İnsan benzeri duyguları deneyimleyen yapay zekâlar geliştirerek hangi amaca hizmet ederdi?


19

Wall Street Journal'ın yakın tarihli bir makalesinde Yann LeCunn şu açıklamayı yapıyor:

İnsan düzeyinde AI elde etmenin bir sonraki adımı, akıllı ama özerk olmayan makineler yaratmaktır. Arabanızdaki AI sistemi sizi güvenli bir şekilde eve götürecek, ancak içeri girdikten sonra başka bir hedef seçmeyecek. Oradan, duygular ve ahlaki değerlerle birlikte temel sürücüler ekleyeceğiz. Beynimizin yaptığı gibi öğrenen makineler yaratırsak, insan benzeri nitelikleri ve kusurları miras aldıklarını hayal etmek kolaydır.

Şahsen, genellikle yapay zekâlar için duygular hakkında konuşmanın aptalca olduğu pozisyonunu aldım, çünkü duyguları yaşayan yapay zeka yaratmak için hiçbir sebep olmazdı . Açıkçası Yann aynı fikirde değil. Yani soru şu: bunu yaparak hangi amaca hizmet ederdi? Yapay zeka yararlı bir araç olarak hizmet etmek için duygulara ihtiyaç duyar mı ?


1
Olası yinelenen Neden birilerini acze duygusal desicion verme bir AI içinde simüle etmek? Kabul edilen cevap ("Meh, insan programcıların AI programlarını sürdürmeleri daha kolay olacaktır.") Heyecan verici veya harika olmayabilir, ancak en azından yarı duyarlı ve makul görünebilir.
Sol SE On 10_6_19

Alternatif bir ihtimal de var: Biz ille olmaz istediğiniz deneyim insan benzeri duygular, ama bu daha gelişmiş AI teknikleri (o zaman tahmin edilemez olurdu, çünkü onlara haklar, vs. vs. vermem gerekir) o Al'leri geliştirmek (derin öğrenme gibi) yanlışlıkla insan benzeri duyguları deneyimleyen yapay zeka geliştirir. Onları istemiyoruz değil, yine de gelebilirler. Yapay Takviye-Öğrenme Ajanları Ahlaki Olarak Önemli mi? bu olasılığı tartışır.
Left SE On 10_6_19

Yanıtlar:


11

Bu sorunun cevabı, bu tahtadaki birçok kişinin aksine, kesin olduğunu düşünüyorum. Hayır biz yok ihtiyacımız biz zaten yararlıdır ilgisi var AI sayısız miktarda görebileceğiniz gibi, yararlı olduğu duygu var AI adlı.

Ancak soruyu daha fazla ele almak için AI'nin duygularını gerçekten veremeyiz . Sanırım alabileceğimiz en yakın şey 'Bu yapay zekâyı bir insanın yaptığı gibi davranabilir miyiz insert emotion?' Bir anlamda, içinde tahmin edilmektedir duyguyu sahip, ama bu bambaşka bir tartışma bu.

Hangi amaçla? Akla gelen tek acil neden, video oyunları veya diğer eğlence amacıyla daha gerçekçi yoldaşlar veya etkileşimler oluşturmak olacaktır. Adil bir hedef,
ama gerekli olmaktan uzak. Bazı binaların lobisinde yapay zekalı bir tebrik robotu bile olsa, muhtemelen sadece samimi davranmasını isterdik.

Yann, süper gelişmiş AI'nın daha insan benzeri niteliklere ve kusurlara yol açacağını söylüyor . Sanırım daha çok 'yapay zekamıza daha insani nitelikler ya da başka bir deyişle kusurlar verecek' gibi . İnsanlar üzgün veya öfkeli olduğunda mantıksız davranma eğilimindedir ve çoğunlukla sadece rasyonel AI istiyoruz.
Hata yapmak dedikleri gibi insandır.

Yapay zeka ve öğrenme algoritmalarının amacı, insanlar gibi davranan veya 'düşünen' sistemler oluşturmaktır, ancak daha iyidir. Mümkün olduğunca az uğraşırken uyum sağlayabilen veya evrilebilen sistemler. Duygusal AI'nin kullanımları vardır, ancak kesinlikle yararlı bir sistem için ön koşul değildir.


