Sanskritçe neden yapay zeka için en iyi dil?


14

NASA bilim adamı Rick Briggs'e göre Sanskrit, AI için en iyi dil. Sanskritçenin ne kadar yararlı olduğunu bilmek istiyorum. Diğer dillerdeki sorun nedir? AI programlamada gerçekten Sanskrit kullanıyorlar mı yoksa yapacaklar mı? Bir AI programının hangi kısmı böyle bir dil gerektirir?

Yanıtlar:


14

Rick Briggs, yapay zekanın doğal dillerimizden birinde konuşulan veya yazılan kelimelerin gerçek anlamını saptamadaki zorluğunu ifade eder. Örneğin alaycı bir cümlenin anlamını belirlemeye çalışan yapay bir zekayı ele alalım.

Doğal olarak konuşulan cümle "Bugün ihtiyacım olan buydu!" çok farklı duyguların ifadesi olabilir. Bir örnekte, bir süredir kaybolan bir eşyayı bulmaktan mutlu olan bir kişi olaydan heyecanlanabilir veya neşelendirilebilir ve bu zafer anının, günlerinin mutlu olmaya devam etmesi için tam olarak ihtiyaç duyduğu şey olduğunu haykırmak. Öte yandan, zor bir gün geçiren hoşnutsuz bir ofis çalışanı, kendisine sıcak kahve dökerek durumunu yanlışlıkla kötüleştirebilir ve bu daha fazla rahatsızlığın bugün ihtiyaç duyduğu şey olduğunu alaycı bir şekilde haykırdı. Bu cümle bu durumda kendisine kahve dökmenin kötü gününü daha da kötüleştirdiğini ifade eden adam olarak yorumlanmalıdır.

Bu dilbilimsel analizin yapay zeka için zor olmasının nedenini açıklayan küçük bir örnektir. Bu örnek konuşulduğunda, mikrofonlu bir yapay zekanın doğru bir şekilde algılaması için küçük ton dalgalanmaları ve göstergeleri son derece zordur; ve cümle basitçe okunmuş olsaydı , bağlam olmadan nasıl bir örnek diğerinden ayırt edilebilirdi?

Rick Briggs, eski bir iletişim biçimi olan Sanskrit'in, yapay bir zekanın dilbilimsel analiz sırasında cümleleri daha doğru bir şekilde yorumlamasına izin verecek mekanik ve dilbilgisi kurallarına sahip doğal olarak konuşulan bir dil olduğunu ileri sürüyor. Daha doğru dilbilimsel analiz yapay bir zekanın daha doğru tepki verebilmesini sağlar. Rick Brigg'in dil hakkındaki düşüncelerini buradan okuyabilirsiniz .


3
Hinduizm için kutsal değil, sadece Hintçe gibi dillerin daha saf bir dil biçimidir ve daha eski zamanlarda tek dil olduğu için tüm dini metinler Sanskritçe'dir
DuttaA

Cevabımı bunu yansıtacak şekilde düzenledim.
Christian Westbrook

Bir Sanskritçe gerçekten Hinduizm için kutsaldır. Buna 'Tanrıların dili' denmesinin bir nedeni var. Bkz bu .
MathGod

@MathGod belirli bir dille kutsal bir metin yazmak onu kutsallaştırmaz .... Sana inanmam için, Vedaların Sanskritçe kutsal olduğunu söylediği bir kaynağı belirtmelisin ... Gita muhtemelen Krishna'nın söylenmesinin Tanrı'ya giden yol olduğunu veya böyle bir şey olduğunu söylüyorlar ... Hinduizm bir din değil, daha sonraki Vedik döneminde din, kastizm ortaya çıktı ... Ayrıca bu dönemde muhtemelen hikayesinde değişiklikler yapıldı ramyana sita agnipariksha bölümünü ekledikleri yer ... Bu yüzden lütfen bana erken Vedik dönemin herhangi bir kaynağını belirtin.
DuttaA

Veda'da saygı duyulan "Vac" Vedik Sanskritçedir. Sadece bu dilin özellikleri hakkında konuşan erken yazılar var. Vedik Sanskrit'in Vedik ölçüm cihazı , Vedik ilahi ve Vedik aksanı benzersiz özellikleri vardır . Ayrıca, "Tanrıların dili" olarak bilinir ve Avesta gibi diğer çağdaş diller özellikle "Mlechha", yani barbarca olarak etiketlenmiştir. Bunun Sanskrit'in Hinduizm'deki sakralitesinin yeterli bir kanıtı olduğunu düşünüyorum.
MathGod

6

Christian'ın söylediklerine biraz ekleyerek. Kitaptan alınan gerçekler, Yapay Zeka: Modern Bir Yaklaşım Bir psikolog ve davranışçı olan
Burrhus Frederic Skinner , 1957 yılında Sözel Davranış kitabını yayınladı .

Noam Chomsky daha sonra kitap hakkında bir inceleme yazdı, bu da bir nedenden dolayı kitabın kendisinden daha ünlü hale geldi. Chomsky'nin bunun için kendi Sözdizimsel Yapılar teorisi vardır. Davranışçı teorinin, bir çocuğun daha önce hiç duymadığı cümleleri nasıl anlayabildiğini ve uydurabildiğini açıklayamadığı için dilde yaratıcılık kavramına değinmediğini bile belirtti. Sözdizimsel modellere dayanan teorisi Hint dilbilimcisine dayanıyor.Panini eski bir Sanskritçe filolog, gramer ve saygın bir bilgin (MÖ 350) .

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.