Bir sistemin akıllı kabul edilmesi için kriterler nelerdir?


9

Örneğin, bir güneş saatinin "akıllı" olmamasının nedenlerini sağlayabilir misiniz ? Güneş saati çevresini algılar ve rasyonel davranır. Zamanı verir. Aynı zamanda algıları depolar. (Mühendisin üzerine yazdığı sayılar.)

Kendi kendini süren bir otomobilin hangi özellikleri onu "akıllı" yapar?

Akıllı olmayan madde ile akıllı bir sistem arasındaki çizgi nerede?


Kontrol teorisini okuduktan sonra wikipedia : Güneş saati sadece bir kontrol sisteminin dört fonksiyonundan ikisini gerçekleştirir: 1: ölçü 2: karşılaştır, 3: hesaplama 4: doğru
Conor Cosnett

Yanıtlar:


4

Tipik olarak, ben bakımından istihbarat düşünüyorum kontrolünün ait algı . [1] Zeka ile ilgili ancak farklı bir tanım, gelecekteki olası durumların (en azından kısmi) kısıtlanmasıdır. Örneğin, akıllı bir satranç oyuncusu geleceği nadiren 'satrançta daha zayıf bir rakibe kaybetti' devletlerini içeren; bu eyaletleri 'satrançta kazanılmış' eyaletlere taşıyan değişiklikler yapabilirler.

Bunlar, derece farklılıkları hakkında konuşabileceğimiz geniş ve sürekli zeka tanımlarıdır. Güneş saati çevresi üzerinde herhangi bir kontrol uygulamaz; pasif bir gölge düşürür ve bu yüzden konuşmaya değer zekası yoktur. Öte yandan, bir ısıtma veya soğutma sistemine bağlı bir termostat, çevresini kontrol ederek sensörün sıcaklığını tercih edilen bir aralıkta tutmaya çalışır. Yani bir termostatın zekası vardır, ancak çok fazla değildir.

Kendi kendini süren arabalar açıkça bu zeka tanımlarına uyar.


[1] Kontrol, dış dünya hakkında bazı gerçekleri algılayan ve aynı zamanda bu gerçeği değiştirmenin bir yoluna sahip olan dinamik sistemlerle ilgilenen bir mühendislik dalı olan kontrol teorisi bağlamında kastedilmektedir . Algı gözlemlerle açıkça tezat teşkil ettiğinde, tipik olarak gözlemlerin soyut bir özelliğine işaret eder (tek tek piksellerden ışığın yoğunluğunu gözlemlersiniz, temsil ettikleri elmayı algılarsınız) ama burada bunu gözlem içeren bir üst küme olarak kastediyorum. Termostat sıcaklığı algılayan ve algıladığı sıcaklık üzerine baskı uygulayan dinamik bir sistemdir.

(Burada, termostatın, sıcaklık "gerçekte" ne olursa olsun, doğrudan sensör okumasına önem verdiği felsefi bir nokta var. Bence bu zekaya dahil edilmesi gereken bir şey değil ve kendi adını hak etmeli, çünkü farkı anlamak algı ve gerçeklik ile kişinin algılarının gerçeğe uygun olduğundan emin olmaya çalışmak, zekadan kısmen bağımsız görünen başka bir şeydir.)


Termostat, minimal akıllı bir sisteme mükemmel bir örnektir. "Algı kontrolü" ile ne demek istediğinize bir örnek verebilir misiniz?
Conor Cosnett

1
@JohnConorCosnett eklendi. Diğer tanım Eliezer Yudkowsky'nin yazımından geliyor, ama şu anda iyi bir referans bulamıyorum.
Matthew Graves

2

Bir sistemi akıllı kılan şeyin ne olduğunu sormak neredeyse 'bu bağlamda yapay zeka ile ne demek istiyoruz?' ve bu sorunun gerçekten doğru yöneltildiğini düşünüyorum.

Çalışmalarımdan, 'Yapay Zeka' nın kullanımı için çekici ama belki de yanıltıcı bir terim olduğunu görmeye başladım ve bu kendi kendini süren otomobillerin ve dünyayı ele geçirecek robotların görüntülerini çağrıştırıyor.

Ne temsil moreso AI ve 'akıllı' sistemler buldum bir yardım veya işler bir destektir için çalışıyor bize yerine tek nedeni bizden ... beni dinle:

Akıllı bir sisteme atlamayı benim için yapan şey, sistemin 'adapte / öğrenmeye' başladığı veya doğrudan yapmasını söylemediğim şeyleri yapmaya başladığı adımdır. Güneş saati ile, her bir santimini elle ölçtüm ve kestim ve belirli bir şey yapmak için belirli bir şekilde koydum.

Bir programcı otomatikleştirdiği bir arabaya girdiğinde, doğrudan programlamadığı veya belki de beklemediği bazı şeyleri yapabilir (sadece bir örnek: bir sürü insanın bir yere gittiğini görmek için bazı veritabanlarını sorgulamak, bir konserin olduğunu keşfetmek orada ve sürücünün tarif / bilet isteyip istemediğini sormak)

-

Sonuç olarak, benim için akıllı bir sistem , kendimizi belirli bir işi yapmak için 'eğittiğimiz' bir sistemden ziyade , bizi eğitecek ve destekleyecek şekilde inşa ettiğimiz sistemdir. 'Akılcı' davranışın ne olduğunu söylemediğimizde bile 'akılcı' olarak açıklayan ve uyum sağlayan ve destekleyici sistemler.


"Bunu doğrudan söylemediğim şeyleri yap" ı tanımlamak zor. Yeterli karmaşıklığa sahip herhangi bir sistem, doğrudan belirtmediğiniz şeyleri yapar ve hatta insanları şaşırtır (insanlar sadece basit sistemlerin davranışını tahmin edebilir). Eliza sohbet botu insanları şaşırttı. Kaotik bir sarkaç nasıl olur ?) Ama arabamın kalıpları algılayıp bir konser bulup keşfetmediğini kabul ediyorum ve anneannem bile bunu akıllıca düşünecekti.
Conor Cosnett

1
Evet, bu noktada biraz uzakta olabileceğimi kabul ediyorum. Orada orada pek çok kelime var ama sadece AI bana bile bir şey değil anlamında ben farklı görüntülemek için geldim şey olduğunu anlatmaya çalışıyordu olabilir duygulu kötü robotların yol; bunun yerine Watson gibi bizi eğiten ve destekleyen destekleyici hizmetler ve sistemler. Dolayısıyla, bu çerçevede bir 'akıllı' sistem analiz edilmelidir. Çürük bir ortam değil, aradığımızı bilmediğimiz şeyleri bize öğrenebilen ve öğretebilen bir uyarlama sistemi.
Avik Mohan

-2

Zeka, bir amaca hizmet etme eyleminin verimliliğidir.

Hem güneş saatleri hem de kendi kendine giden arabalar akıllı sistemlerdir.

Bir amaca hizmet eden her şey zeka gösterir.

Bir şey, daha az adımda bir amaca ulaşırsa, başka bir şeyden daha zekidir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.