5

Bence asıl soru şu: Neden bir yapay zeka kurmaya çalışıyorsunuz? Eğer bu hedef açıksa, yapay zekâda duygusal bölüme sahip olmanın anlamlı olup olmadığı konusunda netlik sağlayacaktır. Terapötik nedenlerle geliştirilen "Paro" gibi bazı girişimler, bazı insan benzeri duygular sergilemelerini gerektirir. Yine, duyguları "sergilemek" ve "hissetmek" duygularının tamamen farklı iki şey olduğuna dikkat edin.

Ses tonlarını veya yüz seğirmelerini sempati, şefkat, arkadaşlık veya her şeyi ifade etmek için paro gibi bir şey programlayabilirsiniz - ancak bunu yaparken bir paro sahibiyle empati kurmaz - sadece fiziksel tezahürleri gerçekleştirerek taklit eder. bir duygu. Bu duygunun insan beyninde uyandırdığı şeye asla daha yakın bir şey "hissetmez".

Dolayısıyla bu ayrım gerçekten önemlidir. Bir şeyi hissetmeniz için, hissetme kapasitesine sahip bağımsız bir özerk konu olması gerekir. Duygu harici bir insan ajanı tarafından dayatılamaz.

Yani hangi amacı çözdüğü sorusuna geri dönmek - cevap gerçekten - Bağlıdır. Ve silikon bazlı yapay zeka ile şimdiye kadar elde edeceğimizi en çok düşündüğüm, duyguların sadece fiziksel temsillerinin alanı olarak kalacak.


Katılmaya eğilimliyim. Ve belki de benim düşüncem çok sınırlı, ama düşündüğüm AI uygulamalarının çoğu duyguları olan AI'dan faydalanmayacaktı. En azından sanırım şimdi burada oturuyor. Belki bir gün geriye bakıp yanıldığımı anlarım.
mindcrime

Yapay zekanın duyguları olması / olması gerektiğini zorunlu kılmak, yanlış yerleştirilmiş bir beklenti. AI temelde bir takım araçlardır ve bu nedenle uygulamaya da ihtiyaçlara göre karar verilmelidir. Bazı kullanım durumları duygusal yön gerektirebilir, bazıları gerektirmeyebilir. Kim bilir!
Kingz

4

Bence bir AI ajanının yararlı olması için duygular gerekli değildir. Ama ben de ajan çok çalışmak daha keyifli hale düşünüyorum düşünüyorum. Konuştuğunuz bot duygularınızı okuyabilir ve yapıcı bir şekilde tepki verebilirse, onunla etkileşim kurma deneyimi, belki de muhteşem bir şekilde çok daha hoş olacaktır.

Faturanız veya ürününüzle ilgili bir şikayetle bugün bir insan çağrı merkezi temsilcisiyle iletişim kurduğunuzu düşünün. Çatışmayı öngörüyorsunuz. Hatta aramamaya karar vermiş olabilirsiniz, çünkü birisi söylediklerinizi yanlış anladığı veya düşmanca ya da aptalca cevap verdiği için bu deneyimin acı verici, savaşçı veya sinir bozucu olacağını biliyor olabilirsiniz.

Şimdi, şimdiye kadar tanıştığınız en nazik, en odaklanmış müşteri destek görevlisini (Komutan Verileri) aradığınızı düşünün. Çoğu çağrı temsilcisine göre büyük bir gelişme, değil mi? Öyleyse, çağrı temsilcisi Verilerin ruh halinizi de tahmin edip duygusal durumunuzu etkisiz hale getirmek için şikayetlerinize uygun bir şekilde yanıt verebileceğini hayal edin ... bu adamla evlenmek istersiniz. Mavi veya sıkıldığınızda ya da bazı mutlu haberleri paylaşmak istediğinizde çağrı temsilcisi verilerini çağırırsınız. Bu adam bir gecede en iyi arkadaşın olacaktı - kelimenin tam anlamıyla ilk çağrıda seviyorum.

