, ancak bir yapay zekanın çözemediği, bir insanın çözebileceği herhangi bir sorun olduğuna inanmıyorum. Bu forumda yeni olmak, soru üzerine bir yorum yapamam (ve muhtemelen çok uzun olurdu) - Önemle af diliyorum.

AI Sonunda İnsanları Taklit Edecek (ve onları geçecek)

İnsanlar doğaları gereği mantıklıdır. Mantık öğrenilir veya kabloludur ve gözlemden ve kimyasal darbelerden etkilenir.

Bir yapay zeka bir insan gibi davranmak için eğitilebildiği sürece, bir insan gibi davranabilecektir. Şu anda, bu davranışlar, insan beyninin belirli “tüyleri” otomatik olarak dışlamak veya belirli süper yetenekleri otomatik olarak göz ardı etmek için optimize edildiği teknolojiyle (alan, bağlantılar vb.) Sınırlıdır . Örneğin, görülen her şey beyin yoluyla kaydedilmez; beyin, işlem süresini ve enerjiyi azaltmak için değişiklikler için farklı karşılaştırmalar ve güncellemeler yapar. Yapay zekanın bu şekilde davranması için programlanabilmesi için sadece bir zaman meselesi olacaktır, ya da teknolojik ilerlemeler, insanların sıçramasına izin verecek olan bu fonksiyonun bazılarına ihtiyaç duymamasına izin verecektir.

Mevcut durumda, insanların bazen mantıksız veya tutarsız olduklarının farkındayız. Bu durumlarda, AI yapılandırılmış randomizasyon desenleriyle insan sınırlamalarını taklit edebilir, ancak yine de, programlanabileceği ve bu modelleri otomatik olarak öğrenebileceği (gerekirse) gerçekten bir ihtiyaç olmayacaktır.

Her şey veri tüketimine, bilgilerin saklanmasına ve öğrenilen düzeltmelere bağlıdır. Dolayısıyla, bir insanın (bildiğim kadarıyla) AI'nın teorik olarak gerçekleştiremeyeceği bir sorunu yoktur. Kimya durumunda bile. Gıdalar ve organlar üretirken, AI da teorik olarak bir gün biyolojik fonksiyonlar yoluyla üreyebilir ve hayatta kalabilir.

Yapay zekaya karşı insan kabiliyeti hakkında ikili olmak yerine, insanların insanların yapabilecekleri daha zorlayıcı şeyler olduğunu düşündüklerini görmek daha çok ilgilenirim ki bu da AI'nın başarması için zaman alacaktır.


Merhaba vol7ron. Spekülasyonlarla dolu olduğu için bu cevabı reddettim, bu yüzden çok yararlı bir cevap olduğunu düşünmüyorum ve ifadelerinizin çoğuna katılmıyorum. Kişisel olarak algılama. Her neyse, AFAIK, yorum yapabilirsiniz, çünkü 50'den fazla itibarınız var.
nbro

@nbro yorumlarında uzunluk sınırlamaları vardır ve üye olmadığım için yayınladıktan sonra yorum yapabilirim, sonra +100 alırım.
vol7ron

Hesabınızı oluşturduktan sonra 100 AF puanı alırsınız, AFAIK. Ancak, kabul etmediğim ifadelerin birkaçına dikkat çekmek istiyorum ve bence tutarsız veya belirsiz. İlk olarak, "Doğadan insanlar mantıklıdır" dersiniz. Burada mantıklı olarak ne demek istiyorsun? Sonra "Şimdiki durumda, insanların bazen mantıksız ya da tutarsız olduklarının farkındayız" dersiniz. Bana öyle geliyor ki argümanlarınız çok tutarlı ve bu nedenle çelişkili değil. Dahası, asıl amacınız: AI, insanların yapabildikleri her şeyi yapabilecektir çünkü buna karşı bir kanıtım yok: bu kötü bir argüman.
nbro

@nbro Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz! Cevabımın kalbinin şu soruyu ele aldığını söyleyebilirim - cevap “hayır”. Bu sadece spekülasyon ile ilgili değil, ama sorunun spekülasyonu davet ettiğini iddia ediyorum. Başlık “ mümkün olacak ” diyor . Herkes geleceği nasıl tahmin edebilir? Spekülatif. Spekülasyonlarım yapay zeka operasyonlarının sınırları dahilindeki geçmiş performans ve yetenekler üzerine kuruludur. Şu anki durumlarında insanlar gibi davranmayı engelleyen mevcut kısıtlamaları göz önünde bulundurur ve spekülasyon, gelecekte bir sorun olmayacaktır.
vol7ron

Spekülasyonların genel olarak yararlı olduğunu düşünmediğim için aşağı oy kullandım. Daha tutarlı olsaydınız ve ifadelerinizi tartışsaydınız aşağı oy kullanmazdım. Örneğin, "Her şey veri tüketimine, bilgilerin saklanmasına ve öğrenilen düzeltmelere bağlıdır" ifadesindeki "öğrenilmiş düzeltmeler" ile ne demek istediğinizi anlamıyorum. Ayrıca, farkında olmamanız durumunda, her şeyin verilerden çıkartılamayacağını da belirtmek isterim (yani, ML genellikle yetersizdir: örneğin, nedensel ilişkileri tespit edemez, sadece korelasyonlar).
nbro
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.