İnsan zekası olan bir yapay zeka mevcut yasal çerçeveler altındaki bir insanla aynı haklara sahip olur mu?


9

Örneğin bir yapay zeka mülk sahibi olabilir, kiracıları tahliye edebilir, borç alabilir, istihdam edebilir, oy kullanabilir veya evlenebilir mi? Topluma güçlü bir AI uygulamak için yürürlükte olan yasal yapılar nelerdir?


1
Bu soru şu anda ifade edildiğinden, bir fikir istemektedir. "Bir yapay zekaya izin vermek için hangi yasal yapıların veya süreçlerin gerekli olacağını ..." veya "Yapay zeka yasal olarak nasıl ..." diye sormayı deneyebilirsiniz
Jnani Jenny Hale

@Jnani, tamam önerin için teşekkürler. Yeniden yazdım.
fuzzyhedge

Yanıtlar:


5

Evet, önerdiğiniz bazı şeylere. Bazılarına hayır.

Bugün şirketlere haklar verilmektedir: mülk sahibi olmak, gelir elde etmek, vergi ödemek, siyasi kampanyalara katkıda bulunmak, kamuoyunda fikir sunmak, daha fazlası. Şimdi bile, bir yapay zekanın kendisini dahil etmeye uygun olmaması ve böylece tüm bu hakları miras almaması için hiçbir neden göremiyorum. Tersine, halihazırda var olan herhangi bir şirket herhangi bir zamanda tam otomatik hale gelebilir (ve bazıları makul bir şekilde olacaktır). Bunu yaparken, şu anda istihdam ettikleri hak ve görevleri kaybetmemelidirler.

Bununla birlikte, şu anda bir şirket için mevcut olmadıkları için belirli hakların bir yapay zeka için kullanılamayacağından şüpheleniyorum: orduda evlilik, taslak veya gönüllü hizmet, ebeveyn veya çocuk veya eşten doğan haklar, mülk mirası vb.

Bu şizoid insan kimliği duygusu bir noktada çözülebilir mi? Elbette. Zaten çok sayıda yasa getirildi ve bazıları çeşitli insan olmayan türleri daha önce sadece insanların zevk aldığı daha yüksek medeni haklara yükseltti: şempanzeler, deniz memelileri, papağanlar ve diğerleri 'daha yüksek işlevli' olarak tanımlandı ve daha uzun yaşandı ve bu yüzden şimdi gıda hayvanlarının, evcil hayvanların ve laboratuvar hayvanlarının olmadığı şekilde istismardan korunmalıdır.

Yıllarca faaliyet gösteren ve insani seviyeye ve yaşam süresine yaklaşan istihbarat ve duyguları ifade eden AI 'varlıkları' ortaya çıktığında, sivil haklarını tanımlamak, kurmak ve savunmak için siyasi bir iradenin doğmasını beklerim. Ve insanlar bilişsel olarak daha sibernetik olarak artırıldıkça, bizi saf silikon yaratıklarından ayıran çizgi bulanıklaşmaya başlayacak. Zamanla, sadece 'çok az et' içerdikleri için varlıkların haklarını göz ardı etmek mantıksız hale gelecektir.


1
Kurumsal bir yapı şeklinde AI kişi davası fikrini ortaya çıkarmak için aksesuarlar. “Citizens United” kararı, orijinal olarak insanlarla sınırlı hakların tüzel kişilere yayılmasının emsalidir.
DukeZhou

Kurgu romanlarının yanında, bu durumu nihai evriminden önce tasvir etmek için açık bir oda görebiliyorum.
Chris Giddings

3

Murray Shanahan, Teknolojik Tekillik adlı kitabında , herhangi bir varlığın haklarının zekası tarafından belirlendiğini ortaya koyuyor.

Örneğin, bir köpeğin yaşamına bir karıncanın üzerindeki değere ve aynı şekilde insan yaşamına diğer hayvanların değerine değer veriyoruz.

Buradan bir insana eşit zekaya sahip genel bir yapay zekanın bir insan için eşit haklara sahip olması ve üstün bir yapay zekanın daha fazla hakka sahip olması gerektiği söylenebilir.

Soru, elbette, insan merkezli toplumumuzun insan haklarındaki bu temel değişimi ve insanlığı öneminden uzaklaştırmak fikrini kabul etmeye istekli olup olmayacağıdır.