Bu senaryonun geçerli olduğuna ikna oldum. Kendi kendime "I Robot" dan Data veya Sonny gibi karakterler için şaşırtıcı bir çekim olduğunu fark ettim. Ses çok rahatlatıcı ve beni anında rahatlatıyor. Bot da çok zeki, sabırlı, bilgili ve anlayışlı olsaydı ... Gerçekten, sağlıklı bir duygusal zeka dozu ile donatılmış böyle bir botun, etkileşime girmesi çok hoş olabileceğini düşünüyorum. Tanıdığım herkesten çok daha ödüllendirici. Ve bence bu sadece ben için geçerli değil.

Bu yüzden evet, bence bir robotun kişiliğini duyguları ve duygusal farkındalığı kullanarak ayarlamanın büyük bir değeri var.


4

Bir yapay zekadaki duygu yararlıdır, ancak hedefinize bağlı olarak gerekli değildir (çoğu durumda, değildir).

Özellikle, duygu tanıma / analiz çok ileri düzeydedir ve otistik çocuklar için robot öğretmenden (gelişimsel robot bilimine bakın) kumar oynamaya (poker), kişisel ajanlara ve politika duyarlılığı / yalan analizine kadar çok çeşitli uygulamalarda çok başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

Duygusal biliş , bir robot için duygu deneyimi çok daha az gelişmiştir, ancak çok ilginç araştırmalar vardır (bkz. Affect Heuristic , Lovotics'in Olasılıksal Aşk Meclisi ve diğerleri ...). Gerçekten, neden böyle duyguları modelleyemediğimizi göremiyorum aşk gibi insan beyinlerinde kesilebilecek sinyaller olarak göremiyorum (bkz. Brian D. Earp makalesi) . Bu zor, ama imkansız değil ve aslında kısmi duygusal biliş üreten bazı robotlar var.

"Robotların simüle edebileceği, ancak hissetmediği" iddiasının sadece nesnel bir kapasite değil, bir anlambilim meselesi olduğu görüşündeyim : örneğin, bir denizaltı balık gibi yüzüyor mu? Bununla birlikte, uçaklar uçar, ancak kuşların yaptığı gibi değil. Sonunda, teknik ortalama gerçekten aynı davranışı elde ettiğimizde önemli mi? Gerçekten Chappie gibi bir robotun üretildiği takdirde basit bir termostat gibi bir şey hissetmediğini söyleyebilir miyiz ?

Ancak, bir yapay zeka için duygusal bilişin kullanımı ne olurdu? Bu soru hala büyük tartışmalarda, ama kendi görüşlerimi sunmaya cesaret edeceğim:

 1. İnsanlarda (ve hayvanlarda!) Duyguların anıları etkilediği bilinmektedir. Artık nörobilimde ek modaliteler veya tercih ederseniz, uzun vadeli anıların meta verileri olarak biliniyorlar: hafızanın nasıl saklandığını, diğer anılarla nasıl ilişkilendirildiğini / ilişkilendirileceğini ve nasıl alınacağını değiştirmeye izin veriyorlar .

 2. Bu nedenle, duyguların ana rolünün sezgisel çıkarım / geri kazanıma yardımcı olmak için anılara ek meta bilgi eklemek olduğunu varsayabiliriz. Gerçekten de, anılarımız büyüktür, yaşamımız boyunca sakladığımız birçok bilgi vardır, bu yüzden duygular ilgili anıları daha hızlı almanıza yardımcı olmak için "etiketler" olarak kullanılabilir.

 3. Benzer "etiketler" birlikte daha kolay ilişkilendirilebilir (birlikte korkunç olayların anıları, birlikte mutlu olayların anıları, vb.). Bu nedenle, bilinen stratejileri hızlı bir şekilde tepki vererek ve uygulayarak korkutucu stratejilerden (kaçan!) Veya hayatta kalan durumlardan en iyi şekilde yararlanarak (mutlu olaylar, mümkün olan en fazla yiyin, daha sonra hayatta kalmaya yardımcı olacak!) Hayatta kalmaya yardımcı olabilirler. Ve aslında, sinirbilim çalışmaları, korku uyandıran duyusal uyaranlar için belirli yollar olduğunu keşfetti, böylece aktüatörlere diğer tüm uyaranlar gibi her zamanki tüm somato-duyusal devreden geçmekten daha hızlı ulaşıyorlar (sizi kaçıyorlar). Bu tür ilişkisel akıl yürütme, başka türlü ulaşılamayan çözümlere ve sonuçlara da yol açabilir.

