Özerk arabalar neden AI olarak kategorize ediliyor?


9

Otonom arabalar yapay zeka ile nasıl ilişkilidir? Yapay zekanın, insan zihnini kopyalayabildiğimiz ve aynı şekilde görevleri yerine getirebildiğimiz zaman olduğunu varsayıyorum. Fakat otonom bir araç sadece çevresi nedeniyle çalışan kural tabanlı makineler değil mi? Kendinin farkında değiller ve daha önce hiç yaşanmamış bir durumda hareket etmek için iyi bir yol seçemezler.

Yapay zeka hakkında konuşurken birçok insanın özerk arabalardan sık sık bahsettiğini biliyorum, ancak bunların birbirleriyle ilişkili olduğuna gerçekten ikna olmadım. Ya AI'nın ne olduğu hakkında çok katı bir anlayışım var ya da

Yanıtlar:


4

Yapay zekanın düzgün bir tanımı var, bu da "zekayı" tanımlama problemini atlatıyor ve alanın kurucusu McCarthy'ye atfedeceğim , ancak şimdi sadece bu kitapta H. Simon tarafından bulabiliyorum :

“… Akıllı görevler yapmanın yollarını bulmak, insanlar tarafından yapıldıysa insan aklımızı çağıracak görevler yapmakla ilgili.”

Yani, özünde, sadece insan aklı tarafından yapılabilecek her AI görevinin otomasyonu diyoruz. O zaman insanlar satranç oynayabilecek bir bilgisayarın başka şekillerde de akıllı olacağını düşünüyorlardı. Bunun yanlış olduğu ortaya çıktığında, AI terimi "dar veya zayıf AI", yani insan zihninin bir görevini yapabilen bir program ve tüm görevleri yerine getirebilen bir program olan "genel veya güçlü AI" olarak ayrıldı. insan aklının.

Kendi kendine giden arabalar dar AI'dır.

Tüm bu tanımların, bu programların insan zihninin çalışma şeklini kopyalayıp kopyalamayacağını veya tamamen farklı algoritmalar aracılığıyla aynı sonuca gelip gelmediklerini belirtmediğini unutmayın.


1
Çok iyi haritalandırılmamış yollarda çeşitli değişen koşulları (kırık trafik ışıkları, polis yönlendiren trafik, kötü işaretli yollar) idare edebilen kendi kendine giden arabaların oldukça güçlü AI gerektirmesi olabilir. Henüz yapılmadı ve mevcut teknoloji gibi bir şeyle yapılabileceği açık değil.
antlersoft

@antlersoft Evet, dil ve göz temasının anlaşılmasının sürüş için bir anahtar olduğu daha karışık kullanıma sahip ortamlarda, az çok güçlü AI. Uber'in özerk laboratuvarından bir araştırmacı, diğer birçok ülkede araba kullanmanın ABD'de bisiklet sürmeye ABD'de araba sürmekten daha yakın olduğunu söyledi.
Adam Bittlingmayer

1

Diğer cevaplar, belirli durumlarda araba için talimat setlerini veya bir hedef arayan makineyi anlatırken, aslında, kendi kendine giden arabaların belirli bir talimat seti yoktur. Çoğu kendi kendine giden otomobil, belirli olaylarda ne yapılacağını anlamak için derin öğrenme yöntemini kullanır. Onlara ne yapacaklarını söylemiyoruz. Örnek olarak ne yapacaklarını öğreniyorlar.

Otomobilleri otomatikleştirmek için kullanılan sinir ağları, eğitilmesi için büyük miktarda veriye ihtiyaç duyar. Verileri kullanarak, araç belirli olaylar için en iyi eylemin ne olduğunu anlayabilir.

