“Yapay Zeka” ifadesine iyi alternatifler nelerdir?


13

"Yapay Zeka" adını zorlayan bir eleştiri yapan "Yapay Zeka Çağırmayı Durdur" başlıklı gerçekten ilginç bir makale okudum .

 1. Zeka kelimesi o kadar geniştir ki, "Yapay Zeka" nın gerçekten zeki olup olmadığını söylemek zor. Yapay Zeka, bu nedenle, insan zekasını kopyalamak olarak yanlış yorumlanma eğilimindedir, bu aslında Yapay Zekanın ne olduğu değildir.

 2. Yapay Zeka gerçekten "yapay" değildir. Yapay, yapay zekanın tam olarak olmadığı bir şeyin sahte bir taklidini ima eder.

"Yapay Zeka" ifadesine iyi alternatifler nelerdir? (İyi cevaplar adları rastgele sıralamaz; alternatif adlarının neden iyi olduğu için bir gerekçe verecektir.)


İnsan aklı tarafından yapılan yapay (doğadan ortaya çıkan, insan türünü doğadan hariç tutan, çelişkili olan) ile oldukça doğru görünüyor. Yapay, sahte veya taklit için izomorf değildir!
Soleil

Yanıtlar:


5

Yapay'nin, işçilik gibi fikirleri birleştiren Latince " artificium " kelimesinden türediği söylenir . Bu nedenle yapay, doğru bir kullanımdır ve algoritmalar, bilginin (yani madde) fiziksel tezahürünün aksine bilgi bağlamında "yapay" olarak kabul edilebilir.

Bununla birlikte, yapay kullanımın sorunlu olduğu konusunda hemfikirim, güçlü Yapay Genel Zekaya ulaşılması halinde, “yapaylık” üzerine kişilik üzerine etkileri olabilecek bir damgalama vardır.

Benim kişisel hislerim:

 • Algoritmik Zeka

ki bu fonksiyonel tanımdır ve bu nedenle "yapay" dan daha anlamlıdır. Ek olarak, "algoritmik" nötr bir terimdir ve bu sistemlerin ne olduğuna dair çok doğru bir açıklama sağlar.


"Akıllı" olarak kabul edilen şey açısından, Sınırlı Akılcılık kavramına bakmak isteyebilirsiniz . "İstihbarat" ın sert bir tanımı yoktur, sadece belirsizlik durumunda karar verme konusunda iyimserlik dereceleri vardır.

Bu çözülmemiş herhangi bir sorun için öznel olduğu için, değiştiriciler kullanılır ve bu nedenle yapay zekayı "güçlü" veya "zayıf" olarak adlandırırız. Bu terimler ayrıca belirli türdeki sorunların (örneğin , Dama gibi şanssız , mükemmel bir bilgi oyunu ) ne kadar çözüldüğünü tanımlamak için de kullanılır . Karmaşıklık teorisi bu kavrama daha fazla ışık tutacaktır.

"Yapay" hakkında daha fazla bilgi için , Turing Testinin felsefi kökeniyle ilgili bu soruyu ilginç bulabilirsiniz, çünkü kısmen bir "şeyin" anlamını içerir. (Antik Yunanca'da bunun için birden fazla kelime vardı.)


2
Ben "algoritmik" nötr bir terim olduğunu sanmıyorum . Belki de yapay olandan daha az belirsiz veya daha spesifik bir terimdir.
nbro

1
@nbro İyi bir nokta. "Algoritmik" son zamanlarda önyargı gibi konularda incelemeye başladı. (Eğer hesaplamacılar haklı
çıkarlarsa

1

Google, 'yapay' ifadeyi doğal olarak gerçekleşmektense insanlar tarafından yaratılmış bir şey olarak tanımlar, bu yüzden bunun çok kötü olduğunu söylemezdim.

Bununla birlikte, soru göz önüne alındığında, belki de "akıllı makineler" diyebilirsiniz, çünkü bu günlerde esasen budur.

Yapay Zeka çok geniş bir terimdir, eskiden kalma modern AI'dır, mekanik ahşap robotlar gibi basit şeyler Yapay Zeka olarak kabul edildi.

https://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_artificial_intelligence


1
'Akıllı makineler' neden daha iyi olsun ki? Bu tür muğlak değil mi?
Mithical

1
Google'ın tanımları olduğundan şüpheliyim. Lütfen orijinal kaynağı belirttiğinizden emin olun.
Martin Thoma

1

Genellikle yapay zekanın eş anlamlıları olarak kullanılan birkaç ifade vardır , ancak günümüzde en yaygın olanları muhtemelen makine zekası ve hesaplama zekasıdır .