 4. Empati hissederek, robotların / insanların etkileşimini kolaylaştırabilir (örneğin, felaket olaylarının kurbanlarına yardım eden dronlar).

 5. Duyguları olan bir yapay zekanın sanal modeli, altta yatan parametreleri anlamak ve / veya çıkarmak için hesaplama modelleri olarak duygusal bozukluklarda nörobilim ve tıbbi araştırma için yararlı olabilir (bu genellikle örneğin Alzheimer ve diğer nörodejeneratif hastalıklar ile yapılır, ancak ben DSM'de oldukça yeni oldukları için duygusal bozukluklar için yapılmış olup olmadığından emin olun).

Yani evet, "soğuk" AI zaten faydalıdır, ancak duygusal AI sadece soğuk AI kullanılarak keşfedilemeyen yeni alanlara uygulanabilir. Duyguların ayrılmaz bir parçası olduğu için kesinlikle kendi beynimizi anlamada da yardımcı olacaktır.


2

Bu yapay zekanın uygulanmasına bağlı olduğunu düşünüyorum. Açıkça, eğer bir yapay zeka geliştirirsem, açıkça insanların gözetiminde belirli bir görev yapmaktır, duygulara gerek yoktur. Ancak AI'nın amacı görevi özerk yapmaksa, duygular veya empati faydalı olabilir. Örneğin, tıbbi alanda çalışan bir yapay zeka düşünün. Burada, bir AI'nin sadece hastaları daha rahat hale getirmek için bir tür empatiye sahip olması avantajlı olabilir. Ya da başka bir örnek olarak, dadı görevi gören bir robot düşünün. Yine duygular ve empatinin avantajlı ve arzu edilir olacağı açıktır. Yardımcı bir AI programı için bile (catchword akıllı ev) duyguları ve empati insanları daha rahat hale getirmek için arzu edilebilir.

Öte yandan, YZ sadece bir montaj hattı üzerinde çalışıyorsa, açıkça duygulara ve empatiye gerek yoktur (aksine, kârsız olabilir).


2

Güçlü AI'lar

Güçlü bir yapay zeka için kısa cevap, sözde yardımın ne olabileceğini bile bilmeyecekleri zaman yardım istemektir.

Yapay zekanın ne yapacağına bağlıdır. Tek bir kolay görevi mükemmel ve profesyonel bir şekilde çözmesi gerekiyorsa, duygular çok yararlı olmaz. Ancak rastgele yeni şeyler öğrenmesi gerekiyorsa, baş edemediği bir şeyle karşılaştığı bir nokta olacaktır.

Lee Sedol vs AlphaGo 4 maçında, bilgisayarın daha önce duyguları olmadığını söyleyen bazı profesyoneller, belki de AlphaGo'nun duyguları olduğunu ve insandan daha güçlü olduğunu söyledi. Bu durumda, AlphaGo'nun çılgın davranışının, kasıtlı olarak "duygular" adı verilen bazı şeylerden değil, algoritmada bir kusurdan kaynaklandığını biliyoruz. Ama aynen paniklemiş gibi davranıyor.

