Şimdiye kadar MIST testini geçen herhangi bir AI var mı?


11

MIST , aşağıdakiler gibi ~ 80k önermelerden oluşan niceliksel bir insanlık testidir:

  • Dünya bir gezegen mi?
  • Güneş ayağımdan daha mı büyük?
  • İnsanlar bazen yalan söyler mi?
  • vb.

Bu testi bugüne kadar herhangi bir AI denedi ve geçti mi?

Yanıtlar:


8

Evet, bu AI'nin ne kadar yararlı olabileceği tamamen başka bir sorudur.

mpgac , MIST sorularının GAC-80K topluluğunda eğitilmiş "minimal akıllı bir AGI" dır . Sonuç olarak, bu testi "minimal" olarak geçebilmelidir. Bununla birlikte, GAC-80K corpus üzerinde eğitilmek, onu herhangi bir pratik amaç için eksik kılmaktadır. README'den:

Açıkçası bu, 2000 ve 2005 yılları arasında ortalama bir insana mantıklı gelebilecek sorular kullanılarak, yukarıda tasvir edilen türden sıradan sağduyulu sorular sorulduğunda minimal düzeyde akıllı bir sinyal üretebilmelidir. sorular şanstan daha iyi performans göstermemelidir.

Mpgac'ın amacı, bu testi geçmek için oluşturulabilecek diğer AI'larla karşılaştırmaktır. Ya da yazarın README'de yazdığı gibi:

Gökyüzünü tararken, algılanan radyo sinyallerinin akıllı bir kaynaktan mı yoksa sadece arka plan mı yoksa sensör gürültüsü mü olduğunu nasıl anlayabiliriz?

İdeal olarak, mpgac'tan "daha iyi" bir program oluşturmak istersiniz. ELIZA ile Turing Testi için bir temel olarak görülebilir, mpgac MIST testinin temelidir.

Mpgac'ın GitHub repo (yanı sıra GAC-80K corpus) burada mevcuttur .


2

Bunun tam olarak Doug Lenat'ın döngüsünün çok iyi olacağı bir test olduğuna inanıyorum ? Ama şu soruyu cevaplayamıyorum: o cesedin ne kadarı doğru cevap verebilir? Muhtemelen oldukça fazla! (ve bu testi kaç kişi geçebilir? Muhtemelen hepsi değil, ama çoğu ...)

[ama sik AI mı kabul edilir? muhtemelen değil ... bu yüzden konu dışı olabilirim. Ama imo bu veritabanı bir tür "istihbarat" ulaşan herhangi bir AI dahil edilmelidir ...]

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.