Ex Machina'yı yaratmaya ne kadar yakınız?


13

Ex Machina veya I, Robot filmlerinde bulunanlar kadar zeki olabilecek bir AI robotu yaratmaya çalışan veya zaten yaratmış herhangi bir araştırma ekibi var mı?

Tam farkındalıktan değil, kendi kararlarını verebilen yapay bir varlıktan ve bir insanın yapabileceği fiziksel ve entelektüel görevlerden mi bahsediyorum?

Yanıtlar:


22

Kesinlikle hiçbir yere yakın değiliz ve şu anda yapabileceklerimiz ile bu filmlerde tasvir edilenler arasındaki boşluğu nasıl kapatacağımız hakkında hiçbir fikrimiz yok.

DL yaklaşımları için mevcut eğilim (ana bilim disiplini olarak veri biliminin ortaya çıkmasıyla birleştiğinde) yapay zekaya çok fazla ilgi duyulmasına yol açmıştır.

Bununla birlikte, araştırmacılar ve uygulayıcılar 'AI Winter' derslerini öğrenmek ve kibirle uğraşmamak ya da mevcut başarıları çok fazla okumak için iyi yapardı.

Örneğin:

  • Transfer öğreniminde başarı çok sınırlıdır.
  • 'Zor sorun' (yani 'ham, yıkanmamış ortamı' makineye sunmak ve sıfırdan bir çözüm bulmak) DL tarafından popüler bir şekilde tasvir edildiği ölçüde ele alınmıyor: uzman insan bilgisi hala gerekli girdinin nasıl çerçevelenmesi gerektiğine karar vermek, parametreleri ayarlamak, çıktıyı yorumlamak vb.

AGI için hevesli biri umarım 'zor sorunun' aslında tek sorun olduğu konusunda hemfikirdir. Birkaç yıl önce, ünlü bir bilişsel bilim adamı " Bir bilgisayarda bile tek bir kavramı bile başarıyla temsil etmedik" dedi .

Bence, son araştırma eğilimleri bunu değiştirmek için çok az şey yaptı.

Bütün bunlar belki de karamsar görünüyor - öyle değil. Hiçbirimiz başka bir AI Kış istemiyoruz, bu yüzden mitolojiden ziyade mevcut tekniklerimizin sınırlarına meydan okumalı (ve dürüst olmalıyız).


1
Douglas Hofstadter.
NietzscheanAI

1

IBM Watson'un başarısına ve son 3 yılda derin öğrenmeyi kullanarak çok sayıda zorlu görevle başa çıkmanın inanılmaz ilerlemelerine dayanarak, Google veya Amazon gibi büyük bir yüksek teknoloji şirketinin 10 yıldan fazla bir süre içinde yararlı bir konuşma botu oluşturacağını düşünüyorum. (AI'nın saçakları üzerinde 25 yıldır çalıştım ve teknolojiyi daha uzun süre izledim. Bunlar heyecan verici zamanlar.)

Başlangıçta, kendi AI arkadaşınız ("Her"?), Daha derin bir felsefi konuşma veya romanların ya da insanlık koşullarının kavrayıcı bir yorumunu yapamayacaktır. Ancak, A ve B noktası arasındaki 5 olası rota arasında en iyi seçim veya bir kitabın grafiğini veya bir haber öyküsünün özetini veya bir ürünün neden daha iyi olduğu gibi konularda tam paragraflar yazabilir / konuşabilir. başka bir örnek (yüzlerce Amazon incelemesini değerlendirmeye dayalı olarak). Ve evet, sizden tam konuşulan cümleleri anlayabilecek ve hem sorguları hem de cevapları üretebilecektir.

Böyle bir botun çoğumuzun isteyeceği kadar faydalı olacağına inanıyorum. Elbette Amazon Yankı gibi özel bir donanım almanıza gerek kalmayacak. Bilgisayarınızın bulutta bulunması muhtemel olsa da, akıllı telefonunuzdaki yazılım aracılığıyla kullanılabilir (verilerin bulunduğu yer olduğu için).

Açıkçası, bu akıllı telefonlarda bir sonraki yeniliklerin ortaya çıkacağı yerdir - sizinle ilgili bağlamı ve sormanız muhtemel soruları kullanarak işitme ve konuşma ve anlam ayrımı daha iyi yapan sözlü arayüzler.