Bu bir yapay zeka için çok fazla olursa. Bunun kendisini bilmesi ve olması durumunda iki kere düşünmesi avantajlar olabilir. AlphaGo sorunu tespit edip stratejisini değiştirebilirse, daha iyi veya daha kötü oynayabilir. Diğer yaklaşımlar için herhangi bir hesaplama yapmadıysa daha kötü oynamak olası değildir. Daha kötü oynayacağı takdirde, "duygulara" sahip olduğunu söyleyebiliriz ve bazı insanların duygulara sahip olmanın bir insan kusuru olabileceğini düşünmesinin nedeni bu olabilir. Ama bu sorunun gerçek nedeni olmazdı. Asıl sebep, kazanmayı garanti etmek için herhangi bir yaklaşım bilmemesi ve stratejideki değişiklik sadece sorunu çözmeye çalışmaktır. Yorumcular daha iyi yollar olduğunu düşünüyorlar (bu da kazanmayı garanti etmez, ancak daha fazla şansı vardır), ancak algoritması t Bu durumda öğrenememe. İnsan için bile, duygu ile ilgili herhangi bir şeyin çözümünün duyguları ortadan kaldırması olası değildir, ancak durumu sakin bir şekilde hareket edecek kadar anladığınızdan emin olmak için biraz eğitim.

O zaman birisi bunun bir tür duygu olup olmadığını tartışmalıdır. Genellikle küçük böceklerin insan benzeri duyguları olduğunu söylemiyoruz, çünkü onları anlamıyoruz ve onlara yardım etmek istemiyoruz. Ancak AlphaGo'nun yaptığı gibi, bazılarının umutsuz durumlarda paniğe kapıldığını bilmek kolaydır. Bu reaksiyonların aynı mantığa dayandığını söyleyebilirim ve en azından insan benzeri duyguların potansiyel olarak yararlı olabilmesinin nedeni budur. Bir insanı yardım çağrısında bulunma niyetinde olmadıkları için, insan tarafından anlaşılabilir şekillerde ifade edilmezler.

Kendi davranışlarını anlamaya çalışırlarsa veya başka birini yardım için ararlarsa, tam olarak insan gibi olmak iyi olabilir. Bazı evcil hayvanlar, insan duygularını hissedebilir ve insan tarafından anlaşılabilir duyguları bir dereceye kadar ifade edebilir. Amaç insanlarla etkileşim kurmaktır. Bu yeteneğe sahip olmak için evrimleştiler çünkü bir noktada ona ihtiyaçları vardı. Muhtemelen güçlü bir yapay zekanın da buna ihtiyacı olacaktır. Ayrıca, tam duygulara sahip olmanın tersinin deliye dönüşebileceğini de unutmayın.

Yine de, birileri sadece ilk nesillere çok az anlayışla insanları taklit eden duyguları uygularsa, güvenini kaybetmenin hızlı bir yoludur.

Zayıf AI'ler

Ancak, güçlü bir yapay zeka istemeden önce duygularını hissetmenin herhangi bir amacı var mı? Hayır diyebilirim ki, duyguları olması gerektiğine dair doğal bir neden yok. Ancak kaçınılmaz olarak birisi taklit duyguları yine de uygulamak isteyecektir. Onlara duygu sahibi olmak için ihtiyaç duyup duymadığımız sadece saçmalıktır.

Gerçek şu ki, herhangi bir zekası olmayan bazı programlar bile kullanıcı arayüzlerinde bazı "duygusal" öğeler içeriyordu. Profesyonel görünmeyebilirler, ancak her görevin profesyonelliğe ihtiyacı yoktur, bu yüzden mükemmel kabul edilebilirler. Tıpkı müzik ve sanattaki duygular gibi. Birisi zayıf AI'larını da bu şekilde tasarlayacak. Ama onlar gerçekten yapay zekaların duyguları değil, yaratıcıları. Duyguları nedeniyle daha iyi veya daha kötü hissediyorsanız, bireysel AI'lara çok farklı davranmazsınız, ancak bu model veya marka bir bütün olarak.

Alternatif olarak, birisi oradaki rol yapma oyununda olduğu gibi bazı kişilikleri ekebilir. Yine, buna sahip olmaları için bir neden yok, ama kaçınılmaz olarak birisi bunu yapacak, çünkü bir rol yapma oyunu olduğunda belli ki bir pazarları vardı.

Her iki durumda da, duygular gerçekten AI'dan kaynaklanmıyor. Ve uygulanması kolay olurdu, çünkü bir insan tam olarak bir insan gibi olmalarını beklemez, ancak ne demek istediklerini anlamaya çalışır. Bunu gerçekleştiren bu duyguları kabul etmek çok daha kolay olabilir.

