Siri ve Cortana AI programları mı?


23

Siri ve Cortana, insanlar gibi hemen hemen iletişim kurar. Bazı sorular sorulduğunda esas olarak bize arama sonuçları veren Google’ın aksine (alarm veya hatırlatıcı ayarlamamak), Siri ve Cortana bize bir kişinin vereceği şekilde cevap veriyor.
Peki bunlar gerçek AI programları mı, değil mi?

("Soru" ile herhangi bir akademik soruyu kastetmiyorum ya da rota / sıcaklık sormayı kastetmiyorum, aksine fikir odaklı bir soru).


2
Sonucun iletilme şekli bir AI tanımlamaz. Yukarıdakilerin tümü (Siri, Cortana, Google Asistan) cevabı bulmak için benzer AI teknikleri kullanır. Cevabı kullanıcıya iletmek için farklı yollar kullanırlar. Siri, sizinle duman sinyalleri veya güvercinler veya kumda çizilen çizgiler kullanarak iletişim kuruyorsa, bu onu AI'den daha az yapmaz.
Florin Andrei

2
Yapay zeka olup olmadığına gelince: Yukarıdakilerin hepsi ANI - yapay dar zeka kategorisine girer ve bu da şimdi nasıl inşa edeceğimizi bilir. Hiç kimse henüz bir insani olduğu kadar yapay olarak yapabilecek bir yapay zeka olan yapay bir genel zeka olan bir AGI'nin nasıl yapıldığını da bilmiyor.
Florin Andrei

Yanıtlar:


18

Siri ve co. Bir dereceye kadar AI vardır. Normal etiket "Zayıf AI" dır ("dar" veya "yumuşak" AI olarak da bilinir). Bu çıkıyor Zayıf AI Wikipedia article açıkça Siri atıfta:

Siri, iyi bir dar zeka örneğidir. Siri sınırlı önceden tanımlanmış bir aralıkta çalışır, karmaşık bir yapay zeka örneği olmasına rağmen, gerçek bir zeka, öz-farkındalık, yaşam yoktur. Ted Greenwald, Forbes (2011) 'de şöyle yazdı: "iPhone / Siri evliliği, bir dizi dar AI tekniğini ve buluttaki büyük verilere erişimi birleştiren hibrid AI'nın gelişini temsil ediyor." AI araştırmacısı Ben Goertzel, 2010'daki blogunda, Siri'nin, başvurunun sınırları dışında sorular sorarsanız can sıkıcı sonuçlarla kanıtlandığı "ÇOK dar ve kırılgan" olduğunu belirtti.

Zayıf AI'lerin "karıştırılması" nın, bazı argümanlarla (bkz. Searle'nin Çin Odası argümanına) "daha güçlü" bir AI yapmadığına dikkat etmek önemlidir , ancak 2016'da henüz kesin bir cevap yoktur.


8

Her ikisini de AI elementlerine sahip olan / kullanan olarak sınıflandırırdım, evet. Ancak ikisinin de gerçekten "akıllı" (AGI anlamında) bir programı temsil ettiğini söyleyemem.

Ama işte ovalama ... diğer sorularda AI'nın tanımlarını soran soruları göreceğiniz gibi, AI'nın başarılı bir şekilde yapmaya başladığı her şeyin "AI" olarak kabul edilmeyi bıraktığı bir tür memetik şey var. Bu yüzden AI her zaman erişilemez bir durumdur, çünkü her zaman "insanların yapabileceği bir şey bilgisayarların yapamadığı" dır ve bir kez bilgisayar bunu yapabilirse, artık AI değildir. Bu yüzden bunu göz önünde bulundurun.2

Kısa Cevap, Hayır .

Açıklanan, Siri ve Cortana sadece çıkarım motorları . Makine Öğrenme Tekniklerini kullanarak konuşmadan metin sentezleme ve sözcüksel haritalardan metin ayrıştırma yetenekleri ne kadar alkışlanabilse de, eser hala bir girdi ve verilen bir çıktıyı üreten sayısız Q / A tuğlası ile eğitilmiş bir programdır. Bir sorunun kelimelerinin olasılık dağılımını istatistiksel olarak haritalamak ve buna göre bir cevap üretmek sadece bir AI DEĞİLDİR , ancak çoğu zaman Dar Zeka olarak sınıflandırılabilir .

www.cleverbot.comböyle bir sistemin bir örneğidir. Bahsettiğiniz olanlar bu türden sadece daha sofistike ve yüksek mimarili versiyonları; örneğin, WolframAlpha (Siri), Computer Kernel (Cortana) ile bağlantı. Aslında, kontrol ifadelerinin (If-Else) çok sayıda doğal kullanımı vardır.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.