Bununla birlikte, bu ifadeler iyi tanımlanmamıştır, bu nedenle herkes değiştirilebilir olduklarını kabul etmeyecektir, ancak hepimiz bu alanların (ya aynı olduğunu düşünürsek ya da düşünmezsek) birbiriyle oldukça ilişkili olduğunu (ve örtüştüklerini) kabul edebiliriz.

Dahası, bu alanlar zamanla gelişir ve diğer alanlardan teknikleri kapsar, bu da onları tanımlamayı zorlaştırır. Daha somut olarak, başlangıçta, AI temel olarak sembollerin ve mantığın manipülasyonuna dayanıyordu, ancak günümüzde AI esas olarak makine öğrenimi , istatistikler ve özellikle derin öğrenmedir .

Ayrıca, yapay zeka ifadesi , bazı insanların akıllı sistemler inşa etmek için ilk ciddi girişimi düşünebilecekleri sibernetik teriminden sonra ortaya çıktı .


1

Bunlar doğrudur. Yapay, yapay olarak yapılmış donanım üzerinde çalıştığını ima eder. Aynı şeyi yapan doğal süreçleri birbirinden ayırt etmek için hiçbir neden yoktur.

Ayrıca, istihbarat terimi de kesin değildir. Mowgli, maymun, karga, ortak oyun botu, ne olursa olsun, daha fazla / daha az akıllı olan veya zekası olan veya olmayan: Önemli olan, verilerle ilgili bir miktar öğrenme burada.

En iyi alternatif, Mashine öğrenimi olacaktır, ancak yine de, "yapay olarak yapılmış şeyler" gibi mashine bunun önemsiz olduğunu yapar.

Benim tanımım: Algoritmik Öğrenme.


0

Josh Worth süreli kullanımı için bir eleştiri sağlar yapay zeka onun içinde Yapay Zeka bunu çağrılması Durdur , ama terimin tedavisinde bazı uyarılar vardır. (Biri URL yolundaki bir yazım hatasıdır.)

Mesele Yapay Zeka terimi değildir . Medyada ve bazen akademik literatürde onun altında toplanan şeydir.

Yapay Belirsiz?

Yapay terimi özellikle belirsiz veya yanlış değildir. Yapay, Worth'un önerdiği gibi sahte demek değildir. Sadece doğal süreçlerden kaynaklanmadığı anlamına gelir. Üst düzey yapay çiçekler büyüyormuş gibi hissediyor ve kokuyor. Yapay uçuşa artık uçuş deniyor. Artık kuşları münhasır uçuş pilotları olarak görmüyoruz, bu yüzden uçan kelimesi uçak denilen yapay şeyleri içerecek şekilde değişti.

İnsanlar normalde sıfat yapay olanı yan insan yetenekleri boyunca yerleştirme hatasını yapmazlar , bu nedenle yanlış adlandırma eğilimi yoktur. Ancak yapay zeka teriminin kullanımıyla ilgili bir sorun var . Genel açıklamada değer doğrudur. Terimin yanlış kullanılması için iki çatal olabilir.

Zekayı Tanımlama

Bir sorun istihbarat terimi . Gördüğümüz tanımlar oldukça sorunlu. Bazıları düz değildir ve karşı örneklerin yığınları ile kanıtlanabilir. Ayrıca, tanımlamalar nicel olarak imkansız olmasa bile nitel ve zor olma eğilimindedir.

Bazıları zekayı ölçmek için akademinin standart testini önermektedir. Kelimenin bu tanımını, sadık g faktörü taraftarlarından kullanırsak, yapay zeka hedef bir fikirdir ve ona yaklaşmaya hiçbir şey yaklaşmaz. Büyük bir üniversiteye henüz üniversite kurulu testlerinde yüksek puanlar temelinde hiçbir bilgisayar sistemi kabul edilmemiştir.

