Turing Testi veya varyantlarından herhangi biri, güvenilir bir yapay zeka testi midir?


35

Turing Testi yapay zeka ilk test oldu ve şimdi biraz modası geçmiş olduğunu. Toplam Turing Testi çok daha sofistike bir sistem gerektiren bir daha modern bir test olmayı hedeflemektedir. Yapay zeka (zayıf yapay zeka) ve yapay genel zeka (güçlü yapay zeka) tanımlamak için hangi teknikleri kullanabiliriz ?


6
Kesinlikle çok sayıda katılımcıyla istatistiksel bir yaklaşım gerektirir. Turing Testini geçmeyecek bazı insanlarla tanıştım.
SF.

1
Zekayı ne olarak tanımladığınıza bağlıdır.
baranskistad

Yanıtlar:


16

Turing Testinin retorik noktası, 'insanlık için' testi ' iç bileşenler yerine gözlemlenebilir sonuçlara yerleştirmesidir . Eğer yaptığınız gibi bir kişiyle bir AI ile etkileşim içinde aynı davranırdı, nasıl olabilir Eğer aralarındaki farkı biliyor musunuz?

Ancak bu, güvenilir olduğu anlamına gelmez, çünkü zekanın birçok farklı bileşeni vardır ve birçok entelektüel görev vardır. Turing Testi, bazı bakımlardan, bütün güvenilir de değil davranışlara insan tepkisi hakkında - yani birçok kişi düşünce hatırlamak ELIZA , çok basit bir chatbot mükemmel dinleyiciydi ve derinden duygusal çok çabuk karıştı. Ikea reklamını , duygusal bağın lambadan ziyade insan izleyiciden (ve müzikten) geldiği bir lamba atma konusunda aklıma getiriyor .

Belirli ekonomik faaliyetler için test yapmak çok daha pratiktir - örneğin bir Uber sürücüsünün yerine geçen bir AI yazabilirse, bunun ne anlama geleceği, bir kişinin bir sohbet sohbetini yaratabileceğinden çok daha açıktır.


10

Turing Testinin sorunu, makinelerin insana benzeme yeteneğini test etmesidir. Her AI türünün insanlara benzemesi gerekmez. Bu Turing Testini daha az güvenilir yapar. Ancak, gerçek bir test olduğu için hala faydalıdır. Ayrıca, Turing Testinden, Loebner Ödülünden geçmek için en yakın olan veya geçen için bir ödül olduğu da dikkate değerdir .

İstihbaratın akıllı ajan tanımı, önceki tecrübeye ve bilgiye dayalı bir performans ölçüsünün beklenen değerini en üst düzeye çıkarmak için davranırsa bir ajanın akıllı olduğunu belirtir. ( Vikipediden başka bir deyişle ). Bu tanım daha sık kullanılır ve insanlara benzeme yeteneğine bağlı değildir. Ancak, bunu test etmek daha zordur.


7

Klasik Turing Testinin kesinlikle sınırlamaları var. Henüz burada bahsetmediğim için, Turing Testinin gerçekte gerçek 'bilinci' tespit etmenin yetersiz kalmasının en sık belirtilen nedenlerinden biri olan Çin Odası'nı okumanızı önereceğim . Ancak, Turing Testini öneren orijinal makalede Turing'in kendisinin, testin bilinci tespit etmek için bir test olmadığını açıkça kabul ettiğini de belirtmiştim :

"Makineler düşünebilir mi?" Sorusunu düşünmeyi öneriyorum. Bu, "makine" ve "düşün" terimlerinin anlamlarının tanımları ile başlamalıdır. Tanımlar, kelimelerin normal kullanımını mümkün olduğunca yansıtacak şekilde çerçevelenmiş olabilir, ancak bu tutum tehlikelidir. "Makineler düşünebilir mi?" sorusunun anlamı ve cevabının olduğu sonucundan kaçmak zor. Gallup anketi gibi istatistiksel bir ankette aranacak. Ama bu çok saçma. Böyle bir tanımlamaya teşebbüs etmek yerine, soruyu kendisiyle yakından ilgili olan ve görece net olmayan kelimelerle ifade edilen başka bir soru ile değiştireceğim.

