Duygusal zeka nasıl uygulanabilir?


22

Kişinin duygularını tanıma, kontrol etme ve ifade etme ve kişilerarası ilişkileri ustaca ve empatik olarak ele alma kapasitesi olarak tanımlanan duygusal zekayı gördüm.

  1. Yapay zekanın bu problemle baş etmeye başlaması ve bilgisayarlar için duygusal zeka geliştirmesi için bazı stratejiler nelerdir?

  2. Bunun bugün bir dereceye kadar gerçekleştiği örnekler var mı?

  3. Bir Turing sınavından geçen bir bilgisayar, duygusal zekayı ille de ifade etmiyor mu yoksa açık bir bilgisayar olarak görülüyor mu?

    Belki de sınavı geçen ilk programların duygusal zekası düşük olan gençleri temsil etmesinin nedeni budur.


En.wikipedia.org/wiki/Theory_of_mind ' in yapay bir eşdeğeri gerekli olabilir, bunun nasıl uygulanabileceğini / uygulanması gerektiğini söylemek zor olsa da.
Peteris

Yanıtlar:


19

Duyguları tanıma ve üretme mimarileri tipik olarak karmaşıktır ve genellikle kısa açıklamalara sahip değildir, bu yüzden yanıltıcı bir soundbite vermek yerine literatüre referans vermek daha iyidir:

Affective Computing'deki ilk çalışmaların bazıları Rosamund Picard tarafından yapıldı. MIT'de bu alanda uzmanlaşmış bir araştırma grubu bulunmaktadır.

Daha gelişmiş mimari fikirlerden bazıları Marvin Minsky'ye aittir. 'Emotion Machine' adlı kitabının yayın öncesi taslaklarından Wikipedia'ya ulaşılabilir .

Duygusal zeka, kesinlikle Turing testini geçmenin gerekli bir bileşeni gibi görünüyor - aslında, Bilişim Makinaları ve Zekâ'daki orijinal Turing test makalesinde, Bay Pickwick’in tercihleri ​​hakkında bir dereceye kadar "Zihin Kuramı" nı ima ediyordu:

“Ancak Noel bir Kış günüdür ve Bay Pickwick'in karşılaştırmaya aldırış edeceğini sanmıyorum.”


6

Duygusal zekanın düşük olduğunu gösteren bir bilgisayar programı hakkındaki yorumunuz için Eliza'yı ( burada deneyebilirsiniz ) ilginç bulabilirsiniz. AI tarihinde klasiktir ve analisti taklit ediyormuş gibi davranır (psikoloji).

Ancak, daha alanındaki günümüzde soru uyuyor düşünüyorum İnsan-Robot Etkileşimi büyük ölçüde bağlıdır, görme hareketlerini tanıma ve hareketleri, hem de izleyin yumuşak ve doğal bir tepki olarak hareketleri. Yüzün ve ellerin hareketlerinin , bir seferde birçok kasları içeren en karmaşık görevlere ait olduğunu unutmayın .

İnsanların bu alanda ne araştırdığı hakkında bir fikir sahibi olmaları için Plug & Pray filmini şiddetle tavsiye ediyorum .

On tamamen insan ölçeği sonunda, bazen bizim (benim) duygusal zeka kendim hakkında merak ediyorum. Böyle bir istihbaratı yapay bir ajanda uygulamak ister miyim?


Neden Eliza'yı düşündüğümü hatırlıyorum: duygusal zekası nedeniyle değil, görünüşe göre birkaç kişi tarafından ciddiye alındığı için . Bu bir çeşit (onaylanmış) Turing testi olarak alınabilir mi? Tanıştığı insanlar hakkında ne diyor?


1
Eliza gerçekten iyi bir insani duygu modeli değil: tam olarak seçildi çünkü analistin “profesyonel olarak ayrılması”, kullanıcının ifadelerinden bağımsız olarak duyarsız davranmanın biraz güvenilir olduğu anlamına geliyor.
NietzscheanAI,

@ user217281728 Kesinlikle orada bir noktaya değindiniz.
Luis,

2

Duygular uygulayabileceğiniz bir şey değildir - çok karmaşıktır. Ancak, onları taklit etmeye çalışabilirsiniz. İnsani duygular, olayların yorumlanmasına dayanan yoğun zihinsel aktivite ile karakterize bilinçli deneyimlerle yakından ilgilidir.

Son beyin araştırmaları (bilişsel psikoloji ve nörofizyoloji araştırmaları dahil), her eylemin veya olayın insani duygusal değerlendirmesinin insan zihinsel süreçlerinde önemli bir rol oynadığını göstermektedir.

Son BİCA Derneği'nin 2016 Yıllık Toplantısı yaklaşım ilkeleri ve insan mekanizmalarına dünyadan bilim adamları bir araya getirdi biyolojik ilham AI oluşturmak için düşündük.

