IQ insanlarda zekanın bir ölçüsü olarak kullanılırsa, makinelerde zekanın bir ölçüsü olarak da kullanılabilir mi?


9

IQ, insanlarda olduğu gibi makinelerin zekasının bir ölçüsü olarak kullanılsaydı, bu noktada en akıllı AI sistemlerimizin IQ'su ne olurdu? IQ değilse, o zaman istihbaratımızı bir makineyle veya bir makineyle diğerini karşılaştırmak en iyi nasıl olur?

Bu soru, bir makinenin IQ'sunu ölçüp ölçemeyeceğimizi sormuyor, ancak IQ zekayı ölçmek için en çok tercih edilen veya genel yöntem ise, yapay zekanın insanlarda zekayı ölçme yöntemimizle nasıl karşılaştırıldığını karşılaştırıyor. Birçok kişi bir Turing Testinin yeni arabalarının ne kadar akıllı olduğu ya da diğer akıllı makinelerle ne kadar alakalı olduğunu anlamayabilir.


Yanıtlar:


6

IQ testinin nasıl sunulduğuna bağlıdır:

  1. Eğer (test soruları içeren kitabın bir video vs açılıyor olarak etkili), sonra insanlar için olduğu gibi tüm AI programları olurdu sıfır puan .

  2. Eğer denetimli bir öğrenme probleminin test seti olarak sunulursa (örneğin Bongard Problemleri için olduğu gibi ), o zaman bir dizi ML kuralı indüksiyon tekniğinin (örneğin, Öğrenme Sınıflandırıcı Sistemler, Genetik Programlama) bazı sınırlı başarılar elde edebileceği düşünülebilir .

Bu nedenle, mevcut tüm AI programları sorunun uygun bir şekilde 'çerçevelenmesini' gerektirir. Böyle 'çerçeveleme' ihtiyacını ortadan kaldırarak aslında olduğunu görmek için çok fazla düşünce almaz çerçeveleme ortadan kaldırarak uzak bir hedef olmaya devam, (Derin Learning hakkında bazı iddialar rağmen) AI çekirdek sorunu, vb.

Daha genel olarak (Turing testinde olduğu gibi), bir IQ testinin gerçekten anlamlı bir zeka testi olması için , programın yeteneklerinin bir yan etkisi olarak mümkün olmalı ve insanların tasarladığı özel bir amaç olarak mümkün olmamalıdır. .

İlginçtir, 1 ve 2 arasında olduğunu bildiğim tek bir program var .:

Phaeaco ( Harry Foundalis tarafından Douglas Hofstadter'ın araştırma grubunda geliştirildi) , Bongard sorunlarının gürültülü fotoğraf görüntülerini girdi olarak alıyor ve (Hofstadter'ın 'Akışkan Kavramları' mimarisinin bir varyantını kullanarak ) birçok durumda gerekli kuralı başarılı bir şekilde çıkarıyor.


4

bu noktada, en akıllı AI sistemlerimizin IQ'su ne olurdu?

Sıfır.

Yazılı, görsel ve sözlü değerlendirmeler dahil olmak üzere birçok farklı IQ testi vardır, ancak soruların çoğu yaratıcı düşünme ve gerçek zekayı içeren soyut akıl yürütme sorunlarına dayanmaktadır.

Başka bir deyişle, bilgisayarın henüz var olmayan bir şeyi sergilemesi gerekirdi… “güçlü AI”.

Bilim kurgunun akıllı bilgisayarları mevcut değildir. Hiç. Yakın bile değiliz. Şu anda neler yapabileceğimiz ile popüler kültür filmlerinde tasvir edilenler arasındaki boşluğu nasıl kapatacağımız konusunda kesinlikle hiçbir fikrimiz yok. Kendilerini süren otomobiller ve 'Git' oynayan bilgisayarlarla bile - azar azar bir sivrisinek, dünyanın tüm süper bilgisayarlarından daha fazla bilişsel zekaya sahip ... kombine!

... ya da hile için "diskalifiye edilmiş" olabilir.

Soruları anladığı bir stil ve dağıtım sisteminde önceden biçimlendirebilsek bile, bilgisayar bağlamında ezber, dikkat veya hız ne anlama geliyor? Standart bir IQ testinin bu bağlamda anlamlı olup olmadığından bile emin değilim. Bir bilgisayarın yazım arılarında nasıl yapacağını sormak gibi bir şey olabilir.

İnsan terimleriyle, cevap aramak için referans materyalleri getirmemize izin verilmez ; ancak referans araması bilgisayarın varlığına özgü olduğunda bunu nasıl düzeltirsiniz? Depolama kalıcı olmadığında belleği nasıl ölçersiniz? Bu, öğrenmenin ve bilginin doğası hakkında varoluşsal bir soruya dönüşüyor ve sadece çok fazla not alıyor.

Yine de, bunu nasıl do öğretmek kasıt bir bilgisayar "hangi hayvan diğer dördü gibi az mı?" Bilgisayar genel zekâdan ne sorulduğunu gerçekten anladı mı yoksa bilgisayar sadece IQ tarzı soruları özel olarak ayrıştırmak için mi tasarlandı? Büyük olasılıkla istenecektir ne bir geleceği görme ile bir şeyler tasarlanmış ise bugün bilgisayarlar olabilir basitçe değişkenlerde soru tarzı 496.527b ve fiş olarak "tanımak" muktedir.

Ancak bu, kullandığımız veya anladığımız herhangi bir tanım tarafından genel zeka değildir . Sadece belirli bir standart soru türünü ayrıştırmak için tasarlanmış özel, kaygan bir tercüman. Ona beklemediği bir soru tarzı sorun ve bilgisayarın hiç de doğal bir zeka göstermediğini göreceksiniz .

Yarattığımız kadar güçlü AI, bir bilgisayar etkin bir şekilde sahip hiçbir IQ.


"bir bilgisayara" hangi hayvanlar en az diğer dört hayvana benziyor? " Şunun
NietzscheanAI

@NietzscheanAI Evet, ama sorunun kendisinin doğasını anlamaktan bahsediyorum. Bu yazı bağlamında tarif ettiğim türden bir genel zeka .
Robert Cartaino

İlgili cevaplarımıza baktığımızda, temel sorun konusunda hemfikir görünüyoruz: transfer öğrenimi yapay zekadan eksik olan şeydir. Dediğim şey, (mevcut tüm AI mimarilerinin) 'Akışkan Kavramları' yaklaşımının, alan bilgisini manipüle ettiği / analoglaştırdığı esneklik sayesinde bunu başarmak için ruha en yakın olmasıdır.
NietzscheanAI
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.