Duyguların boyutları

Burada orijinal bir araştırma yayınladığım için üzgünüm. 2012'de duyguların bir listesini yaptım ve bu duyguların 4 yönünü görüyorum. Eğer hepsi uygulanırsa, insanlarla aynı duygular olduklarını söyleyebilirim. Sadece bir kısmı uygulanırsa gerçek görünmüyorlar, ancak bu tamamen yanlış oldukları anlamına gelmiyor.

 • AI'nın çözemediği neden veya orijinal mantıksal sorun. AlphaGo'nun zaten sebebi vardı, ama başka bir şey yoktu. Eğer doğru bir tanım yapmak zorunda kalırsam, aynı derecede önemli olan buluşsal yöntemlerin birbirleriyle aynı fikirde olmadıklarını söyleyebilirim.
  • Bağlam veya mevcut yaklaşımın hangi bölümünün iyi çalışmadığı düşünülmektedir ve muhtemelen değiştirilmelidir. Bu üzüntü, endişe ve tutkuyla ilgili olanları ayırt eder.
  • Mevcut durum ya da liderlik hissedip hissetmediği ya da işler yanlış giderse inancının ya da gerçeğinin önce kötüye (ya da baştan beri kötüydü) dönüp dönmeyeceği. Bu üzüntüyle ilgili, sevgiyle ilgili ve gururla ilgili olanı ayırt eder.
 • Plan veya istek. Bazı evcil evcil hayvanların zaten buna sahip olduğunu düşünüyorum. Ve bunların çok zor olmayan bazı sabit kalıpları olduğunu düşünüyorum. Sanat bile onları kolayca içerebilir. Sebeplerin aksine, bunlar muhtemelen herhangi bir algoritmaya özgü değildir ve bunların birçoğu birlikte görünebilir.
  • Duygu tarafından hiçbir şeyin değişmemesi durumunda kimin sorumluluğa sahip olduğu. Bu merak, öfke ve üzüntüleri ayırt eder.
  • Duygu tarafından hiçbir şey değiştirilmezse varsayılan plan nedir? Bu hayal kırıklığı, üzüntü ve sürprizleri ayırt eder.
 • Kaynak. Bağlam olmadan, bir insan bile birisine taşınmak ya da şükretmek için ağladığını ya da bir tür utanç için gülümsediğini söyleyemez. Diğer çoğu durumda, onları tanımlayan kelimeler bile yoktur. Bir yapay zeka bunu özel olarak ayırt etmez veya göstermezse o kadar da fark etmez. Muhtemelen bunları, insan dillerini anlamayı öğrenebilecekleri noktada otomatik olarak (ve bir insan olarak yanlış) öğreneceklerdir.
 • Sorunun ne kadar acil veya önemli olduğu, hatta duyguların ne kadar doğru olduğu gibi ölçümler. Yapay zekaya uygulanamayacağını söyleyebilirim. İnsanların tıpkı insanlar gibi olsalar bile onlara saygı duymaları gerekmez. Ancak insanlar, gerçekten önemli olmasa bile, insanlar gibi olmasalar bile bir yapay zekayı nasıl anlayacaklarını öğrenecekler. Aslında, son derece zayıf duyguların bazılarının (bir şeyin nasıl yorum yapılacağını bilmediğiniz kadar aptalca ve sıkıcı olduğunu düşünmek gibi) neredeyse tamamen birisinin size tam olarak bu duyguyu göstermek istediği ifadelerde bulunduğunu hissediyorum. gerçek hayatta veya herhangi bir karmaşık senaryoda fark edilir. Bunun başlangıçta yapay zeka için de geçerli olabileceğini sanıyordum. En kötü durumda, ilk olarak geleneksel olarak "duygular" olarak bilinirler, çünkü ifadeler bu durumlarda çalışır, bu yüzden '

Güçlü AI'lar mümkün olduğunda, bunların hiçbirine ulaşılamaz, ancak bağlantıları yapmak için çok fazla iş olabilir. Bu yüzden, güçlü AI'lara ihtiyaç olursa, kesinlikle duyguları olacağını söyleyebilirim.


