AI programlama günlük programlarda yararlı mı?


9

Yapay Zeka'yı merak ediyorum. Günlük işimde, kullanıcı aboneliği, dosya yükleme, veritabanına kaydedilmiş formlar gibi temel işlevlere sahip web siteleri gibi standart uygulamalar geliştiriyorum ...

Çoğunlukla yapay zekanın oyunlarda veya robotik alanlarında kullanıldığını biliyorum. Ancak "standart" uygulama geliştirmede faydalı olabilir mi?

Yanıtlar:


6

Evet, ancak yakın vadede muhtemelen sınırlı bir derecede.

İnsanların 'yapay zeka' etrafındaki sınırları çizdiği yerlerde, ancak açık bir şekilde bilişsel işlevlerin herhangi bir kodlamasını içerdiği geniş görüş varsa, o zaman birçok rutin ekonomik görev yapay zekadan yararlanabilir. Örneğin birçok arama motoru, yapay zeka uygulamaları bir hizmet olarak sunuluyor olarak görülebilir.

Daha 'standart' uygulamalar için yapay zekaya yakın ekip uygulamalarının çoğu sahtekarlık tespiti ve önlenmesi ile uğraşmak zorundadır. Örneğin, bir kullanıcının imlecini ekranda hareket ederek izlerseniz, insanlar ve botlar arasında ayrım yapan bir model oluşturabilir ve ikisine ayrı ayrı davranabilirsiniz. Örnek için bu makaleye bakın .

Uzun vadede, elbette, program yazabilen bir program, bu tür uygulamaları başkaları gibi yazabilir.


6

Uyarlanabilir / öngörücü özellikler en azından bazı günlük uygulamalarda kullanışlıdır. Örneğin, metin mesajlarını ele alalım. Bildiğim tüm akıllı telefon SMS uygulamaları, yakınlarda kullandığınız kelimeleri takip eder ve yazdığınız bir iletideki bir sonraki kelimeyi tahmin etmek için bu bilgileri kullanır. (Bazıları diğerlerinden daha akıllıdır. İlgili XKCD. ) Otomatik yazım düzeltmesini kişiselleştirmek için de kullanılabilir.

Kişisel olarak ilgimi çeken potansiyel bir uygulama, klasik DOS oyunları gibi karo tabanlı seviye editörleridir. Ben oldum bir program üzerinde çalışıyoruz her karo toplar olasılıkları diğer her karo ve bilgilendirme rastgele yeni seviyeleri inşa etmek olduğunu kullanımlara yakın olmak söyledi. Henüz oynanabilir bir şey üretmedi, ancak insanın doğru inşaatı bulmasını istemek yerine yeni yerleştirilen bir yapıya uyan eksik döşemeyi otomatik olarak doldurarak insan seviyesindeki inşaatçılara yardımcı olma potansiyeli olduğunu düşünüyorum. palet.

Genel olarak, AI kullanıcının daha sonra ne yapmak isteyebileceğini bulmak ve kullanıcı kasıtlı olarak beklenmedik bir şey yapıyorsa yoldan uzak dururken doğru tahminin uygulanması sürecini hızlandırmak için çok yararlı bir şekilde uygulanabilir .


Gelecek yılki ieee-cig.org
NietzscheanAI

2

AI'nın genel uygulamalarda nadiren kullanıldığına inanıyorum, ancak olabilir ve yavaşça olacağını düşünüyorum.

Bir uygulamanın AI'sının öğrenmesi gereken bilgiler uygulama içinde, kullanıcı etkileşiminden veya hatadan kaynaklanıyorsa, programın bu tür bilgileri günlüğe kaydedip günlüklerde kalıp arayabileceği akıllı olur. Ehat görevlerinin en sık yapıldığını, kaç adım gerektiğini görmek kullanıcılara profil verebilir. Daha sonra bu görevin yinelendiğini fark ettiğinde, kullanıcıya aşağıdakileri yapan bir makroyu yürütmesini isteyip istemediklerini sorabilir [sonra adımların bir listesini sunar ve gerektiğinde düzenlemelerine izin verir]. Daha sonra kullanıcıyı gözlemleyerek öğrendiği 'makro'yu yürütür.