1

Yapay zekaya yönelik mevcut yaklaşımlarımız, ortalama bir insanın yapay sevgi varlıkları olarak algılayacağı şeylere uzaktan yakın bir şeyle sonuçlanamayacak kadar yetersiz.

Yapay zekaya yönelik mevcut yaklaşımlar, kendilerini yeniden programlayabilen tamamen işlevsel hesaplama makineleri oluşturarak kendi öğrenme kapasitemizin bir simülasyonunu içerir. Zekanın doğasını anlamak açısından kesinlikle iyi bir başlangıç ​​olsa da, aslında gerçek yapay zeka yaratmaktan çok uzaktır.

Gelişenleri öğrenmek sadece bizim kapasitemiz değil. Beynimizin kendileri, basit bir hücre yaşamından homo sapiens'e dönüşen bir bütün olarak bedenlerimizle birlikte, hücre içi seviyedeki temel biyokimyasal bileşenlerden, bugün oldukları büyüleyici, karmaşık organlara dönüştü. Bu nedenle, gerçek yapay zeka yaratmak için, öncelikle bu süreci çoğaltmakla başlamak en mantıklı olabilir: evrimleşme kapasitesiyle yapay yaşam yaratmak. İlk önce yapay DNA ve yapay hücreler yaratmaya başlamak ve oradan devam etmek en mantıklı olabilir.

Her neyse, bu makalede ve bu makalede , Silikon Vadisi'nden çıkma Alex St John neden Skynet , VIKI veya benzeri bir şeyin yakın gelecekte olası olmadığını ve neden bizim kavramamızın içinde olmayabileceğini ve yapay zekaya yaklaşım kötü bir yaklaşımdır.


2
Bir ispat bir simülasyon olduğunu bir kanıtı. İstihbarat simülasyon olsun olan istihbarat (fizik mevcut bilgisiyle) teorik argümanlar üzerine tamamen dayalı negatif cevap imkansız görünen açık bir sorudur, ancak ampirik Turing Testi gibi bir şey aracılığıyla olumlu cevap olabilir.
NietzscheanAI

@NietzscheanAI: Referans verdiğim makale, zeka simülasyonunun neden gerçek zeka ile aynı olmadığını daha ayrıntılı olarak açıklıyor.
John Slegers

Onu okurum. Önde gelen birçok fizikçi (örneğin, David Deutsch) evrenin klasik bir bilgisayar tarafından simüle edilebilecek bir kuantum bilgisayarı olduğuna inanıyor.
NietzscheanAI

@NietzscheanAI: Evet, evren dev bir kuantum bilgisayarı gibi görünüyor. Seninle bu konuda hemfikirim. Yapay zekaya yönelik mevcut yaklaşımlarımızdaki sorun o kadar çok değil, yapay beyinler imkansızdır, ancak önce canlılarda beyinlerin nasıl yaratıldığını anlamadan beyinler yaratmaya çalışıyoruz. Daha yüksek varoluş biçimlerine doğru evrilebilecek yapay bir hayat yaratmaya başlamak, bugünkü buraya nasıl geldiğimize göre, AI'yi geliştirmek için daha iyi bir yaklaşım olabilir ... Aynı yazarın diğer makalesine de bakın .
John Slegers

1
'daha basit yaşam biçimleriyle başlamak' iddiası, 1990'lı yıllarda Rodney Brooks'un 'somutlaşmış bilişin' Yeni YZ'sini 'kuran çalışmalarından kaynaklanan yapay zeka topluluğunda iyi kurulmuştur. Daha fazla ayrıntı için 'Filler satranç oynamıyor', 'Temsil Olmadan Zeka' ve 'Kambriyen Öncesi Zeka' başlıklı makaleye bakın.
NietzscheanAI

0

"havadan ağır uçan makineler imkansız" _ Lord Kelvin 1895

7 yıl sonra Wright kardeşler bir tane yaptılar.


Şu anda birçok güçlü dar yapay zekaya (özel görevlerde iyi) sahibiz, ancak biyolojik bir beyindeki gibi tek bir sistemde nasıl birleştirileceğini bilmiyoruz.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.