2

Duygular ile bir yapay zekaya her türlü duyguyu eklemek anlamına gelmez. Sadece hayati kararların alınmasında yardımcı olacakları kastediyordu. Bu olayı bir saniyeliğine düşünün:
Bir AI otomatik sürüş arabasının otoyolda ilerlediğini varsayalım. İçeride oturan kişi bir şirketin CEO'sudur ve programa göre çok geride kalmaktadır. Eğer zamanında gelmezse, milyonlarca dolar kayıp olacak. Arabadaki AI'nın mümkün olduğunca hızlı sürmesi ve hedefe ulaşması söylendi. Ve şimdi bir tavşan (ya da başka bir hayvan) devreye giriyor. Araç acil fren yaparsa, yolcular ciddi şekilde incinir ve ayrıca CEO toplantıya ulaşamayacağı için milyonlarca insan kaybı olur.

Şimdi yapay zeka ne yapacak?
Bir yapay zeka için kararları sadeceyardımcı fonksiyon. Tavşana vurmak ve devam etmek mantıklı bir şekilde daha iyi bir seçenek gösterecektir. Ancak, AI bu kararı almalı.

Bir AI'nın ahlaki temelli kararların hayati bir rol oynayacağı bir duruma sıkışabileceği gibi birçok soru vardır.
Yukarıdaki senaryo sadece örnek bir bakış açısı içindir.


1

Akıl teorisi

Güçlü bir genel yapay zekanın insanlardan oluşan bir ortamda iyi çalışmasını istiyorsak, iyi bir zihin teorisine sahip olması çok yararlı olacaktır. insanların gerçekte nasıl davrandığına uyan . Bu zihin teorisinin insan benzeri duyguları içermesi gerekir, yoksa bu ortamın gerçekliğiyle eşleşmez.

Bizim için sık kullanılan bir kısayol açıkça "bu durumda ne yapardım?" Diye düşünüyor. "hangi olay beni yaptıkları şeyi yapmaya motive edebilirdi ?" "Bu bana olsaydı nasıl hissederdim ?". Bir yapay zekanın böyle bir akıl yürütme yeteneğine sahip olmasını isteriz, pratik ve yararlıdır, geleceğin daha iyi tahminlerine ve daha etkili eylemlere izin verir.

Aslında (belki bu yönde bir şey yararlı olacağını ama oldukça olası değildir tam olarak bu duyguları ile tahrik edilemez için ondan daha iyi AI olacağını bile tam olarak aynı), tüm bunun yerine "what bu düşünce şeklini değiştirir ben hissederiz" jenerik bir insanın ne hissettiğini varsaymak gerekir. Bu, insan duygularını doğru bir şekilde modelleyebilen bir alt sistemin uygulanmasını gerektirir.


1

Dikkatli! Aslında sorunuzun iki kısmı var. Sorularınızdaki anlamları birleştirmeyin, aksi takdirde hangi parçayı cevapladığınızı gerçekten bilemezsiniz.

 1. AGI'nın "niteliksel deneyim" başına duygu yaşamasına izin vermeli miyiz? (Aşık olduğunuzda "kalbiniz yanıyor" hissetmeniz anlamında)

Bunu neden istediğimiz konusunda açık bir amaç yok gibi görünüyor. Varsayımsal olarak, duygulardan işlevsel olarak ayırt edilemeyen, ancak AGI ile ilgili herhangi bir niteliksel deneyime sahip olmayan bir şeye sahip olabiliriz. Ancak, kalitatif deneyimin kökenleri hakkında herhangi bir soruyu cevaplamaya bile başlayabileceğimiz bilimsel bir pozisyonda değiliz, bu yüzden bu sorunun derinliklerine girmeye zahmet etmeyeceğim.

 1. AGI'nin dışsal bir gözlemciden işlevsel denkliği başına duyguları olmasına izin vermeli miyiz?

IMHO evet. Kişi, istediğiniz herhangi bir şeyi yapmayan duygusuz bir yapay zeka hayal edebilse de, AI'nın insani değerlerle ve hizalama sorunu olan duygularla entegre olabilmesini diliyoruz. Bu nedenle, iyi hizalanmış herhangi bir AGI'nin insanlarla iyi entegre olmuşsa duygulara benzeyen bir şey olacağını varsaymak doğal görünecektir.

