Bir AI programının IQ değeri ölçülebilir mi?


10

Bir AI programının IQ'su olabilir mi?

Başka bir deyişle, bir AI programının IQ değeri ölçülebilir mi?

İnsanların nasıl IQ testi yapabildikleri gibi.


1
Eğer IQ ile kalıp bulmayı kastediyorsanız (genellikle IQ ölçümünün yorumlandığı şey budur), o zaman bilgisayar programları kalıpları bulabilir, ancak söz konusu kalıpları bulmak için gelişmeleri gerektiğinden genellikle biraz zaman alır, ama ben değilim emin olun 'bir yaşam içinde' (insanlar gibi) örüntü bulabilecek AI'ler varsa, beni ve askerini bu konuda güncellemek zorunda kalacak biri olabilir. Ayrıca, IQ testlerinin insanların onları kolay bulabilmesi için tasarlandığını unutmayın, böylece bir makine 'gördüklerini' anlamakta bile zorlanabilir.
llamas tanrısı

Yanıtlar:


10

Kısa cevap: Hayır.

Daha uzun cevap: Bu, IQ'nun tam olarak ne olduğuna ve devam eden gelişime kıyasla sorunun ne zaman sorulduğuna bağlıdır. Bahsettiğiniz konu aslında yapay zekanın aksine AGI veya Yapay Genel İstihbarat olarak tanımlanmaktadır ve bu da yazılım / donanımda temsil edilen herhangi bir dar problem çözme yeteneği olabilir.

İstihbarat katsayısı , insanların daha önce karşılaşmadıkları sorulara genel olarak ne kadar iyi cevap verebileceğine dair kabaca bir tahmindir, ancak bir öngörücü olarak bir şekilde kusurludur ve birçok eleştiriye ve detraktöre sahiptir.

Şu anda (2016), bilinen hiçbir program, soyut bir anlayışla keyfi olarak farklı bir alandaki problemleri çözmek için bir alandan öğrenmeyi genelleme veya uygulama becerisine sahip değildir. (Bununla birlikte, bazı bilgi alanlarını etkili bir şekilde analiz edebilen veya daha basit temsillere ayırabilen programlar vardır.) Bu, zaman geçtikçe değişebilir ve bu hedefe yönelik olarak hem donanım hem de yazılım teknikleri geliştirilir. Uzmanlar, bu gelişmelerin muhtemel zamanlaması ve yaklaşımı ile en olası sonuçlara büyük ölçüde katılmamaktadır.

Ayrıca, bilincin tam olarak ne olduğu konusunda büyük bir anlayış eksikliği olduğunu ve yapay zeka alanında kendisiyle karşılaştırılabilecek bir şey olup olmadığı konusunda anlaşamadığını da belirtmek gerekir.


4

Diğer cevaplar makine IQ testi sonuçları şu anda olduğu doğru değil makine zeka göstergesidir. İnsan zekasının şaşırtıcı gerçeklerinden biri, neredeyse tüm bilişsel görevlerdeki performansın birbiriyle ilişkili olmasıdır; yani, 'genel akıllılık' diye bir şey vardır ve IQ testleri bu şeyi ölçmeye çalışır.

İnsanlar var ancak, IQ testleri almak programları inşa ve bazıları oldukça iyi bir performans. Görsel desen tanıma IQ testi olan Raven'ın Progresif Matrisleri yapay zeka için kolay bir hedeftir ( temsili olarak bu makaleye bakınız ) ve başka bir grup standart bir çocukluğun sözel zeka kısmında yaklaşık 4 yaşında performans gösteren bir yapay zeka inşa etmiştir. IQ testi.


2

Her şey AI'nızın neler yapabileceğine bağlıdır. İnsanlar bile her şeyi yapamaz.

Yapay zeka programınız çok akıllıysa, insanlar için genel IQ testlerini yapmasını isteyin. Gerçek IQ testleri farklı alanlardan birkaç sorudan yapıldığı için yapay zekanızın IQ'sunu ölçebilirsiniz.

Çünkü IQ , insan zekasını değerlendirmek için tasarlanmış testler anlamına gelir .

Bir istihbarat bölümü (IQ), insan zekasını değerlendirmek için tasarlanmış birkaç standart testten birinden elde edilen toplam puandır. wiki

Bu nedenle, IQ testi yapmadan IQ'yu ölçmenin başka bir yolu yoktur, aksi takdirde IQ (çok mantıklı) olmaz.

Programınız o kadar akıllı değilse, çözülen uzmanlık veya sorunla ilgili belirli testleri aramalısınız. İdeal olarak, bu alanda aynı uzmanlığa sahip insanlarla rekabet etmesine izin verin, ancak testi aynı zemin / seviyede yapmak önemlidir.

Örneğin Deep Blue projesinin zekası Kasparov ile satranç oynayarak ölçüldü. Peki dünya şampiyonu maçı kazanamazsa, kim kazanacak?

Bir oyun oynamak için program yazıyorsanız, insanlarla rekabet etmesini sağlayın ve zekayı puan açısından ölçün.


AI için IQ'ya eşdeğer bir Turing Testidir ( MIST ve diğerleri gibi ), bkz:


İyi cevap, genellikle AI belirli bir amaç için tasarlanmıştır ve belirli bir şekilde ölçülür.
Cem Kalyoncu

0

Tüm bu sorular, Doğal ve Yapay Zekayı Değerlendiren Her Zihnin Ölçüsü kitabında tamamen ele alınmıştır (Orallo, 2017)

Açıklamadan bir alıntı iyi bir genel bakış sağlar:

Baskın antroposentrik duruşu, canlı organizmaların özel bir durum olarak kabul edildiği evrensel bir bakış açısıyla değiştirerek, davranışın değerlendirilmesinde uzun süredir devam eden sorular daha geniş bir alanda ele alınabilir. Görev zorluğunu içsel olarak elde edebilir miyiz? Evrensel bir g faktörü - tüm yetenekler için ortak bir genel bileşen - teorik olarak mümkün mü? Algoritmik bilgi teorisini temel olarak kullanan kitap, algısal, gelişimsel, sosyal, sözel ve kolektif özelliklerin değerlendirilmesini,

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.