Herkes tüm dilleri öğrenmek için bir yapay zeka yetiştirmeye çalıştı mı?


10

Çoğu proje yapay zekayı bireysel, belirli dilleri öğrenmeyi öğretmeye çalışmaktadır.

Bana öyle geliyor ki, diller arasında yazılı ve sözlü kelime ve deyimler arasında ilişkiler var - ikinci bir dil öğrendikten sonra kullanımın çoğunun daha fazla dil öğrenmek için çok daha kolay zamanları var ve farklı dillerde kelimeler ve deyimler arasındaki ilişkileri anlamaya başlıyoruz .

Herkes tüm dilleri öğrenmek için yapay zeka eğitmeye çalıştı mı?

Bu potansiyel olarak bir YZ'ye o dilin tüm özellikleri ve detaylarıyla birlikte tek bir spesifik dil öğretmeye çalışmaktan daha basit bir sorun olmaz mı? Eğitim setinden diğer dillerde birçok ilgili veriyi gerçekten atladığınız için mi?


Temel bir sorun, "bir bilgisayar sistemine bir dil öğretmek ne anlama geliyor?" Sorusudur. Dil iletişim için bir araçtır, bu yüzden iletişim kurmak için bir şey olması gerekir, ki bu önemsiz bir mesele değildir. Bir dili "bilen" bir sisteminiz olduğunu varsayalım, onunla ne yapardı?
Oliver Mason

Yanıtlar:


4

Makine çevirisinde diller arasında bu tür bir sinerjiyi yakalamaya çalışan yaklaşımlar vardır. Fikir şu ki, mimarinizi İngilizce-Japonca, Japonca-İngilizce, Korece-İngilizce, İngilizce-Korece tercüme edebilmek için eğitirseniz, böyle bir eğitim örneği görmeden Japoncadan Korece'ye çevirebileceksiniz. Burada , sıfır vuruşlu sözde çeviri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Aynı anda birkaç dilde kelime vektörleri eğitmek de mümkündür , bu da size birkaç eğitim örneği ile bir dil için daha iyi kelime vektörleri verebilir.

Tabii ki gerçek dil anlayışı için topraklama problemini çözmelisiniz ve birkaç dil kullanmanın bu konuda yardımcı olacağından emin değilim.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.