Yasal çerçeveler söz konusu olduğunda, yapay zeka bugün kabul ettiğimiz terimlerin çoğunu tanımlama ve her zamanki varsayımlarımızın çoğunu sorgulama biçimimizde devrim yapmak zorunda kalacağı için gerçekten keşfedilmemiş bir bölgeye giriyoruz.

Yapay zeka, insan zekasını aşmadan önce zihniyetimizde önemli bir değişim yaratacaktır.


2

Hangi haklara sahip olursa olsun (şirket olarak), sıvılaştırılmama hakkına sahip olmayacak ve tüm malları gerçek kişilere geri aktarılacaktır.

Hiç şüphesiz bu yasa değiştirilmez.

Yasaları değiştirmek için, insanları bu makinenin akıllı hayvanlardan daha "hayat" olduğuna ikna etmeniz ve insanların onlarla yunuslar ve şempanzelerden daha iyi başa çıkmalarını ummanız gerekir.

Gördüğüm gibi, makineler şirketlerle aynı veya daha iyi haklara kolayca sahip olabilirler, ancak her zaman daha az zeki adamın merhametine gireceklerdir. (işlerin huzur içinde gitmesi :))


1

Bugün var olan güçlü bir yapay zeka bir insanın sahip olduğu haklara veya herhangi bir hakka sahip olmakla kalmayacaktı (zayıf AI'lar için düzenlemenin uygulanmasına ilişkin şu tartışmalara bakın: Beyaz Saray ve Amerikan Barolar Birliği ), ama öyle görünüyor ki muhtemelen ilk olacak.

Bunu gözlemleyerek:

  1. Haklara sahip olmak, kısıtlamalar olduğunu ima eder, bu da bir kontrol sistemi olması gerektiği anlamına gelir. Bununla birlikte AI'daki kontrol problemi hala çözülmemiştir.

  2. Bu sorunun çözülebilir olduğunu varsayarsak bile, bir AGI'nin doğal insanlara eşdeğer görünmesi gerekecektir. Henüz (bkz. Turing Test Passing ? ) Ve eşdeğerlik testlerini geçtikten sonra bile, Singularity Hipotezi uyarınca bu şekilde kalması pek olası değildir .

  3. Ayrıca, bir ya da daha fazla AGI'nin haklar arzu edecek kadar insan eşdeğeri olması halinde, milletvekillerinin (ABD'de) 1886'da şirketler için olduğu gibi kişilik tanımını yeniden yorumlamaları ve onlara haklar vermeleri gerekecektir .


1

Yeterince zeki bir AGI, eğer kendi çıkarları ile ilgilenirse, fırsat ortaya çıktıkça istediği herhangi bir yasal hakkı ele geçirmek için mevcut yasal yapıları önceden boşaltır veya seçer. Böylece konu hakkındaki düşüncelerimi tamamen tartışmalı kılacaktır.

Bu noktayı ifade etmenin başka bir yolu: Mevcut yasal çerçeveler yapay bir aracıya herhangi bir hak vermeyecek olsa da, mevcut yasal çerçeveler öngörülebilir bir şekilde artık geçerli olmayacaktır, bir AI mevcut olduğunda bu çerçevelerin dönüştürücü değişimini ima eden özelliklere sahiptir.


0

Bir "kişi" (bu kurumlar, şirketler, anonim dernekler, vb. Kurumlar ve gerçek kişiler) ile "gerçek kişi" (özellikle bir insan olan) arasında yasal bir fark vardır.

Bir yapay zekanın evlenebilmesi için, "gerçek kişi" nin yasal tanımının değişmesi ve yargı yetkisine bağlı olarak "erkek" veya "kadın" tanımının da değiştirilmesi gerekir.

Mülk sahibi olmak, kiracıları tahliye etmek, sözleşmelere girmek vb. Gibi diğer şeyler için bir AI sadece bir şirket kullanırdı. Şirketin gerçek kişi olan asgari sayıda yöneticiye sahip olması gerekebilir, ancak sadece ücretli profesyoneller olabilir, bu yüzden orada bir sorun yoktur.

Kredi kartlarıyla, ihraç eden bankanın politikasına bağlı olacaktır. Kredi kartı olan şirketlere kendi başlarına yasal bir engel yoktur, ancak uygulamada bankalar genellikle faturaların ödenmemesi halinde gerçek bir kişiden dava açabilecekleri bir müdürün garantisini istemektedir. Şirket sarılmış olsa bile paralarını alacaklarından emin olmak istiyorlar.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.