Standart olarak öğrenme yeteneğini kullanırsak, sinekler zekidir, çünkü tahriş olmuş kişi tarafından ezilmekten kaçınmak için sıklıkla bir swat stratejisi değişikliklerinden öğrenirler. Öğrenmenin tek başına insan zekasının yeterli bir karakterizasyonu olmaması için başka binlerce neden daha vardır. Bir çatlak bağımlısı, bir işi tutmadan nasıl satın alınacağını öğrenebilir. Bunu istihbarat olarak değil, işlev bozukluğu olarak nitelendiririz.

Terimin Aşırı Kapsamlı Kullanımı

Başka bir sorun da parazitten kaynaklanıyor. Teknolojinin kazançlı bir genişlemesi olarak algılanan şeyde bir uzman olarak görünmek için, konuyla ilgili bir kavrayışa sahip olmayanlar bazen akranları gözden geçirilmiş gerçekmiş gibi varsayım sunarlar. Bu, yüzyıllardır popüler konular için tipiktir. Halka açık bilgilerin küçük bir kısmını bile ele almak için çoğu zaman akran doğrulamasının bant genişliği yetersizdir. Web yayını bu sorunu daha da artırdı.

Uzman itibarın bu açılımından kaynaklanan yapay zeka adı altında zeki olmayan bir dizi şey toplamaktır .

 • Çok boyutlu kontrol sistemleri
 • Permütasyonların kaba kuvvet araştırmaları
 • Örnek verilerin istatistiksel olarak analiz edilmesiyle alınan kararlar
 • Tanımlanmış bir optimal davranışa yaklaşan parametreli fonksiyonel ağlar

Hiçbir bileşeni olmayan yukarıdakilerin

 • Biliş,
 • Anlama,
 • Karmaşık modelleme ve bu modellerin kullanımı,
 • Anlamsal haritalama,
 • Akılcı çıkarım,
 • Ya da açıkça farklı ve geniş bir uyum biçimi

otantik yapay zeka sergileyen teknolojiye dahil edilmemelidir . Bununla birlikte, kontrol sistemleri, aramalar, parametreleştirilmiş fonksiyon yakınsaması ve istatistik teorisini geliştirenler veya bu teoriyi kullanan gelişmiş çalışma sistemleri zekidir, sadece yapay değildir.

Yukarıdaki dördü onları biyoloji alanı dışındaki otantik akıllı sistemlerden ayıran terimlere sahip olabilir.

 • MDC - Çok Boyutlu Kontrol
 • BSS - Kaba kuvvet arama
 • NBL - Ağ Tabanlı Öğrenme
 • SDS - İstatistiksel karar verme sistemleri

Üç kelimeye sahip ve farklı kısaltmalar oluşturan terimler daha da uzar ve daha uzun sürer.


-1

Makine Zekası

Zekanın sadece canlı varlıklar anlamına gelen tescilli bir varlık olmadığına inanıyorum .

Aslında insan zekasının kökeni bilinmemektedir. Sadece gerçek beynin karşılık gelen moleküllerini sabitleyerek bir beyin üretip üretemeyeceğimiz hala bilinmemektedir (Teorik olarak bile). Bunu yapabilseydik bile, bu gerçek bir zekayı oluşturur ya da yapay zeka hala çok pusludur.

"Makine İstihbaratı" ifadesinin kulağa uygun geleceğini düşünüyorum .


1
'Sadece gerçek beynin karşılık gelen moleküllerini düzelterek bir beyin üretip üretemeyeceğimiz hala bilinmiyor' bu ifadeyi nereden aldınız? Gerçekten bir şey bir şeyle özdeş ise, davranışı da aynıdır (temelde kuantum seviyesinde özdeştir)
DuttaA

@DuttaA Doğru, ama çok karmaşık olduğu için kuantum seviyesine gitmeyelim (Klonlama teoremi nedeniyle kuantum seviyesinde tam olarak aynı beyne sahip olamayız). Asıl soru bundan sonra ne olacak? "Gerçek" istihbarat mı yoksa "Yapay" Zeka hala bir sorudur.
Tessaracter

Yapay olarak yaratılmış bir beynin bir zihni var mı? Normal bir zihinle tam olarak aynı şeyi yaparsa, bunu bir "Gerçek Akıllı Makine" den nasıl ayırt ederiz
Tessaracter

Bu neden bu kadar kötü indirilmiş olduğunu bilmiyorum
Tessaracter
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.