Üzerinde dur işareti olan bir tişört bulunan bir kişi Google'ın kendini sürdüğü araba durur mu?


19

In Google'ın Öz Sürüş Otomobil için Engeller gizli yazıda bunu okuyabilir:

Google'ın arabaları, şantiyelerde kullanılan geçici işaretlerle ilgilenmek için tanıtılan bir özellik olan haritada bulunmayan dur işaretlerini algılayabilir ve bunlara yanıt verebilir.

Google, araçlarının neredeyse tüm eşlenmemiş dur işaretlerini tanımlayabildiğini ve bir işareti kaçırırlarsa araçların her zaman trafik, yaya ve diğer engelleri aradığı için güvende kalacağını söylüyor.

Bir araba, önünde dur işareti olan bir tişört giyen önündeki birini (çarpışma yolunda değil) fark ederse ne olurdu. Tepki verir ve arabayı durdurur mu?

Yanıtlar:


9

Google'ın kendi kendini süren aracı, büyük olasılıkla karayolu envanter yönetimi için Google sokak görünümü resimlerini kullanarak trafik işaretlerinin eşlenmesini kullanır . Trafik işaretleri veritabanında değilse, yine de trafik ışıkları gibi belirli sabit nesnelerin varlığından ayırt edilebilen hareketli nesneleri “görebilir” ve algılayabilir. Böylece yazılımı nesneleri boyut, şekil ve hareket modellerine göre sınıflandırabilir. Bu nedenle, bir kişinin trafik işareti ile karıştırılması pek olası değildir. Bkz: Google'ın kendi kendine giden arabası yayaları nasıl tanımlar?

resim açıklamasını buraya girin

Resim: Teknoloji İncelemesi

Böyle bir iddiayı desteklemek için Carnegie Mellon Üniversitesi'nde robot profesörü olan Illah Nourbakhsh , New York Times dergisine otonom sürüş arabaları hakkında bir hikaye anlattı ve şu varsayımsal senaryoyu içeriyor:

Dışarıda yürüyorlarsa ve güneş sadece doğru parlama seviyesinde ise ve yanınızda duran aynalı bir kamyon var ve güneş o kamyondan sekiyor ve adama çarpıyor, böylece artık yüzünü göremiyorsunuz - Eh, şimdi arabanız sadece bir dur işareti görüyor. Tüm bunların gerçekleşme şansı gittikçe azdır - çok, çok olası değildir - ama sorun şu ki milyonlarca arabaya sahip olacağız. Muhtemelen her zaman olacak.

Yine de, araba her zaman trafik, yayalar ve diğer engelleri aradığı için risk minimum olacaktır.

Kaynaklar:

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.