“Konsantrasyona” sahip herhangi bir yapay zeka var mı?


12

İnsanlar aynı anda birden fazla görev yapabilir (örn. Müzik dinlerken okuma), ancak daha az odaklanmış kaynaklardan gelen bilgileri ana odak noktamızdan veya görevimizden daha kötü verimlilikle ezberleriz.

Yapay zeka durumunda böyle şeyler var mı? Örneğin, sinir ağlarının böyle özelliklere sahip olduğundan şüpheliyim, ancak yanlış olabilirim.

Yanıtlar:


7

Douglas Hofstadter'in mektup dizisi analoji problemlerini çözmek için CopyCat mimarisi, anlamsal olarak bilgilendirilmiş bir 'çıkıntı' nosyonunu korumak için kasten tasarlanmıştır; Bir çözeltinin (bir kısmının) çıkma değeri nihayetinde sayısal olarak temsil edilmesine rağmen, belirlediği araçların geniş anlamda (en azından işlevsel olarak) 'bilişsel dikkatin' insan bilişinde işleyebileceği şekle karşılık gelmesi amaçlanmaktadır.


5

Belki de "odak" ya da "dikkat" olarak kavranması daha kolay olan konsantrasyonun yapay zekada oldukça geçmişi vardır. Bu cevap CopyCat'ten bahsediyor ve 80'lerde sinir ağları ile de çalışmalar vardı (örneğin , Neocognitron'un yaratıcısı Fukushima'dan ).

Son zamanlarda, sinir ağlarında dikkat ivme kazanıyor . Mekanizmalar derin sinir ağlarında öğrenmeye uygulanır.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.