AI'nin başka bir kullanımı, sadece yazılımda değil, yazılımın verimsiz, yedekli veya yanlış kullanıldığında kullanıcı hatasıdır. Yazılım, bir dizi kullanıcı görevi modeli (AI planları gibi) verilecek şekilde tasarlandıysa, kullanıcıları bilinen görevleri gerçekleştirme biçiminde gözlemleyebilir ve öneriler sunabilir ya da olağandışı olağandışı sonuçların amaçlandığını teyit edebilir.

Ve elbette, AI kullanıcı arayüzü tasarımında, cihazlarda, web sitelerinde veya uygulamalarda yaygın olarak kullanılabilir. Bunlardan bazıları, ses tanıma gibi, şu anda günlük kullanımın ana akımına giriyor. Kendi verilerini ekleyebilen uygulamalarla yapılan görüşmeler ve görev / kavram / alan modelleri daha da geliştikçe , uygulama içindeki AI gereksinimi sadece artacaktır.

Bir var tonluk AI uygulamalarında kullanılabilecek yollardan. Bunlardan birkaçı mobil cihazlarda ve uygulamalarında, genellikle kullanıcı hareketliliğinin harici web tabanlı veritabanlarıyla (örneğin GPS ve haritalar) kaynaşmasıyla ortaya çıkmaya başladı, ancak IMO yavaştı.


1

Yapay zekanın kritik bir kısmı makine öğrenmesidir (ML). ML'nin Mitchell tarafından ortak tanımı

Bir bilgisayar programının, T tarafından verilen görevlerdeki performansı, P tarafından ölçüldüğü gibi, E deneyimiyle iyileşirse, bazı deneyim sınıfı T ve performans ölçüsü P ile ilgili olarak E deneyiminden ders aldığı söylenir.

Bu tür bir program faydalıysa "günlük uygulama" uygulamaya bağlıdır. ML olmadan mümkün olmayacak bazı örnekler:

  • Spam algılama (örn. E-postalar, forumlar)
  • Sahtekarlık tespiti (örneğin, kredi kartları)
  • Resim tanıma (ör. NSFW içeriğini otomatik olarak filtrelemek, etiketlerin otomatik olarak eklenmesi / resimlerin aranabilir hale getirilmesi, örneğin Google Görsel arama için)
  • Video analizi (telif hakkı alınmış çalışmayı filtreleme, örneğin YouTube'da)
  • Konuşma tanıma (örneğin yardım hatları, otomatik altyazı oluşturma)
  • Otomatik tamamlama (muhtemelen verilerle yapabileceğiniz en basit şeylerden biri)

-2

Yapay Zeka veya Yapay Zeka

Bu ne?

Yapay zeka (AI) makineler tarafından sergilenen zekadır. Bilgisayar biliminde. Konuşma diline göre, "yapay zeka" terimi, bir makine insanların "öğrenme" ve "problem çözme" gibi diğer insan zihinleriyle ilişkilendirdiği "bilişsel" işlevleri taklit ettiğinde uygulanır.

"Standart" bir uygulamada faydalı olabilir mi?

AI kullanarak Standart bir uygulama hakkında düşündüğüm şey, AI'nın bunun için kullanılmasıdır, çünkü makine kullanıcı girişinin bir reaksiyonu olduğunda AI veya Yapay Zeka'dır. Bu yüzden Standart uygulamada AI yıllar önce kullanılmıştır.

Not: Dilbilgisi hataları varsa, üzgünüm çünkü İngilizce konuşan biri değilim.

Kaynaklar: https://en.wikipedia.org/wiki/Artificial_intelligence "AI veya Yapay Zeka."

DevJosueDav Sadece bir C # Yapay AI Zeka Geliştiricisi.


AI.SE'ye hoş geldiniz! Kullanıcı girdisine tepki vermek yapay zeka gerektirdiğinden emin değilim. Örneğin, fareme tıkladığımda Paint'e bir piksel yerleştirmenin bir AI örneği olduğunu söyleyemem. Temel uygulamalarda bazı AI teknikleri örnekleri varsa, bunları eklemek harika olurdu!
Ben N
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.