Bu videoya göre Tesla'nın Autopilot'ın 300.000.000 mil'de sadece bir yaralı vardı . İnsan sürücüler için 2014 yılındaki kayıp sayısı 32.675 idi. Bu 300.000.000.000 mil başına. Bu, 90 milyon insan sürücüsünün 1'inin ölümcül bir kazaya neden olduğu anlamına gelirken, otomatik otomobillerde 300 milyonun 1'ine karşılık gelir. Derin Öğrenme, talimatlarla değil, ne yapacağını öğrenerek kendi 'güvenlik oranımızı' aştı. Bu AI değilse, ne olduğunu bilmiyorum.


0

Kendi kendine giden otomobiller, bir düzeyde ajans ve çok alanlı esneklik sergiler. Belli tanımları ile onlar vardır öz farkında ve onlar kesinlikle biyolojik ajanlara benzer potansiyel bilinmeyen durumlar çok sayıda, güvenle başarısız şekilde tasarlanmıştır.

AI gerçekten biyolojik olmayan ajanların ve ajans yöntemlerinin incelenmesi ile ilgilidir. Diğer her şey sadece bilgisayar bilimi, algoritmik verimlilik, biyoloji, sanat, vb.


0

Diğerleri çok ayrıntılı cevaplar verdiler, bu benim problem beyanına layman bakışım. Kendi kendine giden araba 'hedef arayan' bir makinedir. Farklı önceliklere sahip bir dizi hedefi vardır. Misal. Yolcuların Güvenliği, Başkalarının Güvenliği, A Noktasından B Noktasına vb. Git.

Hedeflere ulaşmak için, sistem mümkün olan en iyi hareket yolunun ne olduğunu belirlemek için mevcut girişleri (radar, GPS, Kamera vb.) Kullanmalıdır. Tüm bilgilere sahip olmadığı zamanlarda (hız işaretini saklayan bir kamyon), tasarım hedeflerini yerine getirmek için hala bir karar alması gerekir (tarihi bellek veya çevresinin farkındalığıyla). Bu yüzden AI.


0

Otonom araçlar yapay zeka teknolojisine bağımlıdır, çünkü sürüşlerinde veya pilotluklarında otonom olmak için insanlar tarafından kontrol edilemezler. Bu nedenle, sürücüler ve pilotlar için gerekli olan karmaşık kararları en az insan sürücüler veya pilotlar kadar güvenli ve güvenilir bir şekilde almalıdırlar.

 • Nesneleri, bu nesnelere hem değerin hem de tipik davranışın atanabileceği derecede tanımalıdırlar (örneğin, insanlar, evcil hayvanlar, mülk, engeller, bordürler, çimen, ağaçlar, köprüler)
 • Nesne türlerine, o nesne türü hakkında bilinenlere, yaş veya koşul gibi algılanabilir varyasyonlara ve nesnenin o anda ne yaptıklarına bağlı olarak geniş bir nesne türü dizisinin yörüngelerini eşlemelidirler.
 • Sürücülebilen yolların (rota bölümleri, bağlantı noktaları ve diğer veriler) herkese açık temsillerini elde edebilmeli, temsili yolların mevcut durumu ile eşleştirebilmeli ve hedefe yönelik hedeflenen bir rota boyunca ilerlemelerini izleyebilmelidir.
 • Rotalarını bu gerçek zaman yerine planlamalı ve hedef, bilinen olası yollar, süreksizlikler ve anormallikleri göz önünde bulundurarak eylemleri, trafik yasasını, trafik sözleşmelerini, trafik işaretlerini ve sinyallerini tahmin etmek zor.
 • Karşılaşılan değişikliklerden ve zorluklardan bağımsız olarak mümkün olduğu takdirde hedefe ulaşmak için planı değiştirebilmelidirler.

Araç sürmek veya pilotluk kullanmak istihbarat yoğun bir iştir. AV'lerin yakın gelecekte, milyon metre yolculuk başına ölüm ve yaralanma oranlarının dağılımı açısından yakın gelecekte yoldaki insan güdümlü araçları geçebilmesinin tek nedeni, insanların zeka potansiyellerini dengeleyen iki önemli handikapı olmasıdır. sürücüler.