Sorunun yeni şekli 'taklit oyunu' olarak adlandırdığımız bir oyun olarak tanımlanabilir.

Bu taklit oyun, bugün bildiğimiz bir test (ve ayrıca Benedict Cumberbatch ve Keira Knightley'in başrollerini oynadığı yeni bir sinema filminin ilham kaynağı).


1
Mükemmel cevap. Ayrıca “Taklit Oyunu” ndan “Turing Test” e kaymanın sonuçları hakkında bazı derin yanılgılara yol açtığı fikrini de paylaşıyorum. (Pornbots, Turing Testini her zaman geçer;)
DukeZhou

5

Yapay Zekanın vahşi doğada birçok tanımı vardır. Tüm bu tanımlar, alanlardan birinin (veya daha fazlasının) bir parçasıdır. Dört ana alan vardır ve aşağıdaki resim buna biraz ışık tutacaktır.

görüntü tanımını buraya girinTuring Test, en başta insanların nasıl düşündüğü ya da davrandığıyla ilgilenen kardinalitenin sol tarafı etrafında döner. Ancak, bunun sadece hepsi olmadığını biliyoruz. Turing Testinin, AI'nın genel anlamda ne olduğuna gelince, sunacağı çok şey yok.
Vikipedi'nin belirttiği gibi Turing Test, bir insana denk veya ayırt edilemez davranış sergileyen makineleri test etmek için yaratıldı. Yapay Zeka, insanların yapabileceklerinden veya nasıl davrandıklarından çok daha fazlasıdır. Tutarsız ve bazen insanlık dışı olarak kabul edilen birçok insan davranışı vardır.
Çin Oda Argümanı “Bilinç v / s Bilincin Simülasyonu” söz konusu olduğunda çok önemli bir şeye odaklanır. John Searle, bir makinenin (ya da insanın) çok sayıda önceden tanımlanmış kurala (algoritma) uymasının, aklı düşünmeden ya da sahip olmadan, görevi tamamlamak için mümkün olduğunu savundu. Zayıf AI'ler anlama yeteneğini simüle etmede iyidir ancak ne yaptıklarını gerçekten anlamadılar. "Farkındalık" sergilemezler ve kendileri hakkında temsil oluşturmazlar. "Bunu istiyorum biliyorum v / s" istiyorum iki farklı şey.

Zihin Teorisi, iyi bir AI'nın sadece üzerinde çalıştığı dünyayla ilgili değil, aynı zamanda dünyadaki diğer ajanlar ve varlıklarla ilgili bir temsil oluşturması gerektiğini de belirtiyor. Bu iki farkındalık ve zihin kuramı kavramı, zayıf ve güçlü yapay zeka arasında ince bir çizgi çizer.

Turing Testine gelince, birçok temelde başarısız oluyor ve teste başka bir katman ekleyen Total Turing Testini de yapıyor. Araştırmacıların çoğu, Turing Testinin asıl amacın sadece dikkat dağıtıcı olduğuna inanıyor, bu da onları verimli çalışmalardan alıkoyan bir şey. Bunu düşünün, insan ve makine arasında ayrım yapmak için zor bir aritmetik problemi sorduğunuzu varsayalım. Makine insan gibi davranmak istiyorsa yalan söyleyecektir. İstediğimiz bu değil. Turing Testine gitmek, oluşturulabilecek AI'ye üst sınırı belirler. Ayrıca AI'nın hareket etmesini ve insanlar gibi davranmasını sağlamak iyi bir fikir değildir. İnsanlar her zaman doğru kararlar vermede pek iyi değillerdir. Tarih kitaplarımızdaki savaşları okumamızın nedeni budur. Verdiğimiz kararlar genellikle önyargılıdır, bencil kökenleri vardır, vb.

AI testi için bir test olduğunu sanmıyorum. Bunun nedeni, AI'nın birçok tanımı, birçok türü vardır. Bir AI'nın zayıf ya da güçlü olup olmadığı gibi sorulara cevap ararken etiketlenebilir, "Bunu istediğimden eminim ki istiyorum", "Kimim ve tam olarak ne yapıyorum (makinenin bakış açısından)", artı Yukarıda bahsettiğim diğer bazı sorular.