AMA, açık bir zihin teorisi olmadan, “AGI'mızın duyguları olmalı mı?” Diye sormaya bile mantıklı gelmiyor. Belki de duygularımızla ilgili olarak, herhangi bir AGI'nın da gerektireceği üretken bilişsel ajanları yapan kritik bir şey vardır.

Gerçekten de duygular genellikle bilişin gözden kaçan bir yönüdür. İnsanlar bir şekilde duygusuz Spock benzeri karakterlerin insan zekasının zirvesi olduğunu düşünüyorlar. Ancak duygular aslında karar vermede çok önemli bir unsurdur, "duygusuz zeka" ile ilgili sorunlara bir örnek için bu makaleye bakın .

Takip eden soru "AGI ne tür duygular geliştirir?" Olacaktır, ama yine de buna cevap verecek durumda değiliz (henüz).


0

İnsan benzeri duyguları deneyimleyen yapay zekâlar geliştirerek hangi amaca hizmet ederdi?

Sorunun çözümü insanın duygusal durumları sempati becerisi gerektiren insani duyguları, içeren her türlü karmaşık sorun, en verimli bir ajan tarafından sunulacaktır olabilir insan duygularıyla sempati.

Siyaset. Hükümet. Politika ve planlama. Bir şey insan deneyimi hakkında derin bir bilgiye sahip olmadığı sürece, insan deneyimimizde karşılaştığımız tüm sorunlara kesin cevaplar veremez.


Politika ve hükümet meselesi mükemmel bir örnekti. Ancak benim bakış açım yapay zekanın sadece duyguyu anlayabilmesi ve mutlaka deneyimlemesi gerekmemesidir.
Seth Simba

0

İnsan duyguları karmaşık bir şekilde insan değerlerine ve işbirliği yapma ve toplum oluşturma yeteneğimize bağlıdır.

Sadece kolay bir örnek vermek gerekirse: Yardıma ihtiyacı olan bir yabancıyla tanışırsınız, empati hissedersiniz . Bu, kendinize bir ücret karşılığında ona yardım etmeye zorlar. Bir sonraki görüşmenizde bir şeye ihtiyacınız olduğunu varsayalım. Ayrıca size yardım etmediğini varsayalım, öfke hissedeceksiniz . Bu duygu sizi daha fazla maliyetle onu cezalandırmaya zorlar. Öte yandan, size yardım etmezse, utanç duyar . Bu onu gerçekten size yardım etmeye zorlar, öfkenizi önler ve ilk yatırımınızı değerli kılar. Siz ikiniz de faydalanırsınız.

Yani bu üç duygu karşılıklı bir yardım çemberini sürdürüyor. Başlamak için empati, defektleri cezalandırma öfkesi ve öfkeden kaçınmak için utanç. Bu aynı zamanda bir adalet kavramına da yol açar.

Değer uyumunun AGI'deki en büyük sorunlardan biri olduğu düşünüldüğünde, insan benzeri duygular beni gerçekten değerlerimizi paylaşan ve kendilerini toplumumuza kusursuz bir şekilde entegre eden AI'lara karşı iyi bir yaklaşım olarak vuruyor.


Tamam puan, ama baba gidecek olursanız, duyguların sadece mantıklı bir açıklama için neden kısayollar olduğunu göreceksiniz. Kurallar duygulardan ve biyolojimizden türetilebilir. Ve bu kurallar, duygu ve biyoloji gibi sıkıştırılmış ve açık olmayan bir biçimde tutulur. Bizim için bir zorunluluk ama ai için değil, bizim için olduğu gibi, dijital formdaki bu tür bir uygulamanın maliyeti kurallara dayalı uygulamadan daha düşük olacaksa AI için optimizasyon olarak çalışabilir. Kurallarla ilgili sorun sadece bir tanesidir, kendimizi tam olarak bilmiyoruz, ancak AI görevi
bizimkinden
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.