Semptomlardan hastalığı tahmin etmek için doğru tekniği seçme


9

Kullanıcı birkaç belirti girer ve sistem tahmin veya birkaç seçilen belirtiler sistemde varolanlar ile ilişkili olma olasılığını belirlemek zorunda olduğu bir sistem için doğru algoritma ile gelmeye çalışıyorum. Daha sonra onları ilişkilendirdikten sonra, sonuç veya çıktı semptomlar için spesifik bir hastalık olmalıdır.

Sistem, her biri sistemde de bulunan spesifik semptomlara atanan bir dizi hastalıktan oluşur.

Kullanıcının aşağıdaki girdiyi girdiğini varsayalım:

A, B, C, and D

Sistemin yapması gereken ilk şey, her bir semptomu (bu durumda alfabetik harflerle temsil edilir) tek tek kontrol etmek ve zaten var olan semptomların bir veri tablosuyla ilişkilendirmektir. Ve girdinin mevcut olmadığı durumlarda, sistem girdi hakkında rapor vermeli veya geri bildirim göndermelidir.

Ayrıca, A and Bbunun veri tablosunda olduğunu varsayalım, bu yüzden bunların geçerli veya var olduklarından% 100 eminiz ve sistem, girdiye dayanarak hastalığı verebiliyor. Sonra izin giriş şimdi olduğunu söylemek C and Dnerede Cveri tablosunda mevcut değil, fakat olasılığı vardır Dbulunmaktadır.

D% 100 puan vermiyoruz , belki daha düşük bir şey (% 90 diyelim). O zaman Cveri tablosunda hiç yoktur. Yani, C% 0 puan alır.

Bu nedenle, sistemin, kullanıcının girdisini değerlendirerek sonuç çıkarmak için bir tür ilişkilendirme ve tahmin teknikleri veya kuralları olmalıdır.

Çıktı üretmenin özeti:

If A and B were entered and exist, then output = 100%
If D was entered and existed but C was not, then output = 90%
If all entered don't exist, then output = 0%

Bu sistemi üretmek için hangi teknikler kullanılır?

Yanıtlar:


9

Sanırım probleminize biraz yanlış geliyorsunuz ... aslında bahsettiğiniz şey bir inanç ağı.

Bu konuda kafa yormak için mevcut Bayesian Öğrenme tekniklerine bakmak isteyebilirsiniz, ancak inanç ağları genellikle bahsettiğiniz senaryoyu kullanır; belirli bir çıktının tahmin edilen bazı olasılığını üretmek için bir dizi bilinen (veya belirsiz gerçek) ifadesi kullanmak.

Dahası, bunu genellikle öğreticilerdeki hastalık semptomlarına dayalı örnekler aracılığıyla ifade ederler! Burada deneyin .

Demek istediğim, teori temelleri YSA yerine zaten sizin için orada olduğundan bir inanç ağı kullanmanın daha iyi olacağıdır.


1
Bir bayes ağını sıfırdan uygulamak istiyorsanız, onları yönlendiren ham matematiği anlamanız gerekir. Netica ( norsys.com/netica.html ) gibi tüm matematiği (bazen biraz kafa karıştırıcı) anlamak zorunda kalmadan bayes ağları çalıştırmak için birkaç süit var
Tim Atkinson
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.