Bir yapay zeka duyarlı olabilir mi?


Yanıtlar:


4

Teoride, eğer bir kişi varlığın bilişsel yeteneklerini eşleştiren veya aşan bir bilgi işlem cihazı kurabiliyorsa, mümkün olmalıdır.

(Tekillik taraftarları, bir gün insan aklını yapay bir bilgi işlem platformuna aktarabileceğimize inanıyorlar ve mantıklı bir şekilde, gerçek bir Yapay Zeka yaratmak için böyle bir aklı "hackleyebiliyor" ya da sıfırdan inşa edebiliyorlar.)

Ancak bu, eski atasözünün "her zaman 20 yıl uzakta" olduğu füzyon gücü gibi olabilir.


2

Sentience, standart bir tanımı olmayan başka bir AI terimidir. Sistemin duyusal girdisi olduğu, duygusu olduğu veya algıladığı şey hakkında öznel bir görüş oluşturduğu anlamına gelebilir. Bunların hiçbiri herhangi bir nedensel veya metafizik öğe gerektirmez, bu nedenle AI'nın asla özgür iradesine veya ruha sahip olmayacağını önerenler tarafından AI için hayal edilen sınırlar gerçekten geçerli değildir.

AI'nın duyusal girdiye sahip olup olmadığı, toplam sistem tasarımının bir fonksiyonudur. AI, bugün kendi alanında çalışan birçok üründe duyusal girdiye sahiptir.

Yapay zekanın duyguya sahip olup olmayacağı muhtemeldir, çünkü duygu birçok nöronu etkileyen ve bir miktar momentuma sahip olduğundan (kimyasal salgı, agonizm, antagonizm, alım ve metabolizmaya dayandığı için) daha genel bir durumdur ve muhtemelen bu tür tasarım özellikleri AI araç kutusu.

Yapay zekanın öznel görüşler oluşturup oluşturamayacağı, bilgisayarlarda bilişin ne kadar derinden gerçekleşeceğine bağlı olacaktır. Bazıları, yapay ağlara derinlik ekleyerek ve bunların birbirine bağlı tasarımlarının bu ağlarda bilişin gerçekleşeceğine inanıyor. Diğerleri (buradaki bazı üyeler dahil), biliş için en iyi eşleşme olarak bulanık mantığın savunucularıdır.

Öz farkındalık, ilişkili olmasına rağmen duyarlı olanla aynı şey değildir. Bilgisayar görüşü bilgisayara yöneltilirse ve kendini tanırsa, o zaman duyusal düzeyde kendini tanır. Bir bilgisayar kendini beğenir veya üzülürse, robot gövdesi olmadığı için alışverişe gidebilir, o zaman bu duygusal ve bilişsel düzeyde öz farkındalıktır.

Bu üst düzey şeylerin başarılabileceğine dair bir kanıt olmasa da, potansiyel gelişmelerinden şüphe duymak için henüz teorik bir neden bulunamamıştır.


1

Evet , bir AI programı duyarlı olabilir. Ray Kurzweil, Singularity University The Accelerating Future üzerine bir konferans verirken, insan vücudunun temelde GENES adı verilen yaklaşık 23.000 küçük yazılım programından oluştuğunu belirtti. Bunu düşünürseniz, aslında veri dizilerinden oluşan programlardır. C ++ veya Java ile yazılmazlar, bunun yerine 3-D Protein Etkileşimi kullanırlar . Zamanla gelişirler ve evrimleşmeleri, türlerinin çevrelerinde trajik değişiklikler yaşadıklarında bile hayatta kalmalarının sebebidir.
Yazılımın aynı şeyi (kendi başlarına gelişen) verimli bir şekilde yapabileceği bir atılımın kenarındayız. Bugün bu temel düzeyde yapılır. Yapay Sinir Ağı buna iyi bir örnektir.

2029 yılına kadar insan beynini tersine çevirebileceğimiz tahmin ediliyor. Bundan önce insan beynini uyaran kodlar yazabileceğiz.

AI programları üç kategoriye ayrılabilir:

  1. Yapay Dar Zeka (ANI): Bu, iyi bir şeyde iyi olan temel bir AI programıdır. Bu programlar günümüzde öne çıkmaktadır. Masa oyunları oynayan AI programları (Satranç, Reversi vb.) Bunlara örnektir. Sadece bir şeyde iyidirler.
  2. Yapay Genel Zeka (AGI): Bu seviye 2 AI. Bu, insanların IQ seviyesine eşdeğer olacak. Tıpkı insanlar gibi birden fazla görevi verimli bir şekilde yapabilecektir. Burada bir program tıpkı insanlar gibi çevresini anlayabilir. Algı, rasyonel davranış ve diğerleri bu programın bir parçası olacaktır.
  3. Yapay Süper Zeka (ASI): Bu temelde yapay zekanın nihai seviyesidir. Başarılı bir ASI için öngörülen ortalama tarih 2045-2080 arasındadır. Bu programın yeteneği, gezegendeki tüm insanların birleşik zekasından çok daha fazla olacaktır. Bu programın yapabileceği ve düşünebileceği şeyler, anlamak veya kavramak için her insanın (veya hepsinin) ötesinde olacaktır.
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.