Örneğin, Samsonovich’in ( MEPhi’deki Sibernetik Bölümünde profesör ) önerisinde, fikir AI’yı farklı tiplerde sosyal ilişkilerde (güven gibi) oyuncularla meşgul olabilecekleri duygusal içerikli eylemleri içeren bilgisayar oyunlarında test etmektir. , tabi olma veya liderlik).

Jonathan Gratch ICT , tanımlanması ve örneğin AI istenilen sonucu elde etmek için bir insanı aldatabilir durumlara dayalı doğal dilde insanlarla iletişim kurarak duygularını ifade edebilen sanal karakterler icat etti. Etki açıkça insan bilincinin yeniden yaratılmasıyla değil, istatistiksel olarak ayarlanan parametrelerin elde edilmesiyle elde edilir.

MEPHİ'deki Siber Zeka Sistemleri Enstitüsü'nden araştırmacılar, yakın zamanda, insanları yorumlayabilen hem duygusal hem de anlatı zekasına sahip olarak, insanlarla planlama, hedef belirleme ve insanlarla sosyal ilişkiler kurma yeteneğini yaratabileceklerini umuyorlar. olayların bağlamı.

Kaynak: Araştırmacı yapay zeka için sosyal duygular testi önermektedir


3
Duygular, [gerek duyulan alıntı] uygulayabileceğiniz bir şey değildir . Bu, duyguların bir şekilde Turing makinelerinin çalıştığından farklı bir düzeyde olduğunu ve bunun doğru olduğunu gösteren hiçbir unsur olmadığını (anlamlı olmayan dini argümanlar hariç) göstermektedir.
16'da

1

Öyleyse Vikipedi'nin 1 " tanımladığı gibi " aritmetik kullanarak sözcüklerin dilsel bağlamlarını yakalayan " Word2Vec, (W2V) ile aşina olabilirsiniz . Örneğin, 'Paris’i from Fransa’dan çıkarın ve' İtalya ’ekleyin;

İhtiyacınız olan, duygusal geçişler arasındaki benzerlikleri yakalayan bir Sentiment2Vec (S2V) gibi bir şey. Gibi bir şey: 'korku' 'üzüntü' çıkarın, 'sevinç' ekleyin ve 'umut' olsun. Veya: 'sting'i' papercut'tan çıkarın, 'ezilmiş' ekleyin ve 'zırlıyorsunuz'.

İşin püf noktası, kelimelerle sahip olduğunuz gibi eğitmek için kolayca erişilebilen duygusal bağlamlar grubuna sahip olmamanızdır. Milyonlarca saat fMRI'nız varsa - yüzlerce denekteki duygular arasındaki geçişleri eşleştiriyorsanız - o zaman bir S2V oluşturmak için bu verileri kullanabilirsiniz. Muhtemelen bu verilere sahip değilsindir.

Bu arada, sadece duyarlılık konusunda uzmanlaşmış bir W2V inşa edebilirsiniz. Hatta önyükleme için güncel bir duyarlılık analiz motoru kullanmayı deneyebilirsiniz. Belki "Bir kâğıt kesiyorum ve acı duyuyor" ve "Parmağımı kırdım ve atıyor" yazan bir metni okursanız, sonunda bir S2V üretebilirsiniz. Çocuk kitapları genellikle duygusal bağlamla ilgili açık bir dil kullanır ("bu, çocuğu üzdü").

Ancak, kelimeler hala bir konektom haritasının sağlayacağı deneyimsel bağlamdan çok uzak. Yararlı bir şeyin olup olmadığını test etmek için, S2V'nizi bir fare arama simülasyonunda uygulamak isteyebilirsiniz - tipik bir davranış gösterip göstermediğini ve herhangi bir işbirlikçi veya rekabetçi dinamiğin organik olarak S2V'nizden çıkıp çıkmadığını kontrol edin.

Konuyla ilgili bazı ek bilgiler:

2014 yılında, Glasgow Üniversitesi 2 temel duygu olduğunu iddia etti : mutluluk, üzüntü, korku ve öfke.

Bu web sitesi 3 , güzel (biraz da kısa ise), birincil duygular altında ikincil ve üçüncül duyguların hiyerarşik çöküşünü sağlar.


Referanslar

1 : en.wikipedia.org/wiki/Word2vec

2 : www.bbc.com/news/uk-scotland-glasgow-west-26019586

3 : changingminds.org/explanations/emotions/basic%20emotions.htm


1
Her zaman link ekleyebilirsiniz ...
Mithical

0

AGI sisteminde duygularımı benimsemem, statis devlet kayıtlarına oy veren bir grup küçük parça, ajanlar. Temsilciler birliği birlikte çalışıyorsa. Bu bilinçaltı kısmıdır.

Çevrede hareketi planlayan bilinçli kısım, bu sistem statis durum planlarını tüm planlanan hareketlere kaydeder.

Tüm duygular bu kayıtlardan türetilebilir:

https://groups.google.com/forum/#!topic/artificial-general-intelligence/pxWmHClAAdA

https://groups.google.com/forum/#!topic/artificial-general-intelligence/jWdzPaxYHmU

https://groups.google.com/forum/#!forum/artificial-general-intelligence

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.