3

Testin nasıl yapıldığına bağlıdır. Örneğin, insanlar birkaç yıl önce bir makinenin Turing Testini başarıyla geçtiğini iddia ettiğinde, kriterler oldukça zayıftı. İnsanların sadece% 30'unu 5 dakika kandırmak zorunda kaldı. Bu pek bir test değil. Bunu perspektife sokmak için muhtemelen şizofreni, otizm, öğrenme güçlüğü veya demansı bu kriterler ile tespit edemezsiniz.

Yutturmaca rağmen, mevcut AI'ler oldukça basit sorular kullanarak zamanın% 100'ünde tespit edilebilir.


İyi bir nokta. "Yeterli sayıda soru verildiğinde ..." (Tabii ki, Voight-Kampff testinde sınırlı sayıda soru ile oldukça etkili görünüyor;)
DukeZhou

2

Turing Testi veya varyantlarından herhangi biri, güvenilir bir yapay zeka testi midir?

Miyopi

Evet, Yapay Zeka terimini Alan Turing'in Taklit Maçı Oyunu veya değişkenlerinden biri olarak tanımladıysanız. Bu yaklaşım aynı zamanda, AI ortaya çıkmadan önce insanların sözcüğü yorumladığı şekliyle zeka tanımı olarak hem geçerli hem de çok sınırlı olabilir.

Kanıtlanmış Zeka

Sonuç olarak, yapay veya başka türlü zekanın ölçülmesinde çok sayıda alternatif yaklaşım vardır.

 • Satranç ustası olmak
 • Kazanan bir satranç programının yazılması
 • Çok seçici bir uluslararası ödül almak
 • Bir savaşı veya huzuru kazanan bir strateji oluşturma
 • İş dünyasında ya da politikada binlerce elemenin ortadan kaldırılması
 • Önemli insan paradigması değişimleri yaratan harika makaleler, makaleler, senaryolar, dersler, konuşmalar, kitaplar veya şiirler oluşturma
 • Mensa testinde dahi seviye sonuçlarının gösterilmesi
 • Dünyanın en zengin insanlarından biri olmak

Normal Zekanın Normal Ölçümü

Ancak bunlar, bir tür istisnai istihbarat ölçümleridir, çünkü bu bölgelerdeki liderler, çoklu gerçek yaşam senaryolarında dikkate değer bir başarıya yol açacak şekilde birçok alan üzerinde istihbaratları güvenilir bir şekilde uygulamışlardır. Güvenilirlik, istihbaratın kendisinin değil, zekâya sahip olan kişinin bir niteliğidir.

Bunlar daha sıradan, belki de daha geçerli ve güvenilir istihbarat önlemleri.

 • Aile üyelerinin arkadaşlarının ve ortaklarının dikkatlice görüşülmesiyle sağlıklı ve sevgi dolu çocukları doğrulamak
 • Bir zamanlar somut ve ölçülebilir bir şekilde kırılmış olarak tanımlanmış ve istihbarat anlama, analiz ve iyileştirici eylem uygulamasının bir sonucu olarak ölçülebilir bir şekilde düzeltilmiş bulunan birçok değişik tür koşulunun tekrarlanan ve başarılı çözümü
 • Konuşmacıların kendi başarılarını konuşmacılar tarafından belirlenen fikirlere ve örneklere bağlayan katılımcılar arasında ölçülebilir konuşma zekası

Gerçekten İstenilen Son Hedefler Nelerdir?

Belki de Turing Testinin temel özelliği yapay olmasıdır. Yapay zeka AI yazılımından istediğimiz şeyse, alacağımız şey budur. Ancak, daha fazla veya çok daha az bir şey isteriz.

Bazı bilgisayarların arkadaşımız, akıl hocamız ve gelir, etki, popülerlik ya da miras olarak kişisel başarımıza götüren sıra dışı yeteneklere sahip ücretsiz bir çalışan olması daha iyi olmasını istiyoruz.

Bazı bilgisayarların etki alanına özgü işleri yapmasını ve tam anlamıyla araçlar olarak kalmasını istiyoruz, belki bir kişilik ve sıcaklıkla, bir gemi veya başka bir karmaşık cihaz gibi, insan isimlerini veriyoruz, ancak ulaşılamayan yeteneklerin öngörülemezliği olmadan. insan zekası.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.