Bir AI yapay (doğal) bir dil yapabilir mi?


9

"Yapay veya yapılandırılmış bir dil (bazen bir conlang olarak da adlandırılır), bir kültürün parçası olarak doğal olarak oluşturulmak yerine, bir kişi veya küçük bir grup tarafından oluşturulan bir dildir." ( Kaynak: Basitçe İngilizce Wikipedia )

Sorum şu: Bir AI, kelimeler, çekimler ve dilbilgisi kuralları ile kendi doğal dilini inşa edebilir mi? Temel olarak, insanların birbirleriyle konuşmak için kullanabileceği bir dil. (Tercihen soyut, üst düzey kavramları iletmek için.)

Böyle bir yapay zeka hangi teknikleri kullanabilir? Mevcut doğal dillere dayanıyor olabilir mi yoksa mevcut doğal dillerle çok az bağlantısı olur mu? Mevcut dillerden ( Esperanto bile ) öğrenmesi daha kolay bir dil tasarlayabilir mi?


Soru, evrim fikrine, muhtemelen istikrarlı düşünce süreçleri, bireyselleştirme ve bir kültürün mevcut gelişim aşamasında hiçbiri yapay zeka için açık parametrelere ihtiyaç duymayacak bir "doğal" dil üzerine kurulu gibi görünmektedir. Belki daha spesifik bir önermeyle yeniden ifade edebilirsin?
dynrepsys

Örneğin, HTTP bir tür yapılandırılmış dildir (fiil ve isimlerle birlikte). Öyleyse bir AI böyle bir örnek olacak benzer bir şey yaparsa?
Trilarion

@Trilarion HTTP Köprü Metni Aktarım Protokolü'ndeki gibi?
Kevin

Evet, ayrıca bkz . REST .
Trilarion

Yanıtlar:


9

Yapay zeka kelimeler, çekimler ve dilbilgisi kuralları ile kendi doğal dilini oluşturabilir mi?

Elbette. Bu yardımcı olabilir: Dilin Simüle Edilmiş Evrimi: Alanın Gözden Geçirilmesi

Temel olarak, insanların birbirleriyle konuşmak için kullanabileceği bir dil. (Tercihen soyut, üst düzey kavramları iletmek için.)

Böyle bir makineye uyarlanmış dilin insan konuşmasına ne kadar yararlı olacağından emin değilim. Çok şüphelenmiyorum. Belki birden fazla insan dili arasında çeviri yapmak için bir çeşit "ortak bayt-kod formatı" olarak yararlı olabilir ... Bunu yapmak muhtemelen akademik bir alıştırma olacaktır.

Mevcut doğal dillere dayanıyor olabilir mi yoksa mevcut doğal dillerle çok az bağlantısı olur mu?

Muhtemelen her iki yönde de dil oluşturabilirsiniz. İnsan-doğal dillere bağlı olmayan diller muhtemelen çalıştıkları sorun alanlarını yansıtan şekiller alacaktır. Örneğin, bu bir karınca simülasyonuysa, üretilen kelimeler muhtemelen yiyecek, enerji, diğer karıncalar vb. İle ilgili durumları yansıtacaktır.

Mevcut dillerden (Esperanto bile) öğrenmesi daha kolay bir dil tasarlayabilir mi?

Bir makine için daha kolay mı? Kesinlikle. Bir insan için daha kolay mı? Muhtemelen değil. Beynimiz kullandığımız dillere bir şekilde uyarlanmıştır. Kullandığımız diller bir şekilde beynimize uyarlanmıştır.

Amacın ne? İnsanlar için mevcut insan dillerinden daha kolay bir dil oluşturmak mı?

Amacınız makineler, insanlar ve uzaylılar için "en etkili" olabilecek bir "evrensel dil" oluşturmaksa, böyle bir şey olamaz. Olası tüm makinelerin alanı sınırsızdır ve bu nedenle tüm bağlamlarda faydası olan iletişimsel soyutlamaları tanımlama yeteneğimizi sınırlar.

Makineler hakkında niyetleri olduğu gibi birçok varsayım yaparsak, 3 boyutta bulunurlar, geçici olarak bağlantılı olaylar arasında ayrım yaparlar, göz topları, yiyecek ve sıvı tüketme ihtiyacı, yiyecekleri bir yerden bir yere taşıma ihtiyacı vb. Sonra evet, yaygın iletişimsel soyutlamalar bu tür makineler arasında kullanılabilir. Ama sonra artık genel durumla değil, daha spesifik bir durumla ilgileniyoruz.

Bu bağlantılar da ilginç ve biraz ilgili görünüyor:


Dün öğrendiğim gibi, sadece başka yerlere bağlantılar içeren cevaplar veya yorumlar siteye oldukça uygun değil. Yorumumu bağlantılar ile kaldırmış olan moderatör, insanları başka yerlere bağlamak yerine burada daha kapsamlı cevaplar vermeyi amaçladığımızı belirtti . Bunu bir cevap olarak göstermeyi seçerseniz, bağlantılardaki bilgileri birleştirmek için cevabı düzenlerim.
Avik Mohan

İyi bir nokta. Üst bağlantının neden önemli olduğunu düşündüğümü kısaca özetleyeceğim. Teşekkürler.
Doxosophoi

Cevabınız için teşekkürler. Normalde insan dilleri yüzlerce yıl boyunca şekillenmiştir veya çok iş gerektiren bir yapıdadır. Bir makinenin (AI) bu görevi çok daha hızlı yapabileceğini merak ettim. Benim için bir yapay zeka tarafından yapılan (doğal olarak inşa edilmiş) bir dil konuşmak harika olurdu. Ayrıca, dillerin nasıl işlediğine dair daha fazla fikir verebilir.
Kevin
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.