 • Tehlikelerin ortaya çıkabileceği bir zamanda zihinsel veya fiziksel olarak çoklu görev olarak tanımlandığı gibi dikkatsizlik
 • Ulaşımla ilgili veya psikolojik olarak ilgili bir avantaj elde etmek için başkalarının hayatını, sağlığını veya mülkünü riske atmak olarak tanımlanan bencillik

Yukarıdaki iki sübjektif gibi görünse de, dünyadaki trafiğe kapalı herhangi bir yolda herhangi bir zamanda trafik paternleri örneği alarak ampirik olarak kolayca kanıtlanabilir. Bu pilotlar için daha az doğrudur.

İnsan zihninin davranışı kopyalandığında AV'lerde yapay zekanın elde edildiğini varsaymamalıyız. Zekayı doğal dil diyaloğu bağlamında tanımlamayı amaçlayan bir test olan Alan Turing'in Taklit Oyunu kriterleri budur. Ancak kelimeler normalde insanları doğrudan öldürmez. Araçlar genellikle yapar.

İnsan akıllarını sürüş mükemmelliğinin bir modeli olarak değerlendirmek potansiyel AV tasarım alanının çok sınırlı bir vizyonu olacaktır. Görevler AI sistemi tarafından aynı şekilde yapılmamalıdır. AV'lerin AI tasarım hedefleri bu endişeler ve ilgi alanlarıyla daha tutarlı olmalıdır.

 • Yol veya gökyüzü güvenlik yasaları
 • Normal ve acil durumlarda geçiş hakkı ile ilgili etik
 • Kamu kaynaklarına eşit erişim bakımından sivil haklar endişeleri
 • Nakliye verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için boşluk akış detaylarının dengelenmesi
 • Riskleri tahmin etmek zor olduğunda çarpışmadan kaçınma ortaya çıkar

Sürüş veya pilot AI'nın bilişsel ve uyarlanabilir yeteneklerine ilişkin bu gereksinimler sadece kural tabanlı ve mekanik değildir. Aracın kendisi çoğunlukla operasyonda mekaniktir, ancak patlamalar veya tahmin edilmesi zor diğer arızalar gibi sürprizler de sunar. Araç kontrolü, satranç veya sabit oyun kurallarına ve sabit oyun oynama ortamına sahip bir oyun gibi değildir.

İstihbarat gereklilikleri, akıllı bir sistem olarak kendini bilme dahil DEĞİL olsa da, gerekli olan kendini tanıma biçimleri vardır.

 • Aracın dış yüzeyinin göreceli konumu ve diğer nesnelerin göreli konumu
 • Aracın operasyonel parçalarının durumu
 • Yolcuların ve araçtaki diğer taşınan nesnelerin kütlesi ve konumu

Soru ilginç ve zorlu bir gereksinimle sona erdi.

Daha önce hiç yaşanmamış bir durumda hareket etmek için iyi bir yol seçin

Bu, AV sürüş veya pilot sistem tasarımının belki de en zor yanıdır.

"Özerk arabalar neden AI olarak kategorize ediliyor?" Sorusuna dönersek, AI'nın anlamı gerçekten iyi cevap vermenin kritik bir yönüdür. Kelimenin tam anlamıyla ele alındığında, yapay zeka terimi iki şeyi belirtir.

 • Yapaydır, çünkü doğada doğal olarak oluşmaz
 • Akıllıdır, çünkü bu yollar mekanikse, önemli bir çalışma olmadan açıklığın ötesinde bir ayrıntı düzeyinde mekaniktirler.

Zekanın tanımı kadar yıla ve kültürel olarak bağımlı olduğu için, başka hiçbir tanım, hem bilimsel hem de dilsel bakış açısından on yıllar boyunca sürdürülebilir değildir. Daha dar tanımlarla AV'ler AI gerektirmeyebilir, ancak AI tanımını önceki tanımın bir alt kümesine daraltmak için zorlayıcı bilimsel bir neden yoktur.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.