Prolog hala AI'de kullanılıyor mu?


17

Wikipedia'ya göre ,

Prolog, yapay zeka ve hesaplama dilbilimi ile ilişkili genel amaçlı bir mantık programlama dilidir.

Hala yapay zeka için kullanılıyor mu?


Bu, 2014 kapalı beta ile ilgili bir soruya dayanmaktadır. Yazar 330 UID'ye sahipti.

Yanıtlar:


14

Yapay zekanın en uzun süre akademik bir çaba olduğunu hatırlayan Prolog, çalışmanın ve uygulanmasının bir parçası olarak kullanılan ilk dillerden biriydi. Nadiren büyük ticari uygulamalara dönüştü, ünlü bir ticari uygulamanın, prologun NLP için kullanıldığı Watson'da olduğunu söyledi .

University of Edinburgh diline katkıda ve bazen "Edinburgh Prolog" olarak sevk edildi. Bu edilir halen akademik öğretileri kullanılan yapay zeka tabii bir parçası olarak orada.

Prolog'un yapay zekada güçlü olarak görülmesinin nedeni, dilin özyinelemeli yöntemlerin ve kalıp eşleşmesinin kolay yönetimine izin vermesidir.

IBM Thomas J. Watson Araştırma Merkezi'nden Adam Lally ve Stony Brook Üniversitesi'nden Paul Fodor'u alıntılamak için :

Prolog dili çok ifade edicidir ve özyinelemeli kuralların ayrıştırma ağaçlarındaki erişilebilirliği ve koşulların yokluğunu kontrol etmek için başarısızlık olarak olumsuzlama işlemini temsil etmesine izin verir.


11

Evet, diğer yanıtlarda belirtildiği gibi, Prolog aslında IBM Watson'da kullanılmaktadır. Prolog bugünlerde çok fazla "hype" ve "buzz" almıyor, ama yine de kesinlikle kullanılıyor. Her zaman olduğu gibi, parladığı belirli belirli alanlara ve kullanımıyla iyi eşleşen belirli tekniklere sahiptir. Özellikle, Endüktif Mantık Programlama , Kısıtlama Mantık Programlama , Yanıt Seti Programlama ve bazı NLP uygulamaları Prolog'un kapsamlı kullanımını içerebilir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.